گلکسی A72 بخریم یا Poco X3 pro؟

بخش میانی بازار گوشی‌های هوشمند از همیشه شلوغ‌تر شده است و محصولات مختلف از همیشه تواناتر! در واقع تکنولوژی در حدی پیشرفت داشته که میانرده‌های بازار هم برخی از ویژگی‌های بسیار جذاب گوشی‌های پرچمدار را به ارث برده‌اند و دیگر نیازی نیست برای تجربه قابلیت‌های خوب هزینه خیلی زیادی را متحمل شوید (گلکسی A72 و پوکو ایکس 3 پرو نمونه واضح این امر هستند).

با وجود این که گوشی‌های میانرده نیز تواناتر از قبل شده‌اند، اما همچنان رقابت سرسختی بین برندهای مختلف و محصولات آن‌ها وجود دارد، چرا که هر شرکتی سیاست خاص خود را دنبال می‌کند و هر محصولاتی از ویژگی‌های منحصربه فردی بهره می‌برد.

در این مطلب قصد داریم به مقایسه گلکسی A72 با Poco X3 pro بپردازیم، دو گوشی میانرده که کمی هم با هم اختلاف قیمت دارند و کهکشانی سامسونگ با قیمت بیشتری در حال حاضر در بازار کشور به فروش می‌رسد. در ادامه این دو دستگاه را در زمینه‌های مختلف با هم مقایسه خواهیم کرد و در پایان هر بخش محصول برتر را معرفی می‌کنیم تا شما بتوانید میانرده بهتر متناسب با نیازهای خود را خریداری کنید.


(توجه گردد که محتویات درون جعبه، بنا به موجودی روز و منطقه هر موجودی می‌تواند متفاوت باشد).

طراحی

همان طور که در بررسی گلکسی A72 نیز بیان کردیم، سامسونگ امسال بالاخره طراحی گوشی‌های میانرده خود را دستخوش تغییر کرده که این طراحی جدید به مراتب زیباتر و جذاب‌تر می‌باشد. از طرفی پوکو ایکس 3 پرو دقیقا از طراحی یکسانی با پوکو ایکس 3 استفاده می‌کند و شرکت پوکو ترجیح داده تا همان طراحی را در نسخه پرو نیز ادامه دهد.

گلکسی A72 کره‌ای‌ها تماما از جنس پلاستیک ساخته شده است، اما خوشبختانه این پلاستیک طراحی مات در قاب پشتی دارد و این محصول را زیباتر از پیش می‌کند، به علاوه این که اثرانگشت نیز کمتر به قاب پشتی جذب می‌شود و اینگونه گوشی تمیزتر می‌ماند. این کهکشانی 203 گرم وزن و 8.4 میلی متر ضخامت دارد و شاید نتوان خیلی ارگونومی آن را خوب به حساب آورد.

در طرف مقابل پوکو ایکس 3 پرو نیز تماما از جنس پلاستیک ساخته شده و قاب پشتی آن هم مات است و هم براق! به طوری که کناره‌های نوار وسطی قاب پشتی طراحی مات دارند و خود نوار وسطی که از لوگوی بزرگ پوکو نیز میزبانی می‌کند دارای طراحی براق می‌باشد. این محصول نیز وزنی 215 گرمی و ضخامتی 9.4 میلی متری دارد که در کل آن را به گوشی بزرگ، ضخیم و سنگینی بدل می‌کند و به همین دلیل بین این دو محصول A72 از ارگونومی بهتری بهره می‌برد.

طراحی قاب پشتی دو گوشی در مطلب A72 بخریم یا poco x3 pro

البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که پوکو ایکس 3 پرو لبه‌های پشتی خمیده دارد که باعث می‌شود در دست بنشیند، اما از طرفی این لبه‌های خمیده در A72 کمتر است و قرار گرفتن آن در دست حس امنیت کمتری به شما می‌دهد.

به سراغ قاب پشتی پوکو ایکس 3 برویم، جایی که فریم تقریبا مستطیلی دوربین‌ها درون یک دایره در مرکز بالایی قاب پشتی جای گرفته و بیرون زدگی نسبتا زیادی هم دارد که باعث می‌شود دوربین‌ها بیشتر در معرض خط و خش قرار بگیرند. چیدمان لنز دوربین‌ها به همراه فلش این گوشی به گونه‌ای است که حرف X را تشکیل می‌دهد و پسوند X خود را یادآوری می‌کند.

قاب پشتی گلکسی A72 نیز از فریم مستطیل شکل دوربین‌ها و لوگوی سامسونگ در قسمت پایینی میزبانی می‌کند. فریم دوربین‌ها این گوشی طراحی کاملا جدیدی در مقایسه با نسل قبل دارد و حالا فضای بین‌ دوربین‌ها و فریم آن‌ها به رنگ یکسان با قاب پشتی درآمده که حس پیوستگی جذابی را به شما منتقل می‌کند، گویی تمام قاب پشتی به صورت یکپارچه با هم طراحی شده‌اند. فریم دوربین‌های این گوشی نیز بیرون زدگی نسبتا زیادی مانند رقیب دارند و باعث می‌شوند تا هنگام قرار دادن این کهکشانی به روی میز یا هر سطح صاف دیگری تعادل خوبی برقرار نشود.

در کل در مورد زیبایی قاب پشتی خیلی نمی‌توان حرف خاصی زد، چرا که کاملا به سلیقه‌ی کاربران برمی‌گردد، اما در نهایت در نگاه اول طراحی گلکسی A72 سامسونگ جذاب‌تر به نظر می‌رسد و حس مرغوب بودن بیشتری را انتقال می‌دهد.

طراحی قاب پشتی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro
طراحی قاب پشتی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro

فریم اطراف هر دو گوشی طراحی براقی دارد و در پوکو ایکس 3 پرو شاهد دکمه پاور یکپارچه با حسگر اثرانگشت و دکمه‌های ولوم در سمت راست، اینفرارد و میکروفون دوم در لبه‌ی بالایی، درگاه سیم‌کارت و کارت حافظه جانبی در سمت چپ و در آخر جک 3.5 میلی متری صدا، اسپیکر، درگاه Type C و میکروفون اصلی در لبه‌ی پایینی هستیم.

در کهکشانی کره‌ای‌ها این چیدمان به روی فریم اطراف کمی متفاوت اتفاق افتاده و درگاه سیم‌کارت و کارت حافظه جانبی به لبه‌ی بالایی منتقل شده است و همچنین دکمه‌ی پاور طراحی ساده‌ای داشته و حسگر اثرانگشت در این محصول به زیر نمایشگر منتقل شده است.

قبل از پرداختن به طراحی قسمت جلویی هر دو دستگاه باید یک برتری کامل نماینده سامسونگ نسبت به نماینده پوکو را بیان کنیم و آن هم پشتیبانی از گواهی IP67 در مقابل پشتیبانی از گواهی IP53 می‌باشد. گلکسی A72 به لطف پشتیبانی از گواهی IP67 می‌تواند به مدت 30 دقیقه در عمق 1 متری آب قرار بگیرد و با مشکلی مواجه نشود، در حالی که گواهی IP53 پوکو ایکس 3 پرو تنها به معنای مقاومت در برابر پاشش آب است (مثلا هنگام باریدن باران با شدت کم). به این ترتیب در این زمینه قطعا میانرده سامسونگ برتری خواهد داشت.

طراحی قاب پشتی دو گوشی در مطلب A72 بخریم یا poco x3 pro
طراحی قاب پشتی دو گوشی در مطلب A72 بخریم یا poco x3 pro

در نهایت به سراغ قاب جلویی برویم، جایی که شما بیشترین زمان خود با گوشی را صرف نگاه کردن به آن می‌کنید. قاب جلویی A72 از یک نمایشگر 6.7 اینچی میزبانی می‌کند که حدود 84.4 درصد فضای روبرویی را به خود اختصاص داده و از یک دوربین سلفی درون یک پانچ هول میزبانی می‌کند. بالای نمایشگر و چسبیده به فریم بالایی نیز اسپیکر مکالمه به چشم می‌خورد که به شکلی عریض و پهن طراحی شده است.

در قسمت جلویی پوکو ایکس 3 پرو نیز یک نمایشگر 6.67 اینچی وجود دارد که 84.6 درصد فضای روبرویی را به خود اختصاص داده و مانند رقیب در بالا توسط دوربین سلفی درون یک حفره کوچک بریده شده و اسپیکر مکالمه نیز در منتها الیه بالایی جای گرفته است. حفره دوربین سلفی پوکو ایکس 3 پرو از رقیب کمی کوچک‌تر می‌باشد و کمتر مزاحم مشاهده‌ی محتوا می‌شود.

به طور کلی اما در قاب جلویی هر دو گوشی بسیار شبیه به هم هستند، چه از نظر اندازه و چه از نظر نسبت نمایشگر به بدنه و نسبت طول به عرض گوشی که در هر دو 20 به 9 است. البته یک تفاوتی که در این قسمت وجود دارد و شرایط پوکو ایکس 3 پرو را بهتر نشان می‌دهد استفاده از گوریلاگلس 6 برای مراقبت از نمایشگر است، در حالی که در کهکشانی سامسونگ از گوریلاگلس 5 استفاده شده است.

طراحی قاب پشتی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro
طراحی قاب پشتی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro

در آخر گلکسی A72 در چهار رنگ مشکی، بنفش، آبی و سفید به بازار عرضه شده که حق انتخاب بیشتری به شما می‌دهد و در طرف مقابل پوکو ایکس 3 پرو سه رنگ مشکی، آبی و برنزی دارد.

برای جمع بندی این بخش باید گلکسی A72 را به دلیل وزن و ضخامت کمتر، پشتیبانی از گواهی IP67، طراحی زیباتر قاب پشتی و حق انتخاب بیشتر در رنگ‌ها برنده‌ی بخش طراحی بدانیم و اگر طراحی یک گوشی برای شما بسیار اهمیت دارد کهکشانی سامسونگ برتر به نظر می‌رسد.

نمایشگر: کیفیت یا نرخ نوسازی؟

در واقع برای این که به این پرسش پاسخ دهیم که کدامیک از این دو گوشی نمایشگر بهتری دارد، اول باید به این پرسش پاسخ دهیم که به نرخ نوسازی بیشتر اهمیت می‌دهیم یا به کیفیت کلی نمایشگر؟ اگر به این سوال جواب دهید انتخاب برنده‌ی این بخش برای شما بسیار ساده می‌شود.

پوکو ایکس 3 پرو از یک نمایشگر 6.67 اینچی از نوع IPS با رزولوشن FHD+ بهره می‌برد که تراکم پیکسلی 395 را ارائه می‌کند. این صفحه نمایش از نرخ نوسازی 120 هرتزی پشتیبانی می‌کند، دقیقا همان فناوری که در گوشی‌های پرچمدار و بالارده شاهد آن هستیم و اتفاق مهم دیگر این که برای این نمایشگر HDR10 نیز در نظر گرفته شده است.

طراحی قاب جلویی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro
طراحی قاب جلویی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro

مشخصات بالا یعنی با یک نمایشگر بسیار خوب مواجه هستیم و نرخ نوسازی 120 هرتزی آن باعث می‌شود تا محتوای مختلف بسیار روان به نمایش گذاشته شود و گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت به کاری بسیار لذت بخش بدل شود. تنها عامل مهمی که نمایشگر این گوشی را با پرچمداران یا بالارده‌ها متمایز می‌کند استفاده از پنل IPS به جای پنل امولد می‌باشد.

پنل‌های امولد رنگ مشکی به مراتب عمیق‌تری به نمایش می‌گذارند و مشاهده‌ی محتوا در این نوع نمایشگر جذاب‌تر می‌باشد. به لطف این پنل می‌توان از حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر یا قابلیت نمایشگر همیشه روشن بهره برد و به کمک روشن کردن دارک مود به مصرف کمتر باتری کمک کرد.

طراحی قاب جلویی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro
طراحی قاب جلویی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro

حال که این موارد را برای شما شرح دادیم به سراغ نمایشگر A72 برویم، جایی که یک پنل سوپر امولد 6.7 اینچی با رزولوشن FHD+ خودنمایی می‌کند. این صفحه نمایش تراکم پیکسلی 394 را ارائه کرده و از نرخ نوسازی 90 هرتزی نیز پشتیبانی می‌کند.

کیفیت نمایشگر A72 واقعا خوب است و نرخ نوسازی 90 هرتزی و روشنایی مطلوب آن باعث می‌شود که بخش نمایشگر به طور کلی یکی از قسمت‌های جذاب کهکشانی سامسونگ به حساب بیاید. این صفحه نمایش رنگ‌ها را به شکل زنده و جذاب به نمایش می‌گذارد و رنگ مشکی نیز بسیار عمق نمایش داده می‌شود.

اما بعد از همه‌ی این توضیحات، صفحه نمایش کدام گوشی بهتر است؟ پاسخ ساده است، اگر نرخ نوسازی برایتان اهمیت بالاتری دارد باید گفت نمایشگر پوکو ایکس 3 پرو به لطف نزخ نوسازی 120 هرتزی همه‌ی محتوا را به روان‌ترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد. اما اگر کیفیت نمایشگر و روشنایی آن برایتان اهمیت دارد باید A72 سامسونگ را گزینش کنید.

طراحی قاب جلویی در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro

درواقع نمی‌توان برنده‌ی قطعی در این بخش مشخص کرد و باید بنا به نیاز خود بین نرخ نوسازی بالاتر و نمایشگر باکیفیت‌تر و روشن‌تر یکی را انتخاب کنید (به شخصه اگر قرار باشد بین این دو انتخاب کنم نمایشگر گلکسی A72 را به دلیل کیفیت بهتر، روشنایی بیشتر و همچنین برخورداری از قابلیت صفحه نمایش همیشه روشن انتخاب می‌کنم).

به طور کلی در نظر داشته باشید که روشنایی نمایشگر پوکو ایکس 3 پرو یکی از نقاط ضعف بخش نمایشگر به حساب می‌آید و اگر زیر نور مستقیم خورشید بخواهید از آن استفاده کنید محتوا چندان به صورت شارپ و با خوانایی عالی به نمایش درنمی‌آیند.

اسپیکر

خوشبختانه هر دو گوشی از اسپیکرهایی استریو استفاده می‌کنند، که این صدای استریو به کمک اسپیکر موجود بر لبه‌ی پایینی و همچنین اسپیکر مکالمه موجود بالای نمایشگر تولید می‌شود. از نظر بلندی و کیفیت صدا هر دو گوشی در یک سطح قرار می‌گیرند و می‌توان آن‌ها را مناسب ارزیابی کرد.

طراحی براق فریم دو گوشی و اسپیکر در مطلب A72 بخریم یا poco x3 pro
طراحی براق فریم دو گوشی و اسپیکر در مطلب A72 بخریم یا poco x3 pro

درواقع این اسپیکرهای استریو دو گوشی از اسپیکر تکی موجود به روی گوشی‌های دیگر عملکرد بهتری دارند و صدایی فراگیرتر را به گوش شما می‌رسانند. این یعنی برای یک میانرده کیفیت این اسپیکرها خوب است اما قطعا در مقایسه با گوشی‌های پرچمدار هم از نظر بلندی و هم از نظر کیفیت صدا در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرند.

دوربین

در بخش دوربین گلکسی A72 و پوکو ایکس 3 پرو هر دو از دوربین‌های چهارگانه بهره می‌برند، اما ترکیب این دوربین‌ها یکسان نمی‌باشد، چرا که A72 چهار لنز عریض، فوق عریض، تله فوتو و ماکرو دارد، درحالی که پوکو ایکس 3 پرو مانند خیل عظیمی از گوشی‌های میانرده از چهار لنز عریض، فوق عریض، ماکرو و عمق میدان استفاده می‌کند.

چیدمان لنز دوربین‌ها در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro
چیدمان لنز دوربین‌ها در مطلب مقایسه گوشی A72 و Poco X3 Pro

در ادامه به مشخصات دوربین هر گوشی به طور مجزا خواهیم پرداخت و نمونه عکس‌هایی را هم برای درک بهتر ارائه خواهیم کرد، اما برای مطالعه توضیحات مفصل بخش دوربین این دو گوشی پیشنهاد می‌کنیم مطالب نقد و بررسی گلکسی A72 و نقد و بررسی پوکو ایکس 3 پرو را مطالعه کنید.

دوربین اصلی

دوربین اصلی پوکو ایکس 3 پرو از یک سنسور 48 مگاپیکسلی با اندازه 1/2.0 اینچ و اندازه پیکسل 0.8 میکرونی استفاده می‌کند. این سنسور Sony IMX 582 در پس یک لنز 25 میلی متری با گشودگی دیافراگم f/1.8 قرار گرفته و این دوربین از فوکوس خودکار تشخیص فاز نیز پشتیبانی می‌کند.

این دوربین به دلیل استفاده از قابلیت Quad-Bayer به صورت پیش فرض عکس‌هایی 12 مگاپیکسلی به ثبت می‌رساند و می‌تواند در نهایت کیفیت 4K 30fps به ضبط ویدئو بپردازد. دوربین اصلی در پوکو ایکس 3 سنسور 64 مگاپیکسلی دارد که اینجا به 48 مگاپیکسل کاهش داشته و دلیل آن کاهش هزینه‌ها برای استفاده از تراشه‌ای بسیار قدرتمند به نظر می‌رسد.

در طراف مقابل دوربین اصلی گلکسی A72 نیز سنسور 64 مگاپیکسلی با اندازه 1/1.7 اینچ و اندازه پیکسل 0.8 میکرون دارد و در پس یک لنز 26 میلی متری با گشودگی دیافراگم f/1.8 قرار گرفته است. این دوربین از فوکوس خودکار تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر بهره می‌برد که آن را یک گام به دنیای گوشی‌های پرچمدار نزدیک کرده است.

این دوربین نیز به دلیل بهره مندی از قابلیت Quad-Bayer به صورت پیش فرض عکس‌هایی 16 مگاپیکسلی به ثبت می‌رساند و همچنین می‌تواند در نهایت کیفیت 4K 30fps به ضبط ویدئو بپردازد. لازم به ذکر است که هر دوی این دوربین‌ها از قابلیت نایت مود استفاده می‌کنند.

دوربین فوق عریض

دوربین فوق عریض پوکو ایکس 3 پرو سنسوری 8 مگاپیکسلی دارد که در پس لنزی 15 میلی متری با دیافراگم f/2.2 و فوکوس ثابت قرار گرفته و توانایی ثبت تصاویری 119 درجه‌ای را داراست. این دوربین قابلیت نایت مود داشته و در مقایسه با پوکو ایکس 3 معمول که سنسوری 13 مگاپیکسلی داشت با پسرفت مواجه شده و از سنسوری 8 مگاپیکسلی بهره می‌برد.

در طرف مقابل کهکشانی کره‌ای‌ها از سنسوری 12 مگاپیکسلی با اندازه پیکسل 1.12میکرونی بهره می‌برد و در پس لنزی با گشودگی دیافراگم f/2.2 قرار گرفته و می‌تواند عکس‌هایی 123 درجه‌ای به ثبت برساند.

دوربین تله فوتو

بین این دو گوشی تنها A72 از لنز تله فوتو بهره می‌برد و با استفاده از این لنز سامسونگ تلاش کرده تا این میانرده را یک پله به گوشی‌های پرچمدار نزدیک‌تر کند. سنسور 8 مگاپیکسلی این دوربین دارای اندازه پیکسل 1.0 میکرونی بوده و در پس لنزی با دیافراگم f/2.4 قرار گرفته است.

دوربین تله فوتو از قابلیت‌های فوکوس خودکار تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر بهره مند بوده و می‌تواند تا 3 برابر به صورت اپتیکال به روی سوژه مورد نظر شما زوم کند.

دوربین ماکرو

دوربین ماکرو پوکو ایکس 3 پرو سنسوری 2 مگاپیکسلی با دیافراگم f/2.4 دارد و این اعداد برای نماینده سامسونگ سنسور 5 مگاپیکسلی با دیافراگم f/2.4 می‌باشد. هیچ کدام از دوربین‌های ماکرو فوکوس خودکار ندارند، اما کهکشانی کره‌ای‌ها به لطف بازه‌ی بیشتر فوکوس سریع‌تر و راحت‌تر می‌تواند به روی سوژه مورد نظر فوکوس کند.

دوربین سلفی

دوربین سلفی در این دوره اهمیت بالایی پیدا کرده است، هم از جهت گرفتن عکس‌های سلفی و هم از جهت ویدئو کال‌های بسیاری که به دلیل شیوع ویروس کرونا مجبور هستیم در طول روز انجام دهیم. به همین سبب شرکت‌ها هم توجه بیشتری به دوربین سلفی دارند و در این دو میانرده هم این موضوع کاملا قابل مشاهده است.

دوربین سلفی پوکو ایکس 3 پرو سنسوری 20 مگاپیکسلی با اندازه 1/3.4 اینچ و اندازه پیکسل 0.8 میکرون دارد و در پس یک لنز عریض با گشودگی دیافراگم f/2.2 قرار گرفته است. این دوربین می‌تواند در نهایت کیفیت 1080p 30fps به ضبط ویدئو بپردازد.

دوربین سلفی گلکسی A72 وضعیت بهتری دارد و از سنسوری 32 مگاپیکسلی برخوردار می‌باشد. این سنسور 1/2.8 اینچی با اندازه‌ی پیکسل 0.8 میکرونی در پس یک لنز 26 میلی متری با دیافراگم f/2.2 قرار گرفته و می‌تواند ویدئوهایی با نهایت کیفیت 4K 30fps به ثبت برساند.

پرتره

پوکو ایکس 3 پرو با دوربین اصلی و به کمک سنسور 2 مگاپیکسلی تشخیص عمق میدان به ثبت تصاویر پرتره اقدام می‌کند. در گلکسی A72 این لنز جای خود را به لنز تله فوتو داده است و این گوشی برای ثبت پرتره و تشخیص سوژه از پس‌زمینه از دوربین‌های دیگر کمک می‌گیرد.

جمع بندی بخش دوربین

انتخاب برنده این بخش کار چندان دشواری نیست، نماینده سامسونگ به دلیل داشتن لنز تله فوتو، لرزشگیر اپتیکال تصویر، امکان ضبط ویدئو 4K با دوربین سلفی و همچنین عملکرد کلی بهتر دوربین‌ها برنده‌ی قطعی این بخش خواهد بود و اگر دوربین بخش مهمی برای شما است باید به سراغ A72 بروید و این کهکشانی را انتخاب کنید (البته می‌توانید هم نگاهی به گلکسی A52 داشته باشید که به غیر از لنز تله فوتو ترکیب یکسانی با برادر بزرگ‌تر خود دارد).

سخت افزار: برتری قاطع پوکو ایکس 3 پرو

پوکو ایکس 3 پرو در مقایسه با پوکو ایکس 3 در بخش دوربین پسرفت‌هایی را به خود دیده و همان طور که در بالا هم بیان کردیم دلیل این کار استفاده پوکو از تراشه‌ای بسیار قدرتمند برای این محصول می‌باشد. به بیان ساده‌تر پوکو تا حدی بخش دوربین را فدای بخش سخت افزاری محصول خود کرده تا پوکو ایکس 3 پرو برای افرادی که به این بخش توجه ویژه‌ای دارند به یکی از بهترین گزینه‌های ممکن بدل شود.

به طور کلی در نقد و بررسی A72 نیز عنوان کردیم که شاید بتوان تراشه‌ی اسنپدارگون 720G را برای A52 که قیمت کمتری دارد پذیرفت، اما استفاده از همین تراشه برای A72 چندان منطقی به نظر نمی‌رسد و باعث می‌شود از نظر سخت افزاری در بازه‌ی قیمتی A72 گزینه‌های بسیار بهتری وجود داشته باشد.

از همه‌ی این توضیحات بگذریم و نگاهی به مشخصات دو رقیب بیندازیم، جایی که پوکو ایکس 3 پرو از تراشه‌ی 7 نانومتری اسنپدارگون 860 استفاده می‌کند، تراشه‌ای بسیار قدرتمند که از هشت هسته پردازنده مرکزی (1×2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3×2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4×1.78 GHz Kryo 485 Silver) و پردازنده گرافیکی Adreno 640 میزبانی می‌کند.

این تراشه توانایی اجرای تمام بازی‌های جدید در نهایت کیفیت و بدون افت فریم را داراست و گزینه بسیار خوبی برای بازی کردن به حساب می‌آید، چرا که نرخ نوسازی 120 هرتزی آن در کنار سخت افزار قدرتمند تجربه‌ای بسیار لذت بخش را برای شما به ارمغان می‌آورد. به بیان بسیار ساده این گوشی توان پردازشی به مراتب بیشتری نسبت به یک گوشی میانرده دارد و از این نظر با خیال راحت می‌توانید به روی عملکرد بسیار خوب آن حساب باز کنید.

مجموعه سخت افزاری پوکو ایکس 3 پرو را 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی و 6 یا 8 گیگابایت حافظه رم کامل می‌کند (در این بررسی ما نسخه رم 8 را در نظر گرفته‌ایم) و به لطف این حافظه رم هیچ مشکلی از بابت اجرای چند برنامه در کنار هم و مولتی تسکینگ وجود نخواهد داشت.

در طرف مقابل نماینده سامسونگ از تراشه‌ی اسنپدارگون 720G بهره می‌برد، تراشه‌ای 8 نانومتری و میانرده که هشت هسته پردازنده مرکزی (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) و پردازنده گرافیکی Adreno 618 را شامل می‌شود. این گوشی نیز دقیقا مانند پوکو ایکس 3 پرو در نسخه‌های 128 و 256 گیگابایت حافظه داخلی و 6 یا 8 گیگابایت حافظه رم تولید شده است.

در استفاده‌های معمول شامل گشت و گذار در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و عکاسی و … این گوشی عملکرد سریع و روانی دارد و حتی می‌تواند بازی‌های جدید را نیز با کیفیت متوسط اجرا کند (شاید کمی افت فریم نیز در طول بازی مشاهده شود)، اما زمانی که قرار باشد این تراشه را با تراشه موجود به روی پوکو ایکس 3 پرو مقایسه کنیم، قطعا چند پله عقب‌تر قرار می‌گیرد.

در واقع اگر استفاده شما از گوشی سبک است پردازنده‌ی گلکسی A72 به خوبی می‌تواند از پس انجام کارها بربیاید اما اگر استفاده سنگینی از گوشی دارید بدون هیچ شک و تردیدی باید پوکو ایکس 3 پرو را انتخاب کنید و این نماینده شرکت پوکو با اختلاف برنده‌ی بخش سخت افزار خواهد بود و کهکشانی سامسونگ را پشت سر می‌گذارد.

شایان ذکر است که هر دو گوشی از کارت حافظه جانبی پشتیبانی می‌کنند و در صورت نیاز می‌توانید حافظه آن‌ها را از طریق کارت حافظه جانبی افزایش دهید.

نرم افزار

بخش نرم افزار را خیلی نمی‌توان با هم مقایسه کرد و برنده‌ی خاصی در نظر گرفت، چرا که هر کاربر با یک رابط کاربری احساس راحتی بیشتری دارد و فضای آن را بیشتر می‌پسندد. از طرفی با دو رابط کاربری خوب و پر قابلیت به روی این دو گوشی روبرو هستیم که خود شما باید تصمیم بگیرید که کدامیک برای استفاده شما کاربردی‌تر است.

پوکو ایکس 3 پرو به صورت پیش فرض از Miui 12 مخصوص پوکو بر پایه‌ی اندروید 11 بهره می‌برد (Miui 12 مخصوص پوکو در واقع همان Miui است با کمی تغییرات در ظاهر آیکون‌ها و …). در طرف مقابل کهشکانی سامسونگ نیز به آخرین نسخه از One Ui یعنی نسخه 3.1 بر مبنای اندروید 11 مجهز شده است.

در این مطلب خیلی به قابلیت‌های این دو رابط کاربری پرداخته نمی‌شود و پیشنهاد می‌کنیم که مطالب می یو آی ۱۲ ؛ امکانات و ویژگی های جالب رابط کاربری جدید شیائومی و وان یو آی 3 ؛ رابط کاربری جدید سامسونگ را در وبلاگ سایمان دیجیتال مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: ویژگی‌های جدید اندروید ۱۱: در مسیر کمال

باتری

هر چه پیش‌تر می‌رویم و قابلیت‌های جدید مانند نرخ نوسازی 120 هرتزی به گوشی‌ها اضافه می‌شود کار باتری دستگاه سخت‌تر شده و باید انرژی بیشتری برای تغذیه کردن بخش‌های مختلف تأمین کند. شرکت‌ها نیز یکی از راه حل‌های این موضوع را افزایش ظرفیت باتری گوشی‌ها می‌دانند و به همین دلیل هم هست که سامسونگ تا به حال دو گوشی گلکسی M 62 و گلکسی M51 را با ظرفیت باتری 7000 میلی آمپر ساعتی روانه‌ی بازار کرده است.

این دو گوشی نیز ظرفیت باتری تقریبا مشابهی دارند، این ظرفیت برای نماینده کره‌ای‌ها 5000 میلی آمپر ساعت و برای نماینده چینی‌ها 5160 میلی آمپر ساعت است. از نظر شارژ دهی کم و بیش عملکرد مشابهی را بین دو گوشی مشاهده می‌‌کنیم و هر دو می‌توانند با استفاده روزمره شما را بیش از یک روز همراهی کنند.

به بیان دقیق‌تر گلکسی A72 عملکرد بهتری هنگام پخش ویدئو از خود نشان می‌دهد و پوکو ایکس 3 پرو زمان بیشتری می‌تواند شما را به هنگام وب گردی و گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی همراهی کند. پس در زمینه شارژ دهی برنده‌ای نخواهیم داشت و هر دو دستگاه عملکرد رضایت بخشی دارند.

در زمینه شارژ شدن پوکو ایکس 3 پرو از شارژ سریع 33 واتی در مقایسه با 25 وات گلکسی A72 استفاده می‌کند، اما در عمل جالب است که هر دو در 30 دقیقه تقریبا 55 درصد شارژ می‌شوند و شارژ کامل آن‌ها حدود 1 ساعت و 15 دقیقه زمان می‌برد. پس در زمینه سرعت شارژ نیز هر دو عملکرد یکسان و خوبی از خود نشان می‌دهند و نمی‌توان برنده‌ای در نظر گرفت.

جمع بندی: گلکسی A72 بخریم یا poco x3 pro؟

در طول بررسی و در بخش‌های مختلف تلاش کردیم تا این دو میانرده را با هم مقایسه کنیم و در هر قسمت گوشی برتر را اعلام کنیم تا شما بر اساس اولویت‌های خود بتوانید تصمیم بگیرید که کدام محصول می‌تواند به کارتان بیاید و انتخاب مناسب‌تری باشد.

A72 بخریم یا poco x3 pro
A72 بخریم یا poco x3 pro

به طور خلاصه اما اگر بخواهیم این دو را با هم مقایسه کنیم، اگر نرخ نوسازی 120 هرتزی، سخت افزار بسیار قدرتمند و قیمت جزو اولویت‌های اصلی و اساسی شماست باید پوکو ایکس 3 پرو را انتخاب کنید، اما اگر به کیفیت نمایشگر و کیفیت عکس‌های گرفته شده بیشتر اهمیت می‌دهید شاید بهتر باشد که کهکشانی سامسونگ را انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که وقتی گوشی را در یک بخش برتر اعلام می‌کنیم این صرفا در مقام مقایسه به دست آمده است و ممکن است شما به تنهایی از گوشی دیگر استفاده کنید و رضایت کاملی نیز از بخش مذکور داشته باشید. در ادامه جدولی آورده‌ایم که برتری‌های هر گوشی نسبت به رقیب شرح داده شده است.

برتری‌های پوکو ایکس 3 پرو

  • استفاده از نرخ نوسازی 120
  • پشتیبانی نمایشگر از HDR10
  • استفاده از گوریلاگلس 6
  • قدرت سخت افزاری بسیار بهتر
  • قیمت پایین‌تر

برتری‌های گلکسی A72

  • پشتیبانی از گواهی IP67
  • نمایشگر باکیفیت‌تر و روشن‌تر
  • بهره مندی از لنز تله فوتو
  • عملکرد بهتر دوربین‌ها

۳۷ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معلومه پوکو x3 pro بهتره سخت افزارش و گیمینگ هم هست برا گیم عالی خیلی برتر از a72 قیمتش هم پایین تره کسایی که میگین باتری a72 باتری پوکو x3 پرو ۱۶۰ میلی آمپر بیشتره یعنی پوکو x3 پرو ۵۱۶۰ و a72 هم ۵۰۰۰ میلی امپر

معلومه پوکو x3 pro بهتره
بهتره بری با a72 پز بدی
a72گوشی خوبی هست ولی کن سری a سامسونگ بدرد نمیخوره فقط سری s
پوکو x3 pro سرتره برای گیم هم خوبه چون گوشی گیمینگه من خودم دارم راضی هستم
ممنون از سایت برای مقایسه

پوکو ایکس ۳ پرو چیه بنظر من a72

واقعا حیف ایکس تری پرو.باید با ایکس تری معمولی مقایسه میکردین

چرا خودتونو خسته میکنین A72 برای سوسول هاست که باهاش خیلی پز بیان پوکوX3پرو همه جور بهتره چرا خب وقتی میدونین با دیونه هایی که طرفدار A72هست بحث می کنین اگهA72بخرین واقعا پولتون رو انداختین تو جوب ولی بد نیست ولی پوکو X3علی مخصوصا برای بازی پابجی

مسخره ترین مقایسه بود که تا حالا خوندم، اخه بیشتر از 4 تومن اختلاف قیمت دارن، یهو میبردی با s21 مقایسه میکردی، الانم همه باز میدونن x3 حتی با وجود اینقدر اختلاف قیمت از 80 درصد جاها گوشی بهتری نسبت به a72 هست، اصلا خیلی مسخره بود این مطلب حذفش کنی بهتره

سایمان دیجیتال
۲۳ آذر ۱۴۰۰ در ۱۲:۰۱

سلام دوست عزیز، هنگامی که ما این مقایسه را انجام دادیم پوکو ایکس 3 پرو در رنج قیمتی نزدیک به 10 تومان و اختلاف قیمتی این دو محصول بسیار کم بود.

تحلیل کاملاً مغرضانه ای بود. اونجاهایی که پوکو قویتر بود، نمیشد برنده اعلام کرد، 3تومن گرونتر رو اشاره نکردی ، بنظرم تعصب نداشته باشیم. واقعا پوکو قویتره

سیدعلی مهدیون
۱۴ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۰

داداشا ایکس تری پرو بهتزه حتی تو دوربین نگا کنید سخت افزارش عالیه اگر برنامه جی کم رو براش دانلود کنین خیلی بهتر از نماینده سامسونگه چون از سخت افزار برای عکاسی و فیلم برداری استفاده میکنه حتی اگه برای ای ۷۲ هم دانلودش کنید بگرد پای ایکس تری پرو نمیرسه فقط روشناییش بیشتره و توی اب تا نیم ساعت دووم میاره تازشم ایکس تری پرو توی هزارتا سایت جزو بهترین قاتل پرچم دار هاست

من اولا خودم گوشی سامسونگ داشتم و به جز سامسونگ علاقه ای به هیچ برندی نداشتم
اما وقتی شیاومی بازار ایران را گرفت و حسابیم داغش کرد نظرم عوض شد. چرا؟ چونکه قیمتش منصفانس سخت افزار قدرتمند و عملکرد عالی دوربین ها ولی سامسونگ نه!
لقب کهکشانو به خودش داده میخواد قیمتاشو کهکشانی کنه که کور خونده الان داره تاوان پس میده?

بحثم این هست که من چرا باید 3/4 میلیون بیشتر هزینه کنم اونم به خاطر دوربین پوکو که واقعا راضی کننده و خوبه فقط در حد کمی از a72 پایین تره که قابل توجه نیست !
متعصبین سامسونگ من اینو از سر دلسوزی بهتون میگم پولتونو حروم نکنین بمولا خرج این دوره زمونه سخته

من از گوشی شیایومی پوکوx3 خیلی راضی هستم ، سامسونگ a72به جز برتری جزیی در عملکرد دوربین عکاسی و فیلمبرداری هیچ برتری بر شیایومی پوکوx3 ندارد و حتی در سرعت اجرای برنامه ها به مراتب عملکرد ضعیف تری دارد.

از قدیم گفتن هیچ ارزونی بی علت نیست
آخه a72 با گوشی مسخره ای مثل پوکو قابل مقایسه نیست

فقط میتونم بگم همنx3proدهن سامسونگ جر زده خدای گوشیه لامصب مگه کم میاره شارژ دهی فوق العاده باتری خفن صفحه نمایش عالی سخت افزاری وحشت ناک که دهن a72پاره کرده

کارکردن با منوی سامسونگ a72ساده تره تصویرش بهتره دوربینش قویتره ودرمقابل آب و خاک مقاومتره
شیامی pocox3pro سخت افزار و پردازنده بسیارقویتری داره تاچ حساستر و بدنه محکم‌تری داره زودترشارژمیشه و قطعات ارزانتری داره سرعت دانلود بالا تر ودراجرای اپلیکیشنها سریعتره و قیمت خیلی کمتری داره ضمن اینکه از نظر cpu خیلی از a72 بیشتر یک میاندره قابل مقایسه باپرچمداران هست. کلا نسبت به پولی که میدیدخدمات و کیفیت کالای خیلی بیشتری دریافت میکنید

a72 بهترین گوشی از لحاظ دوربین
از لحاظ باتری
از لحاظ شارژ دهی سریع
ازلحاظ مقاوم بودن
و از همه مهم تر ضد آب بودن a72 که خیلی مهمه پوکو ایکس پورو درسته ارزون تره ولی به پای a72 نمیرسه

من خودم a72 نه ولی a71 رو به مدت ۶ ماه دارم تا حالا هیچ لگی ندیدم به نظر من اگه سامسونگ اینقد گرون نمی‌داد خیلی طرفدار های بیشتری داشت

شیامی قصد داره اپل رو هم زمین گیر کنه و میکنه سامسونگ که هیچی نیست

اصلا من پدرم سامسونگ داره بدرد نمیخوره هنگ داره کنده لگ داره تاز بعد مدتی خیلی افت میکنه اما پوکو ایکس تری پرو قدرتمند کجا و ای 72بی ارزش کجا

سامسونگ دیگه نفسای اخرشه تازه سامسونگ یه گوشی درحد پوکو ایکس تری پرو شاید حتی پاین تر رو به قیمت گزافی میفروشه مردم هم که بی عقل نیستند تشخیص میدن که شیامی بهتر

سامسونگ تمام کرد الفاتحه

دوستان اگه کسی طرفداری سامسونگ رو کرد بدون یا خودش سامسونگ داره یا فروشنده سامسونگ هست من خودم تخصصم کار الکترونیکی و موبایل هست نه یک سال من 12ساله که این کاره ام خودم چندین گوشی سامسونگ هم داشتم مثل سامسونگ اس 21الترا و ای 72و…اما قسم می خورم که هیچ کدوم به گرد پای شیامی هم نمی رسند واقعا خجالت نمیکشید که طرف داری سامسونگ رو میکنید سامسونگ فقط تونسته صفحه نمایش و دوربین خوب عمل کنه ولی شیامی از لحاظ سخت افزار باتری شارژ سریع و سرعت و…عالیه اگه نظر من که تخصصم موبایله من 100درصد شیامی رو پیشنهاد میکنم

خدا …میهن ..ذوب آهن …گوشی هم فقط پوکو ایکس تری

خیلی قشنگ توضیح دادن . ممنون ، من بعد از دیدن این مطلب تصمیم گرفتم که poco x3 رو بخرم

نوع کلام کاملا گویاست کی تعصب داره اونم از نوع الکی، اطلاعاتت در حدی نیست که بشه باهات بحث تخصصی کرد

(نظر شخصی)واقعا از همه چیز سامسونگ متنفرم همش هنگ میکنه دو سه ماه اول خوبه بعد هی کم کم افت میکنه از سرعتش گرفته تا دوربینش ?

خدمت مجید اسکل
فورتنایت به هزار زور روی a72 میاد
در صورتی که پوکو ایکس۳ پرو با گرافیک epic اندازه PC بالا میاره. وقتی اطلاعات نداری اینجا چرتو پرتاتو ننویس

آقای مجید کاملا مشخصه شما یک سامسونگ فن هستی آخه ینی چی ۱۲۰ هرتز الکی؟ حداقل به شعور خودت توهین نکن…

سلام لرزشگیر دوربین گوشی پوکو x3 پرو من تأثیری نداره.مشکلش چیه؟

?? خدایی اونی که میاد پوکو ایکس ۳ پرو رو با a72 مقایسه میکنه مشکل تعصبی داره. رابط کاربری فوق العاده سامسونگ کجا و پوکو ایکس ۳ ای که اسم در میکنه کجا!!! صفحه نمایش بدون رقیب سوپر آمولد سامسونگ کجا و صفحه نمایش حالا ببخشید چرت با ۱۲۰ هرتز الکی پوکو کجا!!! اگر کسی رو هم دیدید گفت پردازنده بالایی داره. بهش بگید کدوم بازی هست که نتونستی روی a10 باز کنی؟? اینا همشون …ر مفت میزنن دوستان . اونی که گیمر هست با سیستم پلی میزنه نه با گوشی که به خاطر یه گیم هزارتا بلا بیاره رو گوشی و باطریش!!! رم ۸ و حافظه ۲۵۶ رو برا این گذاشته که هنگ نکنه نه اینکه فک کنی پردازنده روی هنگ کردن سیستم عامل نقش به سزایی داره!!! پردازنده زمانی کاربردی هست که ازش استفاده کنی نه اینکه الکی اسم در کنی باهاش

جناب آقای آرتین فرمایشاتون در مورد قیمت به صرفه درسته . ولی در مورد تحلیل رابط کاربری و زیبایی و شارژ و دوربین اشتباه محضه!!! و صرفا میتونم بگم شاید براساس تعصب این تحلیل رو کردید. زیبایی پوکو ایکس ۳ که اصلا نمیشه مقایسه کرد با a72 کدوم گوشی دیدی به شکل بیضی و مستطیل بیاد وسط پشت گوشی دوربین بزاره؟ دوم گفتید دوربینش بدک نیس. دوربینش کاملا بد هست برای شخصی که میان رده ای حتی مثلا a71 یا a72 استفاده کرده به ۲ دلیل این گوشی با پردازنده بالا نباید لگ هنگام فیلم برداری یا عکس برداری سلفی بزنه مشاهده میشه که هم در عکس برداری سلفی هم در فیلم برداری لگ داره که قابل مقایسه نیس و حتی سنسور ۴۸ مگاپیکسلی که داره صرفا یک نام هست که شیامی نوشته و اگر واقعا مقایسه کنید در حد ۱۳ مگا پیکسل هم نیست. اینا بزرگترین ایراداتی هست که تا این لحظه میتونیم ببینیم. دوم موردی که گفتین گوشی قدرتمند!!! از بین ۱۰۰۰ نفر خریدار چند نفر گیمر میتونه باشه که فرق بین اسنپدراگون ۷۲۰ و ۸۸۰ رو بفهمه؟ در حد ۱۰۰ نفر !!! پس سخت افزار قدرتمند زمانی ملاک هست که بشه ازش استفاده کرد که متاسفانه در بخش دوربین نتونسته شیامی از پردازنده قدرتمند استفاده کنه. شیامی بدترین رابط کاربری بین گوشی هارو داره انشاالله دوستانی که قصد خرید این نوع گوشی رو دارن می‌خرن و میبنن که وقتی روی بعضی نقاط کلیک و تاچ میشه اصلا تاچ انجام نمیشه به چه دلیل؟ به دلیل اینکه شیامی رابط کاربری خوبی نزده و باعث میشه انگشت شما درست در جایی که میخوایید تاج نکنه و باعث بشه ۳ بار یا ۲ بار تاچ کنید. تمامی این چیزایی که گفتم مقایسه بین یک گوشی در حد a71 اونم نه a72 با گوشی poco x3 pro هست. ولی خوب این چیزایی که گفتم مهمه واسه استفاده و دقیقا مثل کسی هست که یک میان رده بخره مثل a30 بعد فکر کنه s21 ultra هم در همین حد هست چرا؟ چون گول تبلیغات و قیمت ارزون رو خورده.

و اینکه a72 صفحه رو با وضوح بیشتری نشون میده
اما پوکو درسته که مثل a72 نوارنی و واضح نشون نمیده
اما چشم رو اذیت نمیکنه و اگر بخواید باهاش کار کنید چشمتون اذیت نمیشه و یک هاله ی سمت ابی داره تا چشم رو نزنه

عالی
ولی دو مورد رو باید بگم

1- poco x3 کمی بیشتر شارژ نگه میداره و کمی زودتر شارژ میشه
پس باید شیائومی رو برنده ی این بخش دونست

2- قیمتشون با هم اختلاف زیادی داره پس صرف با پوکو هست
بهتره همه چیز رو فدای یکم دوربین بهتر نکنیم !
چون تو بحث سرعت و قدرت و باتری و قابلیت های کناره
مثل درگاه مادون قرمز و …
زیبایی پوکو برتری داره

اما a72 فقط تو بحث عملکرد دوربین که بازم پوکو نسبت به قیمتش دوربینش به شدت قابل پسند و فقط فرق کمی میانشون هست
( مثل فرق دوربین a51 با پوکو )

A72 یکم بهتره
اما دوربین پوکو هم بسیار قابل قبوله و آنچه که شما نیاز دارید رو برآورده میکنه
مثلا دوربین سلفی ۵ مگاپیکسل نیست که برید سراغ a72 یا دوربینش فرق زیادی نداره
فقط a72 روشن تر و با جزئیات بیشتر نشون میده ولی پوکو هم نیوتون رو برآورده میکنه و ضد حال نمیزنه

و تو بخش خوش دست بودن هم a72 بهتر عمل میکنه اما شما یک چیز رو جا انداختید، مقاومت
اگر پوکو مثل a72 ضریف و خوش دست نیست عوضش مقاومت بیشتری داره و امنیتش بیشتره

و ضد آب بودنش که اینم جز قابلیت های کناره هست
ولی به نظرم اگه قصد خرید دارید پوکو بخرید چون هم پول کمتری می پردازید هم هر چیزی که نیازمند هستید بهتره میبرید

اطلاعات عالی بود ممنون
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ در ۰۱:۰۸

بسیار دقیق توضیح دادین ممنون

ممنون از اطلاعات

خیلی ممنون. مفید بود

با سلام
مقایسه بسیار خوب و منصفانه ای بود
بنظر من بهتر بود گوشی Mi 10T 5G با گوشی سامسونگ مقایسه میکردید چون تقریبا هم قیمت هستن چون گوشی POCO سه میلیون ارزانتره
کسی که اهل گیم هست پوکو انتخاب خوبیه اما برای یه کاربر معمولی و عکسبرداری بدون شک سامسونگ…
با تشکر

بسیار ممنونم خیلی بررسی و مقایسه خوبی بود .
نمیدونم چرا دوربین های گوشی های امروزی سامسونگ اینقدر بد و کدر و تار و سرد و بی روح عکس میگیرن .

در مقابل دوربین شیائومی عکس های بی نظیر و شارپ و با جزئیات بالایی میگیره .

تفاوت قیمت این دوتا ۲.۵ میلیون تومنه. و اصلا گزینه های مناسبی برای مقایسه نیستن

مطالب بیشتر

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S21 اولترا، آیفون 13 پرومکس و P50 هواوی

کیفیت دوربین یکی از ویژگی‌های مهم گوشی‌های هوشمند است و برای بعضی‌ها مهمترین معیار برای خرید...

پویا علیمی time-alt ۸ مرداد ۱۴۰۱

مقایسه شیائومی Redmi Note 11S با سامسونگ گلکسی A23 / کدام را بخریم؟

با توجه به عرضه محصولات متنوع اقتصادی توسط دو کمپانی سامسونگ و شیائومی، رقابت در این بخش از...

معین کریمی time-alt ۴ خرداد ۱۴۰۱

مقایسه دوربین آیفون ۱۳ پرو مکس با S22 اولترا سامسونگ / نبرد گلادیاتورها

امسال جنگ بزرگی در دنیای اندرویدی و آیفون ها بین دو گوشی اس ۲۲ اولترا سامسونگ و آیفون ۱۳ پرو...

معین کریمی time-alt ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

مقایسه 11T Pro با S21 FE / کدام قاتل پرچمدار را بخریم؟

تا چند سال پیش گوشی‌ها فقط به سه دسته رده پایین، میان‌رده و پرچمداران تقسیم می‌شدند. اما حالا...

معین کریمی time-alt ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

مقایسه گلکسی A52s با شیائومی 11 Lite 5G NE / کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

وقتی قصد خرید یک گوشی میان‌رده با بازه قیمتی بین 7 تا 10 میلیون تومان را داشته باشید، دو برند...

معین کریمی time-alt ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

بهترین گوشی های حال حاضر از لحاظ دوربین به ترتیب قیمت و نمونه تصاویر گرفته‌شده

با پیشرفت‌های تکنولوژیکی تلفن‌های همراه، دوربین این محصولات نیز به طور گسترده‌ای پیشرفت...

معین کریمی time-alt ۴ بهمن ۱۴۰۰

مقایسه دوربین آیفون ۱۳ پرو مکس با اس ۲۱ اولترا؛ جنگ بهترین‌ها بدون برنده؟!

دوربین گوشی‌های هوشمند روز به روز پیشرفت‌های بسیار خوبی می‌کنند. در بین سازندگان شاخص گوشی...

مهدی حیدری time-alt ۲ آذر ۱۴۰۰

مقایسه بنچمارک آیفون ۱۳ پرو مکس با گلکسی زد فولد ۳؛ بنچمارک های انتاتو، گیک بنچ و 3D مارک به‌همراه تست دما

زمانی که بهترین گوشی های اپل و سامسونگ رونمایی می‌شوند، کاربران علاقه دارند تا علاوه‌بر  انجام...

مهدی حیدری time-alt ۱۱ آبان ۱۴۰۰

مقایسه پوکو اف ۳ و ردمی نوت ۱۰ پرو؛ کدام یک انتخاب بهتری است؟

در گروه دسته‌بندی میان‌رده‌ها، گوشی‌های زیادی را برای خرید از برندهای مختلف می‌بینیم که هر...

صدرا علی‌پور time-alt ۸ شهریور ۱۴۰۰

بررسی تفاوت‌های گلکسی A22 5G و 4G؛ کدام یک ارزنده‌تر است؟

بعد از ماه‌ها شايعات و اخبار مبني بر معرفي مدل جديدي از سري A، گلكسي A22 بالاخره در حدود دو...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۵ مرداد ۱۴۰۰