پرچم دار یا میان رده

میان رده ۲۰۲۰ بخریم یا پرچم‌دار ۲۰۱۸؟

سایمان دیجیتال ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

این روزها که قیمت پرچم‌داران جدید سر به فلک کشیده، مهاجرت به سمت میان‌رده‌ها به یک اتفاق معمول تبدیل شده است. اگرچه برخی از میان‌رده‌های جدید مشخصات بسیار خوبی دارند، اما همین لفظ ناخوشایند میان‌رده باعث می‌شود که کاربران پرچم‌داران قدیمی را به آن‌ها ترجیح دهند. اما همانند همه‌ی مقایسه‌های پیچیده، انتخاب از بین این دو دسته (میان رده یا پرچم دار قدیمی) نیز کار راحتی نیست.

در ادامه‌ی این متن به مقایسه‌ی میان‌رده‌های ۲۰۲۰ و پرچم‌داران ۲۰۱۸ از جنبه‌های گوناگون خواهیم پرداخت.

جعبه‌‌گشایی

در اولین دیدار، شما با جعبه‌ی گوشی‌تان مواجه خواهید شد و طبیعی است که دوست داشته باشید، بهترین چیزها را داخل آن ببینید. معمولا داخل جعبه‌ گوشی‌ها شاهد هندزفری، دفترچه‌ی راهنما، کاور ژله‌ای و شارژ هستید.

مهم‌ترین تفاوت‌ محتویات جعبه‌های پرچم‌داران ۲۰۱۸ با میان‌رده‌های ۲۰۲۰ در نوع هندزفری آن‌ها خواهد بود. به عنوان مثال در جعبه‌ی پرچم‌داران سامسونگ و اوپو شاهد هندزفری Akg هستید که کیفیت بالاتری نسبت به هندزفری قرار داده شده در جعبه‌ی میان‌رده‌ها دارد و یا کیفیت کاور ژله‌ای جعبه‌های پرچم‌داران شیائومی که معمولا بهتر از میان‌رده‌ها هستند و شاید بتوان این مورد را یک مزیت بسیار کوچک دانست، اما مهم‌ترین بخش این جعبه گوشی است که داخل آن قرار گرفته و در ادامه می‌خواهیم ببینیم که گوشی‌های کدام سال کفه‌ی ترازو را سنگین‌تر نگه می‌دارند.

پرچم دار یا میان رده

مقایسه از نظر طراحی

یکی از مزیت‌های بزرگی‌ که پرچم‌داران نسبت به میان‌رده‌ها دارند، اینست که زمانی که شما آن‌ها را در دست می‌گیرید، احساس بهتری دارید.

برندها معمولا از بهترین مواد موجود برای ساخت پرچم‌داران خود استفاده می‌کنند، به خاطر این‌که در ساخت پرچم‌داران پایین نگه داشتن هزینه‌ها چندان اهمیتی ندارد. از همین رو اگر به زیبایی، خوش‌دستی و جنس خوب اهمیت بیشتری قائل هستید، می‌توانید روی پرچم‌داران هزینه کنید. اما آیا کیفیت ساخت و جنس بدنه‌ی پرچم‌داران سال ۲۰۱۸ هم‌چنان بهترین گزینه برای حال حاضر محسوب می‌شود؟

میان‌رده‌های ۲۰۲۰جنس بدنهپرچم‌داران ۲۰۱۸جنس بدنه
گلکسی A71جلوی شیشه‌ای، بدنه‌ی پلاستیکی، فریم پلاستیکی- وزن ۱۷۹ گرمگلکسی نوت ۹پشت و جلو از جنس شیشه، فریم آلومینیومی- وزن ۲۰۱ گرم
می نوت ۱۰ لایتجلوی شیشه‌ای، پشت شیشه‌ای، فریم آلومینیومی- وزن ۲۰۸ گرمشیائومی می میکس ۳جلوی شیشه‌ای، فریم آلومینیومی و پشت سرامیکی- وزن ۲۱۸ گرم
فایند ایکس ۲ لایتجلوی شیشه‌ای، پشت شیشه‌ای، فریم آلومینیومی- ۱۸۰ گرمفایند ایکس اوپوجلوی شیشه‌ای، پشت شیشه‌ای، فریم آلومینیومی- وزن ۱۸۶ گرم
نوا ۷ آیجلوی شیشه‌ای، پشت پلاستیکی، فریم پلاستیکی- وزن ۱۸۳ گرممیت ۲۰ پروجلوی شیشه‌ای، پشت شیشه‌ای، فریم آلومینیومی- ۱۸۹ گرم

اطلاعاتی که در جدول بالا می‌بینید هم تائیدی بر گفته‌ی ماست. از لحاظ طراحی هم‌چنان پرچم‌داران ۲ سال پیش بهتر از میان‌رده‌های جدید هستند. فریم اکثر پرچم‌داران ۲۰۱۸ از آلومینیوم است و آلومینیوم نسبت به فریم‌های پلاستیکی از مقاومت و دوام بهتری برخوردار است.

پلاستیک معمولا در اثر ضربه و خط و خش آسیب پذیرتر است. با این حال، یک مزیت بزرگ که میان‌رده‌ها دارند اینست که استفاده از پلاستیک در طراحی آن‌ها باعث شده که سبک‌تر از پرچم‌داران دو سال پیش باشند.

و یک نکته‌ی مهم دیگر: برندها معمولا برای بازاریابی گوشی‌های پرچم‌دار خود از یک ترفند بازاریابی استفاده می‌کنند تا آن گوشی خود را متفاوت‌تر از سایر گوشی‌ها نشان دهند. به عنوان مثال وجود قلم اس پن در نوت ۹، قابلیت کشویی در شیائومی می میکس ۳ و فایند ایکس اوپو از ویژگی‌هایی هستند که در کمتر گوشی میان‌رده‌ای شاهد آن‌ها خواهید بود.

مقایسه از نظر دوربین

اگر در هر کدام از بخش‌های مذکور، پرچم‌داران برنده باشند، اینجا جاییست که میان‌رده‌ها اندکی بهتر عمل می‌کنند. دو سال پیش اکثر گوشی‌ها از یک یا دو دوربین با وضوح پایین استفاده می‌کردند، اما گوشی‌های میان‌رده‌ی فعلی اغلب از ۴ دوربین با سنسورهای بزرگ‌تر و وضوح بالاتر برخوردارند. لنزهای متنوعی دارند و در شرایط متفاوت‌، عکس‌های بهتری ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، اکثر گوشی‌های فعلی از قابلیت‌های هوش مصنوعی بهره می‌گیرند، در حالی‌که در گوشی‌های پرچم‌دار قدیمی این ویژگی‌ها وجود ندارد.

تصویر گرفته شده با گلکسی A71 (سمت راست) در مقایسه با گلکسی نوت ۹ (سمت چپ)
میان‌رده‌های ۲۰۲۰دوربینپرچم‌داران ۲۰۱۸دوربین
گلکسی A71۶۴ مگاپیکسل (0.8 میکرومتر سایز پیکسل، 1/1.7 اینچ سایز سنسور، لنز واید ۲۶ میلی‌متری، f/۱.۸، فوکوس خودکار با تشخیص فاز)
۱۲ مگاپیکسل (لنز ۱۳ میلی‌متری فوق‌عریض، f/۲.۲)
۵ مگاپیکسل (لنز ماکرو، f/۲.۴)
۵ مگاپیکسل (f/۲.۲، سنسور تشخیص عمق تصویر)
گلکسی نوت ۹۱۲ مگاپیکسل (1.4 میکرومتر سایز پیکسل, 1/2.55 اینچ سایز سنسور, فوکوس خودکار دوال پیکسل با تشخیص فاز, لرزشگیر اپتیکال, 26 میلی‌‌متری, f/1.5-2.4)

۱۲ مگاپیکسل (1.0 میکرومتر سایز پیکسل, 52 میلی‌متری, فوکوس خودکار, 1/3.6 اینچ سایز سنسور, لرزشگیر اپتیکال, زوم دو برابر اپتیکال)
می نوت ۱۰ لایت۶۴ مگاپیکسل (۰.۸ میکرومتر سایز پیکسل، ۱/۱.۷۲ اینچ سایز سنسور، لنز واید ۲۶ میلی‌متری، f/۱.۹، فوکوس خودکار با تشخیص فاز)
۸ مگاپیکسل، (تله‌فوتو، فوکوس خودکار با تشخیص فاز)
۸ مگاپیکسل (لنز ۱۳ میلی‌متری فوق‌عریض، 1/4.0 اینچ سایز سنسور، ۱.۱۲ میکرومتر سایز پیکسل، f/۲.۲)
۵ مگاپیکسل (لنز ماکرو، f/۲.۴)
۲ مگاپیکسل (سنسور تشخیص عمق تصویر، f/۲.۴)
شیائومی می میکس ۳۱۲ مگاپیکسل (1.4 میکرومتر سایز پیکسل، 1/2.55 سایز سنسور، f/1.8، فوکوس خودکار دوال پیکسل با تشخیص فاز، لرزشگیر تصویر اپتیکال چهار محوره)

۱۲ مگاپیکسل (لنز تله فوتو، 1.0 میکرومتر سایز پیکسل، 1/3.4 سایز سنسور، حالت پرتره، تشخیص صحنه به کمک هوش مصنوعی)
فایند ایکس ۲ لایت۴۸ مگاپیکسل (۰.۸ میکرومتر سایز پیکسل، ۱/۲.۰ اینچ سایز سنسور، لنز واید ۲۶ میلی‌متری، f/۱.۷، فوکوس خودکار با تشخیص فاز)
۸ مگاپیکسل (لنز فوق‌عریض 13 میلی‌متری، ۱/۴.۰ اینچ سایز سنسور، ۱.۱۲ میکرومتر سایز پیکسل، f/۲.۲)
۲ مگاپیکسل (سنسور سیاه و سفید، ۱.۷۵ میکرومتر سایز پیکسل، ۱/۵.۰ اینچ سایز سنسور، f/۲.۴)
۲ مگاپیکسل (سنسور تشخیص عمق تصویر، f/۲.۴)
فایند ایکس اوپو۱۶ مگاپیکسل (f/2.0, فوکوس خودکار با تشخیص فاز, لرزش‌گیر اپتیکال)

۲۰ مگاپیکسل (f/2.0), فوکوس خودکار با تشخیص فاز, فلاش دوگانه‌ی LED
نوا ۷ آی۴۸ مگاپیکسل (۰.۸ میکرومتر سایز پیکسل، ۱/۲.۰ اینچ سایز سنسور، لنز واید ۲۶ میلی‌متری، f/۱.۸، فوکوس خودکار با تشخیص فاز)
۸ مگاپیکسل (f/۲.۴، لنز فوق عریض)
۲ مگاپیکسل (لنز واید ۲۷ میلی‌متری، دوربین مخصوص ماکرو، f/۲.۴)
۲ مگاپیکسل (۱.۷۵ میکرومتر سایز پیکسل، ۱/۵.۰ اینچ سایز سنسور، f/۲.۴، سنسور تشخیص عمق تصویر)
میت ۲۰ پرو۴۰ مگاپیکسل (f/1.8, لنز عریض، لرزش‌گیر اپتیکال، 27 میلی‌متری)
۲۰ مگاپیکسل (f/2.2, لنز فوق عریض)
۸ مگاپیکسل (f/2.4, لنز تله‌فوتو), بهره‌مندی از لنزهای لایکا, 3 برابر بزرگنمایی اپتیکال, تشخیص فاز و فوکوس خودکار لیزری, فلاش دوگانه‌ی LED

در ادامه نمونه‌هایی از تصاویر اخذ شده با پرچم‌داران ۲۰۱۸ و میان‌رده‌های ۲۰۲۰ را مشاهده می‌کنید.

پرچم دار یا میان رده
پرچم دار یا میان رده
پرچم دار یا میان رده
میان رده یا پرچم دار

مقایسه از نظر پردازنده

اگر بخواهیم پرچم‌داران قدیمی و میان‌رده‌های فعلی را از لحاظ سخت‌افزاری و پردازنده مقایسه کنیم، کلمه‌ی “IT Depends” را بسیار از زبان من خواهید شنید، پس اجازه دهید یک مثال ساده بزنم و بقیه‌‌ی کار را به عددها واگذار کنم.

مقایسه‌ی گوشی پرچم‌دار ۲۰۱۸ با میان‌رده ۲۰۲۰ مثل مقایسه‌ی دو ماشین است. اولی ماشینی با یک موتور بزرگ اما قدرتمند و دومی یک موتور کوچک، کارا و کم‌مصرف.

میان‌رده‌های ۲۰۲۰تراشهپرچم‌داران ۲۰۱۸تراشه
گلکسی A71اسنپدراگون ۷۳۰گلکسی نوت ۹اگزینوس ۹۸۱۰ اکتا
می نوت ۱۰ لایتاسنپدراگون ۷۳۰ جیشیائومی می میکس ۳اسنپدراگون ۸۴۵
فایند ایکس ۲ لایتاسنپدراگون ۷۶۰ جیفایند ایکس اوپواسنپدراگون ۸۴۵
نوا ۷ آیهای سیلیکون کرین ۸۱۰میت ۲۰ پروهای سیلیکون کرین ۹۸۰

در بخش سخت‌افزار می‌توان برای این دو بخش حالت تساوی را در نظر گرفت. چرا که انتخاب کاملا به نظر و خواسته‌ی کاربر بستگی دارد. در ادامه شاهد بنچمارک‌های گلکسی نوت ۹ و گلکسی A71 هستید، همان‌طور که می‌بینید در برخی قسمت‌ها گلکسی A71 و در برخی دیگر نوت ۹ امتیازهای بهتری کسب کرده‌اند، اما هم‌چنان به شما بستگی دارد که یک موتور قدرتمند بخواهید یا یک موتور کارا و کم مصرف؟

مقایسه از نظر باتری

باتری به عنوان یکی از مهم‌ترین المان‌های گوشی اغلب نقش بسیار مهمی در انتخاب گوشی‌ها ایفا می‌کند. از آن‌جایی که تکنولوژی به صورت مداوم در حال توسعه است، اغلب میان‌رده‌ها به باتری‌های بهتری نسبت به پرچم‌داران قدیمی مجهز هستند. اگرچه ظرفیت باتری به تنهایی نمایانگر مدت زمان بیشتر شارژ نیست، اما یکی از مهم‌ترین عوامل برای سنجش این متغیر است.

میان‌رده‌های ۲۰۲۰ظرفیت باتریپرچم‌داران ۲۰۱۸ظرفیت باتری
گلکسی A71۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتگلکسی نوت ۹۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت
می نوت ۱۰ لایت۵۲۶۰ میلی آمپر ساعتشیائومی می میکس ۳۳۲۰۰ میلی آمپر ساعت
فایند ایکس ۲ لایت۴۰۲۵ میلی آمپر ساعتفایند ایکس اوپو۳۷۳۰ میلی آمپر ساعت
نوا ۷ آی۴۲۰۰ میلی آمپر ساعتمیت ۲۰ پرو۴۲۰۰ میلی آمپر ساعت

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، میان‌رده‌های ۲۰۲۰ از ظرفیت باتری بیشتری نسبت به پرچم‌داران ۲۰۱۸ برخوردارند.

پرچم دار یا میان رده

مقایسه از نظر صفحه نمایش

از لحاظ طراحی صفحه‌ی نمایش هر دوی گوشی‌های میان رده یا پرچم دار معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال اغلب گوشی‌های پرچم‌دار ۲۰۱۸ از سوپرآمولد یا آمولد در صفحه‌ی نمایش خود استفاده می‌کنند، در حالی‌که برخی از گوشی‌های میان‌رده در این زمینه ضعیف‌تر هستند.

میان‌رده‌های ۲۰۲۰صفحه‌نمایشمحافظپرچم‌داران ۲۰۱۸صفحه‌نمایشمحافظ
گلکسی A71سوپرآمولدپلاسگوریلا گلس ۳گلکسی نوت ۹سوپر آمولدگوریلا گلس ۵
می نوت ۱۰ لایتآمولدگوریلا گلس ۵شیائومی می میکس ۳سوپر آمولدگوریلا گلس ۵
فایند ایکس ۲ لایتآمولدگوریلا گلس ۵فایند ایکس اوپوآمولدگوریلا گلس ۵
نوا ۷ آیال سی دیمیت ۲۰ پروآمولدگوریلا گلس ۵

از طرف دیگر، روز به روز از حاشیه‌های اطراف گوشی‌ها کاسته شده و المان‌های کوچک‌تری روی آن‌ها قرار می‌گیرد که از این منظر نیز میان‌رده‌های جدید عملکرد بهتری دارند. هم‌چنین زمانی که می‌خواهید اسکرین‌شات بگیرید یا تصویری را ثبت کنید، نمایشگرهای میان‌رده از عملکرد بهتری برخوردارند. از همین رو، بهتر است در این بخش رقابت را مساوی در نظر بگیریم.

مقایسه از نظر پشتیبانی نرم‌افزاری

قسمت بعدی که میان‌رده‌ها بهتر ظاهر می‌شوند، بخش پشتیبانی نرم‌افزاری است. به صورت کلی، گوشی‌های اندرویدی به مدت ۲ سال پشتیبانی نرم‌افزاری دریافت می‌کنند، به عبارت ساده‌تر پرچم‌داران ۲۰۱۸ از اواخر امسال دیگر نسخه‌های جدید اندروید را دریافت نمی‌کنند، در حالی‌که میان‌رده‌های ۲۰۲۰ حداقل ۲ نسخه‌ی دیگر نیز دریافت خواهند کرد.

میان‌رده‌های ۲۰۲۰سیستم عاملپرچم‌داران ۲۰۱۸سیستم عامل
گلکسی A71اندروید ۱۰
وان UI
گلکسی نوت ۹اندروید ۸.۱ (اوریو)
می نوت ۱۰ لایتاندروید ۱۰
MIUI ۱۱
شیائومی می میکس ۳اندروید ۹ (پای)
فایند ایکس ۲ لایتاندروید ۱۰
ColorOS ۷
فایند ایکس اوپواندروید ۸.۱ (اوریو)
نوا ۷ آیاندروید ۱۰
EMUI ۱۰
میت ۲۰ پرواندروید ۹ (پای)
میان رده یا پرچم دار

به اشتراک بذار:

۶ نظر در مورد میان رده ۲۰۲۰ بخریم یا پرچم‌دار ۲۰۱۸؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام
بسیار عالی بود یکی از بهترین قسمتهای سایت شما وسایتهای مشابه،مقالاتی ازین دست هستند که بسیار کاربردی و مفیدند
خسته نباشید.

تبریک به سایمان دیجیتال بابت این پست
اولا سوال اکثریت کاربرا هست
ثانیا این پست و درج اطلاعات و نوع دیدگاهتون فوق العاده بود
من خودم بز حسب اتفاق گوشی جدید سری a سامسونگم رو از دست دادم و مجبور به خرید A51 شدم و ۲۴ ساعت نشد که مجبور به فروشش شدم بدلیل اینکه تابحال گوشی پرچمدار خریدم و منظورمو یه عده خاص درک میکنن.

پرچمدار فقط ظرافت در طراحی شده
نمیتونم با سری a کار کنم هم یک جوری براتون تلقین شده و به خودتون تقلین کردین که نمیتونین با غیر پرچمدار کار کنید .
وگرنه A51 پرفروشترین میان رده جهان نام گرفته .

یادم رفت لطفا نوت 20 الترا رو هم بررسی کنید

با تشکر
ای کاش میان رده های مطرح رو مثل قبل که a7 و honor 8x و … رو مقایسه کردید دوباره برای جدید ها بررسی کنید وجداناً اون بررسی بهترین بررسی سایتتون بود چون 4 میان رده پرفروش رو از همه جهات بررسی کردین .

در مورد خرید میان رده یا پرچمدار :
شخصا ترجیح میدم گوشی جدید داشتم باشم . چون حس بهتری دارم.
به نظرم تنها برتری پرچمدار دو سال پیش دوربین هست و دیگر هیچ

سایمان به مهمترین قسمت اشاره ای نکرده اونم قیمته الان پایین رده هم نمیشه خرید چه برسه به پرچمدار.سال ۹۴ آیفون ۶ گرفتم ۲۳۰۰ الان با اون پول گوشی داغون و کارکرده هم نمیتونی بخری

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی