مقایسه هندزفری های فریبادز 3i و فریبادز 3

تفاوت هندزفری فریبادز 3i با فریبادز 3

فریبادز 3 نقطه عطف مهمی برای چینی‌ها بود. پس از ۲ سری آزمون و خطا با هندزفری‌های تمام بی‌سیم ارزان قیمت، هواوی با فری بادز 3 توانست راه را برای هدفون‌های بالارده و حرفه‌ای خود باز کند. سپس این شرکت چینی با عرضه هندزفری فریبادز 3i خود بار دیگر بازار هدفون‌های تمام بی‌سیم میان‌رده را به چالش کشید. اما این هنزفری چه تفاوت‌هایی با نسخه گران قیمت‌تر سری خود دارد؟

تفاوت‌های اصلی میان فریبادز 3i و فریبادز 3

با وجود تفاوت تقریباً دو برابری قیمت فریبادز 3 نسبت به فریبادز 3i، تفاوت‌های اصلی میان آن‌ها چندان زیاد نیست. در واقع شباهت‌های میان این دو را بیشتر از تفاوت‌ها خواهید یافت.

هندزفری فریبادز 3i

مانند همیشه مقایسه را با بحث طراحی آغاز می‌کنیم. جایی که دو برادر تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند و این موضوع پیش از باز کردن کیس هم مشخص است. در حالی که فریبادز 3 ظاهری دایره‌ای شکل و بلندقامت دارد، برادر ارزان‌تر خود طراحی مستطیلی را ترجیح داده است. درب کیس فریبادز 3 با یک دست کمی آسان‌تر از هندزفری فریبادز 3i باز می‌شود. اما ممکن است فریبادز 3i را جمع و جور تر و حمل آن را آسان‌تر بیابید.

سر سیلیکونی هندزفری فریبادز 3i نسبت به فریبادز 3 محکم‌تر و ایمن‌تر است. این تفاوت در عمل اهمیت زیادی دارد چرا که در کیفیت لغو نویز تأثیر بسزایی دارد. سر فریبادز 3 در گوش آزادتر است که در عوضِ لغو نویز ضعیف‌تر، آگاهی بیشتری از محیط به کاربر می‌دهد. برای هدفون‌های میان‌رده و ارزان‌ قیمت که از ویژگی پرچمداری چون شفافیت استفاده نمی‌کنند، آگاهی از محیط آنقدر هم بد نیست.

سخت افزار دو هدفون نیز با یکدیگر تفاوت دارند. درایور سیستم دینامیک 10 میلی‌متری مورد استفاده در هندزفری فریبادز 3i در مقایسه با نمونه 14 میلی‌متری فریبادز 3 قرار می‌گیرد. این سخت افزار ساده‌تر است. اما فضای بیشتری برای استفاده از باتری‌های بزرگ‌تر می‌گذارد. البته اگر این باتری‌های بزرگ‌تر باعث شارژدهی بهتر نشوند، چه فایده؟ جلوتر به بحث باتری هم خواهیم پرداخت. علاوه بر سخت افزار، نسخه بلوتوث پشتیبانی شده نیز یکسان نیست که می‌تواند دنیایی از تفاوت باشد.

تکنولوژی میکروفون‌ها نیز متفاوت است. هندزفری ارزان‌تر فریبادز 3i از یک آرایه سه‌گانه استاندارد استفاده می‌کند. روی فریبادز 3 شاهد نمونه‌ای مشابه با ایرپاد پرو یا گوگل پیکسل بادز هستیم. این تکنولوژی در همکاری با فناوری کاهش باد فعال هواوی قرار می‌گیرد تا صدای محیط را به خوبی تشخیص و جدا کند. از نظر کیفیت هر دو میکروفون در بازه قیمتی خود نمره خوبی دریافت می‌کنند.

شباهت‌های هندزفری فری بادز 3i و فری بادز 3

هر دو هدفون از طراحی دنباله‌دار ایرپاد-طور و مشابه فریبادز پرو استفاده می‌کنند. این دنباله یا stemها عملکرد مشابهی هم دارند. یعنی کنترل‌های دستی روی هر دو هدفون در این قسمت قرار گرفته است. فرمان‌ها یکسان هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید به دستیار صوتی دسترسی داشته باشید، تماس‌های خود را پاسخ دهید و پخش موسیقی را کنترل کنید. از طریق اپلیکیشن Huawei AI app می‌توانید فرمان‌ها را شخصی سازی کنید. (متاسفانه این اپلیکیشن برای سیستم عامل iOS دردسترس نیست.)

هر دو مدل سری 3 هندزفری‌های تمام بیسیم چینی‌ها از دو کدک بلوتوثی AAC و SBC پشتیبانی می‌کنند. AAC کدکی با پردازش سنگین است و گوشی‌های اندرویدی توانایی بهره بردن از کیفیت برتر آن نسبت به کدک ضعیف‌تر SBC را ندارند. بنابراین هر دو هندزفری سری 3 هواوی روی آیفون و دیگر محصولات اپل کیفیت صدای بهتر و باثبات‌تری خواهند داشت.

اما این شباهت‌ها یا تفاوت‌ها تجربه کاربری متمایزی ایجاد می‌کنند یا خیر؟

شارژدهی بیشتر و پشتیبانی از شارژ بی‌سیم، دو امتیاز برای فریبادز 3

با وجود درایور صوتی کوچک‌تر و (احتمالاً) باتری بزرگ‌تر، فریبادز 3i شارژدهی بیشتری ندارد. فریبادز 3 چهار ساعت استفاده بی‌وقفه را به ارمغان می‌آورند که سی دقیقه بیشتر از زمان هندزفری فریبادز 3i است. باتری کیس نگهدارنده و شارژر فریبادز 3 نیز بزرگ‌تر است و شارژدهی بیشتری دارد. در حالی که هدفون ارزان‌تر خانواده 14.5 ساعت شارژ در خود نگه می‌دارد، فریبادز 3 تا 20 ساعت استفاده نیاز به شارژ نخواهد داشت. هندزفری فریبادز 3i برعکس برادر خود از شارژ بی‌سیم پشتیبانی نمی‌کند. هر دو از درگاه USB-C برای شارژ سیمی برخوردار هستند.

لغو نویز قوی‌تر

هندزفری فریبادز 3i
لغو نویز نامحدود، تبلیغ هواوی برای فریبادز 3i

فریبادز 3 با تبلیغی با این عنوان” لغو نویز قدرتمند” عرضه شد. وعده حذف صدا تا 15 دسی‌بل جذاب بود و روی کاغذ قدرتمند؛ اما در عمل کم آورد چرا که فریبادز 3 به خوبی که باید در گوش محکم نمی‌شود. هواوی از این موضوع درس گرفت و هم در هدفون پرچمدار خود یعنی فریبادز پرو و هم در هندزفری میان‌رده و ارزان قیمت جدید شرکت چینی، شاهد طراحی بهتر سر سیلیکونی هدفون‌ها هستیم.

پیشنهاد مطالعه: بررسی فریبادز پرو، مقایسه سه هدفون پرچمدار اپل، سامسونگ، هواوی

لغو نویز فریبادز 3i هم آنقدر عالی نیست که مجنون تان کند. اما قطعا از برادر گران‌تر خود بهتر است و در مقابل هم قیمت‌ها و هدفون‌های میان‌رده دیگر هم حریف تازه‌ نفس و قدری است. موضوعی که به بهینگی بسته شدن سر سیلیکونی این ایرفون بر می‌گردد.

بلوتوث و نحوه اتصال، کیفیت صدا

در تفاوت‌ها گفتیم که نسخه بلوتوث استفاده شده در دو هندزفری بی‌سیم متفاوت است. فریبادز 3i از بلوتوث 5.0 و اتصال معمولی‌ای استفاده می‌کند که میان همه هدفون‌های تمام بی‌سیم ارزان قیمت مشترک می‌باشد و حتی برخی هدفون‌های بالارده قدیمی و جدید تنها براساس آن کار می‌کنند.

طرز کار این فناوری به این صورت است که یکی از گوشی‌ها به عنوان اصلی تنظیم می‌شود (معمولاً گوشی راست). اطلاعات به این سر ارسال می‌شود و در عوض گوشی اصلی اطلاعات را به جفت دیگر خود انتقال می‌دهد. اگر از هدفون‌های تمام بی‌سیم استفاده کرده‌اید و گاهی متوجه قطع و وصل شدن صدا در یک سمت شده‌اید، علت همین است.

اما فریبادز 3 از بلوتوث 5.1 و تراشه اختصاصی هواوی به نام Kirin A1 استفاده می‌کند. این فناوری باعث اتصال سریع‌تر و رفع مشکلاتی که در بالا ذکر شد می‌شود. مانند بسیاری از هندزفری‌های تمام بی‌سیم دیگر بازار، فریبادز 3 از حالت دو‌گانه به صورت انحصاری برای رابط کاربری شرکت سازنده، در اینجا EMUI 10 به بالا، پشتیبانی می‌کند. در این حالت صدا به صورت مجزا به هر دو هدفون ارسال می‌شود و گوشی اصلی و فرعی وجود ندارد. از مزایای این حالت می‌توان به بهینگی مصرف انرژی و تأخیر پایین‌تر اشاره کرد.

کدام را انتخاب کنیم؟

هندزفری فریبادز 3i گزینه بولد و خوبی در میان میان‌رده‌ها حال حاضر بازار است که می‌تواند در طولانی مدت هم کاربر را راضی نگه دارد. به شرطی که با انتظارات واقع‌گرایانه‌ای به سمت آن بروید. هواوی برای فریبادز 3i مواردی چون شارژدهی، سخت افزار و کیفیت صدا و بلوتوث را قربانی قیمت کرده که کاملاً قابل قبول است و از خوبی‌های این هندزفری تمام بی‌سیم چون لغو نویز بسیار خوب (در سطح خود) چیزی کم نمی‌کند.

فریبادز 3 هم عاری از ایراد نیست. طراحی باز سر هدفون و عدم استفاده از سر سیلیکونی مانند فریبادز پرو یا فریباد 3i به لغو نویز این هدفون که روی کاغذ هم قدرتمند است ضربه می‌زند. با این حال در مقایسه با برادر ارزان‌تر خود همچنان برتری‌هایی دارد. از درایور بزرگ‌تر که به معنای صدای باس عمیق تر است تا باتری و همچنین برتری واضح در بحث فناوری اتصال و میزان تأخیر، فریبادز 3 گزینه خوبی برای کسانی که اهمیتی زیادی به لغو نویز نمی‌دهند است. در برچسب قیمتی مشابه با فریبادز 3، برای لغو نویز بهتر می‌توانید گلکسی بادز پرو را در نظر داشته باشید.

۰ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

مقایسه پوکو اف ۳ و ردمی نوت ۱۰ پرو؛ کدام یک انتخاب بهتری است؟

در گروه دسته‌بندی میان‌رده‌ها، گوشی‌های زیادی را برای خرید از برندهای مختلف می‌بینیم که هر...

صدرا علی‌پور time-alt ۸ شهریور ۱۴۰۰

بررسی تفاوت‌های گلکسی A22 5G و 4G؛ کدام یک ارزنده‌تر است؟

بعد از ماه‌ها شايعات و اخبار مبني بر معرفي مدل جديدي از سري A، گلكسي A22 بالاخره در حدود دو...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

معرفی انواع اتو

بی‌شک اتو زدن لباس‌های چروکیده یکی از سخت‌ترین کارهای خانه برای اکثر مردم است و کمتر کسی را...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

مقایسه می بند ۶ و هواوی بند ۶: کدام یک ارزش خرید بیشتری دارد؟

مچ‌بندهاي هوشمند كه اغلب با قيمتي ارزان‌تر نسبت به ساعت‌هاي هوشمند عرضه مي‌شوند، امروزه تبديل...

صدرا علی‌پور time-alt ۹ مرداد ۱۴۰۰

گلکسی A52 بخریم یا Redmi Note 10 Pro؟

یکی از محبوب‌ترین میانرده‌های سامسونگ که توانست فروش بسیار بالایی هم داشته باشد گلکسی A51 است...

احسان نیک‌پی time-alt ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

مقایسه S20 fe 5G با Mi 10T Pro

گوشی‌های پرچمدار را می‌توان آخرین تلاش شرکت‌های بزرگ و بهترین نسخه موجود از فناوری‌های مختلف...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

مقایسه هدفون های پرچمدار اپل، سامسونگ و هواوی

بازار هدفون های کاملاً بی‌سیم پرچمدار از زمان معرفی و عرضه AirPods اپل شاهد رقابت‌های جدی و...

پارسا جهانبانی time-alt ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

گلکسی A52 بخریم یا گلکسی A72؟

زمانی که سامسونگ نسل قبل A52 و A72 یعنی گلکسی A51 و گلکسی A71 را معرفی کرد انتخاب تا حد زیادی...

احسان نیک‌پی time-alt ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

گلکسی A72 بخریم یا Poco X3 pro؟

بخش میانی بازار گوشی‌های هوشمند از همیشه شلوغ‌تر شده است و محصولات مختلف از همیشه تواناتر! در...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی و مقایسه بهترین پاوربانک های انکر

انکر را می‌توان شناخته شده‌ترین برند تولید کننده پاوربانک های دنیا نامید. با این وجود خرید...

پارسا جهانبانی time-alt ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰