کاغذ دیجیتالی چیست؟ کاغذ و قلم را دور بیاندازید و به سبک آیندگان بنویسید!

پارسا جهانبانی ۲۷ بهمن ۱۳۹۹
کاغذ دیجیتالی چیست

کاغذ و قلم چندین هزاره است که به عنوان یگانه راه انتقال دانش و نوشتن به بشر خدمت کرده‌اند، و از همین رو باید آن‌ها را تحسین کرد. از طرفی جزء جزء زندگی ما دارد تحت تاثیر تکنولوژی تغییر می‌کند؛ و به عنوان یک دانشجو و قبل از آن یک دانش‌آموز، مشتاق بودم ببینم تکنولوژی در این عرصه چه اقدامی خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با منجی جنگل‌ها و یافتن پاسخ به سوال کاغذ دیجیتالی چیست، با ما همراه باشید.

ایده کاغذ دیجیتالی از کجا آغاز شد؟

برای درس تاریخی امروز، شما را می‌بریم به سال ۱۸۸۸ میلادی. زمانی که مخترع مشهور و مهندس برق آمریکایی، الیشا گری از جدیدترین اختراع خود به نام Telautograph رونمایی کرد. اختراعی که دست‌نویس یک شخص را از طریق ارتباط مخابراتی از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر انتقال می‌داد.

کاغذ دیجیتالی چیست

با استفاده از اختراع من می‌توانید در محل کارتان در شیکاگو بنشینید، یک مداد بر دارید، برای من بنویسید، و همزمان با حرکت قلم شما مداد من حرکت کند و همان حروف و همان کلمات به همان شکل ظاهر شوند. هنرمند روزنامه می‌تواند به وسیله این دستگاه، تصویر یک سانحه راه آهن را همانطور که نویسنده با کلمات روایت می‌کند، با تصویر روایت کند.

بخشی از توضیحات الیشا گری در رابطه با دستگاه Telautograph

البته اختراع آقای گری آن دستگاه جادویی که امروز برای صرفه جویی در مصرف کاغذ می‌خواهیم نبود. در آن زمان نه می‌دانستند کاغذ دیجیتالی چیست و حتی خواب آن را هم نمی‌دیدند. برای محقق شدن این رویا باید زمان زیادی به آینده برویم.

در صد سال آینده پیشرفت‌هایی در زمینه نوشتار دیجیتال با کامپیوترها حاصل شد. اکثر این ایده‌ها با محوریت ترجمه دست‌خط و مختصات نوشته به کدهای کامپیوتری و نمایش آن‌ها روی نمایشگر بودند. پیشرفت بزرگ بعدی و اولین تبلت گرافیکی خانگی در سال 1983 میلادی با نام KoalaPad در همین راستا به بازار عرضه شد.

از این دستگاه برای طراحی و نوشتن برای کامپیوتر‌های اپل 2، آتاری 8-بیت، Commodore 64 و کامپیوتر رنگی TRS-80 استفاده می‌شد. این دستگاه از حافظه برای ذخیره طرح‌ها پشتیبانی می‌کرد و همچنین شاهد یکی از اولین حضورهای ویژگی Undo در کامپیوترها بود.

کریستال مایع و نسل جدید نوشتار دیجیتال

تحقیقاتی که به خلق کاغذهای دیجیتالی ختم شد، در سال 1989 میلادی آغاز شدند. این تحقیقات، محققانی از دانشگاه‌های Kent State ،Case Western Reserve و Akron را برای مطالعه خواص ویژه کریستال‌های مایع و یافتن استفاده‌های نوین از آن گرد هم آورد.

نتیجه این تحقیقات، پیشرفت بزرگی در صفحه‌های نمایش بود که از جمله نتایج آینده آن می‌توانیم به همین نمایشگری که برای خواندن این مطلب استفاده می‌کنید اشاره کنیم. آنچه در اینجا مدنظر است، خلق پنل‌های LCD کم‌مصرف، انعطاف پذیر و حساس به فشاری بود که در نهایت به آغاز کار استارت‌آپ Kent Displays منتهی شد.

در سال 2010 میلادی این شرکت برخلاف هیجان آن سال‌ها که دور خواندن و تماشای محتوا می‌گشت، محصول خود به نام Boogie Board که مخصوص نوشتن بود را به بازار عرضه کرد.

یک بوگی بورد
برخلاف اسم بامزه‌شان، می‌توانند طراحی حرفه‌ای و جذابی داشته باشند!

به لطف نبود تاخیر، این پنل‌های LCD حساس به فشار تجربه نوشتن، مشابه با کاغذ و قلم ایجاد می‌کنند. نوشتن روی کاغذهای دیجیتالی سریع‌تر از سریع‌ترین تبلت‌های هوشمند است و این مهم به لطف خواص کریستال‌های مایع در توانایی بازتاب نور و طرز کار مشابه همه کاغذ‌های دیجیتالی به واقعیت می‌پیوندد.

نحوه کار کاغذ دیجیتالی چیست؟

کاغذ دیجیتالی چیست

کاغذهای دیجیتالی براساس ویژگی جریان ناهمسان‌گرد کریستال‌های مایع (که به آن‌ها می‌توان مایعات ناهمسان‌گرد نیز گفت) کار می‌کنند. زمانی که یک نوار نازک کریستال مایع کلستریک میان دو ورقه پلاستیکی مخصوص فشرده می‌شود، جریان ناهمسان‌گرد باعث تغییر نظم مولکول‌ها و در نهایت بازتاب نور در نقاط فشرده شده می‌شود. بنابراین بدون باتری هم می‌توان روی کاغذ‌های دیجیتالی نوشت.

باتری تعبیه شده در این نوع تبلت‌ها غیر قابل شارژ هستند و باید تعویض شوند. زمانی که دکمه پاک‌سازی را روی کاغذ‌های دیجیتالی فشار می‌دهید، باتری انرژی مورد نیاز برای یک میدان الکتریکی را فراهم می‌کند که مولکول‌ها را مرتب می‌کند تا بازتاب نداشته باشند. هر باتری می‌تواند حدود ۵۰ هزار بار تخته را پاک کند.

طولی نکشید که بوگی بوردها محبوبیت بالایی پیدا کردند و پتانسیل بالای این رده محصولات درک شد که شرکت‌های دیگر را هم به تولید کاغذ‌های دیجیتالی ترغیب کرد. مانند همه فناوری‌های دیگر، در طول زمان بهبود پیدا کردند و نقص‌های آن‌ها رفع شد.

چرا کاغذ دیجیتالی؟

تا اینجا پاسخ درستی به سوالاتی از قبیل کاربرد این کاغذ دیجیتالی چیست و اصلا کجا می‌توان از آن استفاده کرد، نداده‌ایم. بله تکنولوژی باحال است و البته به کمک‌های زیست محیطی کاغذهای دیجیتالی هم اشاره کردیم که آن هم جذاب است. اما آیا این محصولات آنقدر کاربردی و خاص هستند که ارزش خرید داشته باشند؟

ابتدا این‌که کاغذهای دیجیتال و تبلت‌های نوشتار، تجربه نوشتن غنی‌ای ارائه می‌کنند پس هرکسی که دنبال کاغذ و قلم می‌گردد، حتی اگر کودک خردسال باشد، می‌تواند از این تخته‌ها استفاده کند. کاغذ‌های دیجیتالی یادآورها و یادداشت‌های فوق العاده‌ای هستند. امکان پاک کردن نوشته‌های شما را از حجم انبوه برگه‌های یادداشت بی‌نیاز می‌کند. برخی کاغذهای دیجیتالی همراه با آهن‌ربا طراحی می‌شوند تا به سطوح فلزی مانند درب یخچال متصل شوند.

از آن‌ها می‌توانید برای نوشتن فهرست خرید خانگی، نیازهای محل کار و برنامه ریزی روزانه استفاده کنید. اگر تبلت از کارت حافظه پشتیبانی کند، می‌توانید هر صفحه را ذخیره کنید تا در آینده در دسترس باشد. توجه داشته باشید که همه کاغذهای دیجیتالی از ویژگی ذخیره پشتیبانی نمی‌کنند.

هنرمندان، معماران و طراحان می‌توانند از آن برای یادداشت برداری یا ایده پردازی استفاده کنند و ذهن و دست خود را گرم نگه دارند. در این میان مصرف کاغذ هم کاهش می‌یابد که پوینت مثبتی است.

کاغذهای دیجیتالی برای کودکان هم گزینه بسیار خوبی است و در طول این مطلب به کرات به این موضوع اشاره کرده‌ایم. برای مثال تبلت نوشتار Scribble n” Play از بوگی بورد محصول جذابی برای سرگرمی کودکان است که به قدرت یادگیری و خلاقیت کودکان کمک زیادی می‌کند. یا Jot 4.5 که به آسانی قابل حمل است و می‌توان از آن برای آموزش به کودکان استفاده کرد.

تحقیقات دانشگاه Kent State روی کودکان مهد کودکی، پیش‌دبستانی و ابتدایی،‌ افزایش انگیزه و خودبسندگی کودکانی که از کاغذ‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند را نشان می‌دهد. متن این مقاله را از اینجا بخوانید.

کاغذ دیجیتال شیائومی

همانطور که گفتیم، کاغذ‌های دیجیتالی بوگی بورد ایده موفقی بود و طولی نکشید تا در خانه‌ها و ادارات زیادی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو شرکت‌های بیشتری به ساخت این رده محصولات روی آوردند. نام شرکت محبوب شیائومی را همراه با محصولات زیادی می‌شنویم. غول چینی که از فلاسک و لامپ هوشمند و سر شیر آب گرفته تا بزرگ‌ترین پرچمداران گوشی‌های هوشمند را می‌سازد، کاغذ دیجیتالی هم در رده محصولات خود دارد.

ابعاد 13.5 اینچی (نزدیک به کاغذ A4)، حساسیت بالا به فشار و امکان اتصال قلم به صورت آهن‌ربایی به بدنه از ویژگی‌های مثبت محصول شیائومی هستند که مانند دیگر محصولات اژدهای چینی، دستگاهی باکیفیت و خوش قیمت (تنها 20 دلار) است.

به اشتراک بذار:

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی