کاغذ دیجیتالی چیست

کاغذ دیجیتالی چیست؟ کاغذ و قلم را دور بیاندازید و به سبک آیندگان بنویسید!

کاغذ و قلم چندین هزاره است که به عنوان یگانه راه انتقال دانش و نوشتن به بشر خدمت کرده‌اند، و از همین رو باید آن‌ها را تحسین کرد. از طرفی جزء جزء زندگی ما دارد تحت تاثیر تکنولوژی تغییر می‌کند؛ و به عنوان یک دانشجو و قبل از آن یک دانش‌آموز، مشتاق بودم ببینم تکنولوژی در این عرصه چه اقدامی خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با منجی جنگل‌ها و یافتن پاسخ به سوال کاغذ دیجیتالی چیست، با ما همراه باشید.

ایده کاغذ دیجیتالی از کجا آغاز شد؟

برای درس تاریخی امروز، شما را می‌بریم به سال ۱۸۸۸ میلادی. زمانی که مخترع مشهور و مهندس برق آمریکایی، الیشا گری از جدیدترین اختراع خود به نام Telautograph رونمایی کرد. اختراعی که دست‌نویس یک شخص را از طریق ارتباط مخابراتی از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر انتقال می‌داد.

کاغذ دیجیتالی چیست

با استفاده از اختراع من می‌توانید در محل کارتان در شیکاگو بنشینید، یک مداد بر دارید، برای من بنویسید، و همزمان با حرکت قلم شما مداد من حرکت کند و همان حروف و همان کلمات به همان شکل ظاهر شوند. هنرمند روزنامه می‌تواند به وسیله این دستگاه، تصویر یک سانحه راه آهن را همانطور که نویسنده با کلمات روایت می‌کند، با تصویر روایت کند.

بخشی از توضیحات الیشا گری در رابطه با دستگاه Telautograph

البته اختراع آقای گری آن دستگاه جادویی که امروز برای صرفه جویی در مصرف کاغذ می‌خواهیم نبود. در آن زمان نه می‌دانستند کاغذ دیجیتالی چیست و حتی خواب آن را هم نمی‌دیدند. برای محقق شدن این رویا باید زمان زیادی به آینده برویم.

در صد سال آینده پیشرفت‌هایی در زمینه نوشتار دیجیتال با کامپیوترها حاصل شد. اکثر این ایده‌ها با محوریت ترجمه دست‌خط و مختصات نوشته به کدهای کامپیوتری و نمایش آن‌ها روی نمایشگر بودند. پیشرفت بزرگ بعدی و اولین تبلت گرافیکی خانگی در سال 1983 میلادی با نام KoalaPad در همین راستا به بازار عرضه شد.

از این دستگاه برای طراحی و نوشتن برای کامپیوتر‌های اپل 2، آتاری 8-بیت، Commodore 64 و کامپیوتر رنگی TRS-80 استفاده می‌شد. این دستگاه از حافظه برای ذخیره طرح‌ها پشتیبانی می‌کرد و همچنین شاهد یکی از اولین حضورهای ویژگی Undo در کامپیوترها بود.

کریستال مایع و نسل جدید نوشتار دیجیتال

تحقیقاتی که به خلق کاغذهای دیجیتالی ختم شد، در سال 1989 میلادی آغاز شدند. این تحقیقات، محققانی از دانشگاه‌های Kent State ،Case Western Reserve و Akron را برای مطالعه خواص ویژه کریستال‌های مایع و یافتن استفاده‌های نوین از آن گرد هم آورد.

نتیجه این تحقیقات، پیشرفت بزرگی در صفحه‌های نمایش بود که از جمله نتایج آینده آن می‌توانیم به همین نمایشگری که برای خواندن این مطلب استفاده می‌کنید اشاره کنیم. آنچه در اینجا مدنظر است، خلق پنل‌های LCD کم‌مصرف، انعطاف پذیر و حساس به فشاری بود که در نهایت به آغاز کار استارت‌آپ Kent Displays منتهی شد.

در سال 2010 میلادی این شرکت برخلاف هیجان آن سال‌ها که دور خواندن و تماشای محتوا می‌گشت، محصول خود به نام Boogie Board که مخصوص نوشتن بود را به بازار عرضه کرد.

یک بوگی بورد
برخلاف اسم بامزه‌شان، می‌توانند طراحی حرفه‌ای و جذابی داشته باشند!

به لطف نبود تاخیر، این پنل‌های LCD حساس به فشار تجربه نوشتن، مشابه با کاغذ و قلم ایجاد می‌کنند. نوشتن روی کاغذهای دیجیتالی سریع‌تر از سریع‌ترین تبلت‌های هوشمند است و این مهم به لطف خواص کریستال‌های مایع در توانایی بازتاب نور و طرز کار مشابه همه کاغذ‌های دیجیتالی به واقعیت می‌پیوندد.

نحوه کار کاغذ دیجیتالی چیست؟

کاغذ دیجیتالی چیست

کاغذهای دیجیتالی براساس ویژگی جریان ناهمسان‌گرد کریستال‌های مایع (که به آن‌ها می‌توان مایعات ناهمسان‌گرد نیز گفت) کار می‌کنند. زمانی که یک نوار نازک کریستال مایع کلستریک میان دو ورقه پلاستیکی مخصوص فشرده می‌شود، جریان ناهمسان‌گرد باعث تغییر نظم مولکول‌ها و در نهایت بازتاب نور در نقاط فشرده شده می‌شود. بنابراین بدون باتری هم می‌توان روی کاغذ‌های دیجیتالی نوشت.

باتری تعبیه شده در این نوع تبلت‌ها غیر قابل شارژ هستند و باید تعویض شوند. زمانی که دکمه پاک‌سازی را روی کاغذ‌های دیجیتالی فشار می‌دهید، باتری انرژی مورد نیاز برای یک میدان الکتریکی را فراهم می‌کند که مولکول‌ها را مرتب می‌کند تا بازتاب نداشته باشند. هر باتری می‌تواند حدود ۵۰ هزار بار تخته را پاک کند.

طولی نکشید که بوگی بوردها محبوبیت بالایی پیدا کردند و پتانسیل بالای این رده محصولات درک شد که شرکت‌های دیگر را هم به تولید کاغذ‌های دیجیتالی ترغیب کرد. مانند همه فناوری‌های دیگر، در طول زمان بهبود پیدا کردند و نقص‌های آن‌ها رفع شد.

چرا کاغذ دیجیتالی؟

تا اینجا پاسخ درستی به سوالاتی از قبیل کاربرد این کاغذ دیجیتالی چیست و اصلا کجا می‌توان از آن استفاده کرد، نداده‌ایم. بله تکنولوژی باحال است و البته به کمک‌های زیست محیطی کاغذهای دیجیتالی هم اشاره کردیم که آن هم جذاب است. اما آیا این محصولات آنقدر کاربردی و خاص هستند که ارزش خرید داشته باشند؟

ابتدا این‌که کاغذهای دیجیتال و تبلت‌های نوشتار، تجربه نوشتن غنی‌ای ارائه می‌کنند پس هرکسی که دنبال کاغذ و قلم می‌گردد، حتی اگر کودک خردسال باشد، می‌تواند از این تخته‌ها استفاده کند. کاغذ‌های دیجیتالی یادآورها و یادداشت‌های فوق العاده‌ای هستند. امکان پاک کردن نوشته‌های شما را از حجم انبوه برگه‌های یادداشت بی‌نیاز می‌کند. برخی کاغذهای دیجیتالی همراه با آهن‌ربا طراحی می‌شوند تا به سطوح فلزی مانند درب یخچال متصل شوند.

از آن‌ها می‌توانید برای نوشتن فهرست خرید خانگی، نیازهای محل کار و برنامه ریزی روزانه استفاده کنید. اگر تبلت از کارت حافظه پشتیبانی کند، می‌توانید هر صفحه را ذخیره کنید تا در آینده در دسترس باشد. توجه داشته باشید که همه کاغذهای دیجیتالی از ویژگی ذخیره پشتیبانی نمی‌کنند.

هنرمندان، معماران و طراحان می‌توانند از آن برای یادداشت برداری یا ایده پردازی استفاده کنند و ذهن و دست خود را گرم نگه دارند. در این میان مصرف کاغذ هم کاهش می‌یابد که پوینت مثبتی است.

کاغذهای دیجیتالی برای کودکان هم گزینه بسیار خوبی است و در طول این مطلب به کرات به این موضوع اشاره کرده‌ایم. برای مثال تبلت نوشتار Scribble n” Play از بوگی بورد محصول جذابی برای سرگرمی کودکان است که به قدرت یادگیری و خلاقیت کودکان کمک زیادی می‌کند. یا Jot 4.5 که به آسانی قابل حمل است و می‌توان از آن برای آموزش به کودکان استفاده کرد.

تحقیقات دانشگاه Kent State روی کودکان مهد کودکی، پیش‌دبستانی و ابتدایی،‌ افزایش انگیزه و خودبسندگی کودکانی که از کاغذ‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند را نشان می‌دهد. متن این مقاله را از اینجا بخوانید.

کاغذ دیجیتال شیائومی

همانطور که گفتیم، کاغذ‌های دیجیتالی بوگی بورد ایده موفقی بود و طولی نکشید تا در خانه‌ها و ادارات زیادی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو شرکت‌های بیشتری به ساخت این رده محصولات روی آوردند. نام شرکت محبوب شیائومی را همراه با محصولات زیادی می‌شنویم. غول چینی که از فلاسک و لامپ هوشمند و سر شیر آب گرفته تا بزرگ‌ترین پرچمداران گوشی‌های هوشمند را می‌سازد، کاغذ دیجیتالی هم در رده محصولات خود دارد.

ابعاد 13.5 اینچی (نزدیک به کاغذ A4)، حساسیت بالا به فشار و امکان اتصال قلم به صورت آهن‌ربایی به بدنه از ویژگی‌های مثبت محصول شیائومی هستند که مانند دیگر محصولات اژدهای چینی، دستگاهی باکیفیت و خوش قیمت (تنها 20 دلار) است.

۱۳ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایا دمت گرم انتقاد میکنیم پاک میکنی میگم از شیائومی انتقاد میکنیم نخرید بابا بعد ۱۰ خط نوشتن برای یه خط خوردگی باید کله صفحه پاک بشه

سلام خسته نباشید یه بدی داره فقط اگر وسط صفحه باشی چند خط نوشته باشی آیا میشه همون کلمه غلط رو پاک کرد یا کل صفحه باید پاک بشه ؟

چرا صفحه کاغذ دیجیتالی پاک نمیشه

اگه پاک نمیکنه باید باتری عوض شه

علت پاک نشدن صفحه کاغذ دیجیتالی چیست؟

نسترن صابریان
۱۲ دی ۱۴۰۱ در ۱۵:۱۷

سلام از کاغذهای دیجیتال برای نوشتن جزوه و مطالب طولانی هم میشه استفاده کرد

خیر،فقط یک کاغذ و قلم فرضش کن

سلام
لازم به ذکره که هم با کاغذ دیجیتالی شیائومی میشه کتاب pdf رو خوند
هم میشه جزوه طولانی نوشت
چون کارت حافظه داره و…. کلی امکانات دور از ذهن و عجیب

من یکیش و دارم
البته 900هزار تومن بهش پول دادم
ولی خداییش خیلی به درد خورده تا حالا

سلام. آیا. با کاغذ دیجیتال هم میشه کتاب الکترونیکی خوند؟

عقلت چی میگه؟!

بله.در نسل جدید بوگی بورد ها امکان خواندن از حافظه رم و مطالعه کتاب های دیجیتال این امکان فراهم شده است.

بله حتما میشه
برند شیائومی همچین چیزی و داره

بله حتما میشه

مطالب بیشتر

راهنمای خرید تبلت های پرچمدار (خرداد ۱۴۰۱)

برای خرید بهترین تبلت های پرچمدار در سال 2022 ظاهراً انتخاب‌های زیادی پیش‌رو داریم؛ اما آیا...

معین کریمی time-alt ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

معرفی مناسب ‌ترین و بهترین تبلت ها برای دانش آموزان

انتخاب یک تبلت دانش آموزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انتخاب اشتباه می‌تواند فرآیند...

معین کریمی time-alt ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

معرفی بهترین تبلت ها برای طراحان در سال 2021

هنرهای دیجیتال روز به روز میان هنردوستان و هنرمندان محبوب‌تر می‌شود. بیشتر مواقع، ابزار کار...

پارسا جهانبانی time-alt ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نگاه نزدیک به تبلت هواوی Matepad 10.4

تبلت‌ها در حال پیشرفت و تبدیل شدن به دستگاهی بسیار جذاب برای کاربران بودند که همه گیری کرونا...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

نقد و بررسی تبلت MatePad 10.4

بازار تبلت‌های میان‌رده به دلیل استفاده زیادی که این روزها برایمان دارند از هر زمان دیگری...

پارسا جهانبانی time-alt ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

راهنمای خرید تبلت 5 میلیونی

بازار تبلت‌ها شاید تنوع و گستردگی بازار گوشی را نداشته باشد، با این حال اگر قصد خرید تبلت...

پارسا جهانبانی time-alt ۲۹ دی ۱۳۹۹

معرفی و بررسی هواوی میت پد تی ۱۰: تبلتی اقتصادی برای دانش‌آموزان

با مجازی شدن مدارس و دانشگاه‌ها تبلت‌ها بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گرفتند، چرا که این...

احسان نیک‌پی time-alt ۸ دی ۱۳۹۹

بررسی تبلت گرافیکی سامسونگ تب اس ۷ پلاس از دید یک هنرمند

تبلت جذاب و خوش‌ساخت سامسونگ ۳۱ مرداد ماه سال جاری به بازار عرضه شد. پس از گذشت ۴ ماه،...

پارسا جهانبانی time-alt ۳ دی ۱۳۹۹

مقایسه‌ی تبلت میت پد تی ۸ با تبلت تب ای ۸ سامسونگ مدل تی ۲۹۵

اگر می‌خواهید گجت مناسبی برای استفاده فرزندتان از فضای آموزش مجازی فراهم کنید، تبلت‌‌ها به...

احسان نیک‌پی time-alt ۹ آذر ۱۳۹۹

جعبه گشایی از گلکسی تب A7 سامسونگ- ۲۰۲۰

دنیای تبلت‌ها رو باید در تسخیر شرکت اپل دانست، چرا که با تولید آیپدها در رنج‌های قیمتی مختلف...

احسان نیک‌پی time-alt ۶ آذر ۱۳۹۹