نقد و بررسی مچ‌بند هوشمند هوآوی بند 6

مچ‌بند‌های هوشمند در چند ساله گذشته پیشرفت بسیاری داشته‌اند. پیشرفتی که به بی‌رحم‌تر شدن این بازار برای تولیدکنندگان ختم شده است. در این میان هوآوی با بند 6 قصد تحکیم تسلط خود روی بازار مچ‌بندهای هوشمند سلامتی را دارد. برای رسیدن به این مهم، رقیبانی چون می بند و آمازفیت شیائومی را مقابل خود می‌بیند. اما Huawei band 6 در نوبه خود محصول خاص و منحصر به فردی است.

طراحی و صفحه‌نمایش

ظرافت خاصی در طراحی مچ‌بند هوشمندHuawei Band 6 به کار گرفته شده که بسیاری از مچ‌بندها در این بازه قیمتی از آن برخوردار نیستند. این مچ‌بند سلامتی باریک و زیباست. در اولین نگاه، بند ۶ ما را یاد مچ‌بند گران قیمت‌تر Huawei Watch Fit می‌اندازد و البته شباهت زیادی هم به honor band 6 دارد. بدنه از جنس پلاستیک است. با این حال طراحی ماتی که هوآوی در نظر گرفته توهم فلز را به وجود می‌آورد. گوشه‌ها برای ظاهر پرمیوم‌تر منحنی شده‌اند. یک دکمه عملگر هم روی کناره راست مچ‌بند دیده‌ می‌شود که کمی یادآور اپل واچ است. برخلاف Honor Band 6، روی مچ‌بند هوآوی هیچ نماد و لوگویی از سازنده دیده نمی‌شود.

از آنجایی که به احتمال زیاد بند ۶ هوآوی شمارا در ورزش‌هایتان همراهی خواهد کرد، نکته مثبت دیگر در طراحی این محصول، سبکی آن با 18 گرم جرم است. رقیب هم‌وطن این مچ‌بند یعنی می بند ۶ شیائومی با وجود نمایشگر بزرگ‌تر در رده سبک‌تری قرار می‌گیرد؛ با این حال ۱۸ گرم همچنان عدد بسیار خوبی است.

بند ۶ هوآوی ظاهر اسپرتی دارد و با باقی لوازم ورزشیتان به خوبی سِت خواهد شد. بندهای لاستیکی این مچ‌بند گرد و غبار را جذب نمی‌کنند و بعد از ورزش عرق را می‌توان به سادگی از آن‌ها پاک کرد.

طراحی هوآوی بند 6 از زاویه کناری

نمایشگر هوآوی بند 6

برای مچ‌بندهای هوشمند، صفحه عریض و نسبت نمایش طولی کاربردی‌تر از طراحی‌های دایره‌ای است. هوآوی این موضوع را چندین نسل پیش آموخت. در عرض دو سال، اندازه صفحه بند هوآوی از 0.96 اینچ به 1.47 اینچی که روی بند ۶ در حال بررسی هستیم رسیده است. یعنی از بند ۴ تا بند ۶، شاهد افزایش ۵۰ درصدی نمایشگر بوده‌ایم. مشخص است که هرچه صفحه بزرگتر باشد، مچ‌بند قابلیت‌های بیشتری می‌تواند به کاربر ارائه کند. هوآوی هم بر این موضوع آگاه است و نمایشگر بند ۶ ویژگی‌های دوست داشتنی‌ای در آستین دارد. حاشیه‌ها همچنان زیاد هستند (تنها ۶۴ درصد بدنه به نمایشگر اختصاص دارد) اما این مقدار نسبتاً خوب است.

چینی‌ها از یک پنل روشن آمولدی با رزولوشن 194 در 368 پیکسل و تراکم 282 پیکسل بر اینچ روی بند ۶ استفاده کرده‌اند. این نمایشگر رنگ‌های گرم و نور کافی تولید می‌کند. متأسفانه تنظیم خودکار روشنایی صفحه و یکی از مزیت‌های نمایشگرهای آمولدی یعنی صفحه همیشه روشن روی بند ۶ غایب است. مچ‌بند و ساعت‌های هوشمند از این ویژگی برای نمایش اطلاعات در همه زمان‌ها استفاده می‌کنند. احتمالا این تصمیم عمدی بوده است تا اختلاف رده میان، بند ۶ و واچ فیت حفظ شود.

اطلاعات نمایش داده شده روی نمایشگر Huawei band 6

از غیاب Always-on display که بگذریم، دو راه برای روشن کردن صفحه بند ۶ وجود دارد. استفاده از دکمه عملگر یا عمل بالا آوردن دست. روش دوم بسیار حساس است و ممکن است ناخواسته اجرا شود. این نمایشگر فضای کافی برای نمایش اطلاعات دارد و مطالعه اعلانات از جمله پیام‌ها روی آن آسان است.

سلامتی و ورزش

برای افرادی که می‌خواهند وضعیت سلامتی خود را دنبال کنند، کمتر مچ‌بندی در این قیمت توان رقابت با هواوی بند ۶ را دارد. از موارد پایه‌ای که از هر مچ‌بند سلامتی و ورزشی انتظار داریم؛ وضعیت خواب، مدیریت ضربان قلب و استرس، سنجش نسبت SpO2 خون و چرخه ماهانه بانوان روی بند ۶ حضور دارند.

بند ۶ یکی از معدود مچ‌بندهای سلامتی است که می‌تواند به صورت تمام وقت (در بازه‌های ۳۰ دقیقه‌ای) غلظت اکسیژن خون را تحت نظر داشته باشد. ضمناً برای افزایش شارژدهی باتری می‌توانید این حالت را خاموش کنید.

امکانات و اطلاعاتی که اپلیکیشن ارائه می‌کند به اندازه خود سنسورها برای یک مچ‌بند هوشمند اهمیت دارد. خوشبختانه بند ۶ در این قسمت خوش می‌درخشد. زمان و دقت خوبی در توسعه اپلیکیشن Huawei Health به کار رفته است. این برنامه نقش رابط میان مچ‌بند و گوشی هوشمند و در نتیجه خود شما را ایفا می‌کند. کار کردن با آن آسان است و منو‌ها جذابیت ظاهری خوبی هم دارند. مهم‌تر اما نمودار‌ها و اطلاعات دقیق و مفید اپلیکیشن هستند. از پیشنهادات هوآوی هلث برای بهبود وضعیت خواب خود هم می‌توانید استفاده کنید.

ثبت فعالیت‌ها در هواوی بند 6

مدیریت وضعیت خواب

Band 6 هوآوی با الگوریتم TruSleep 2.0 این برند چینی در زمینه مدیریت و بررسی کیفیت خواب کاربر بسیار خوب عمل می‌کند و در مقایسه با همه مچ‌بند‌های هوشمند سلامتی، بدون شک این مچ‌بند در رده بهترین‌ها قرار می‌گیرد. خواندن نمودار در اپلیکیشن آسان است. فهمیدن امتیاز خواب و معنای آن ساده است و اطلاعات زیادی در رابطه با شاخص‌ها به کاربر داده می‌شود. در نهایت دقت بررسی وضعیت خواب بند ۶ را بالا می‌دانیم و اکثر اوقات امتیاز داده شده بازتاب خوبی از وضعیت روحی روزمان بود.

حسگر ضربان قلب

هوآوی برای بند ۶ از سنسور TruSeen 4.0 ساخت خود استفاده کرده است. این سنسور را قبل‌تر روی مچ‌بند Watch Fit هم دیده بودیم. دقت این حسگر چه در زمان استراحت چه در زمان ورزش خوب است و می‌توان به نسبت به آن اعتماد کرد. در طول روز نتیجه سنسور به دفعات بروزرسانی می‌شود تا تصویر بهتری از سلامت و اهداف ورزشی خود داشته باشید. نسبت به بند ۶ Honor، بند ۶ در این زمینه به مراتب بهتر عمل می‌کند.

SpO2

اندازه‌گیری غلظت اکسیژن خون در هواوی بند 6

همانطور که بالاتر هم گفتیم، بند ۶ هوآوی از معدود مچ‌بند‌های سلامتی است که تمام وقت به مدیریت نسبت SpO2 خون می‌پردازد. در ازای شارژدهی کمتر باتری، می‌توانید خیال آسوده‌تری داشته باشید. اگر نمی‌دانید، غلظت اکسیژن خون اگر پایین بیاید خطرناک است. بند ۶ حواسش به این موضوع جمع است و پیش از حادثه خبر می‌کند. البته در این زمینه بند ۶ از مشکلی که دیگر مچ‌بندهای سلامتی دارند مصون نمانده و آن هم توضیحات ساده در باره این که مقادیر SpO2 چه معنایی دارند است. البته خود هوآوی خاطرنشان می‌کند که نتایج این بند نباید به عنوان پایه‌ای برای نتیجه گیری‌های پزشکی تصور شوند و باید صرفاً برای ارجاع استفاده گردند.


نوتیفیکیشن سنتر هوآوی بند 6

تا اینجا تنها اشاره‌ای به برجسته‌ترین ویژگی‌های سلامتی مچ‌بند هوشمند هوآوی داشتیم. در عمل و استفاده از این مچ‌بند در فواصل طولانی متوجه امکانات و فواید دیگر آن هم خواهید شد.

آمادگی جسمانی و پایش سلامتی

این مچ‌بند در ۹۶ حالت ورزشی شما را همراهی خواهد کرد. عددی که به مراتب بیشتر از ۱۰ ورزشی است که Honor Band 6 ارائه می‌کند. البته خوب است اشاره کنیم هوآوی به همه این ۹۶ ورزش به یک مقدار نپرداخته است. ۸۵ عدد از این حالت‌ها به نام فعالیت‌های ساده شناخته می‌شوند در حالی که ۱۱ تای باقی مانده فعالیت‌های حرفه‌ای هستند. فعالیت‌های ساده زمان تمرین، ضربان قلب و کالری سوزانده شده را ثبت می‌کنند. فعالیت‌های حرفه‌ای علاوه بر آن‌ها معیارهای دیگری را هم در نظر می‌گیرند. هوآوی ادعا می‌کند الگوریتم قوی‌تری برای فعالیت‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. همچنین هنگام انجام فعالیت ورزشی، نیازی نیست تا نوع آن را در مچ‌بند خود تعریف و یا انتخاب کنید، چراکه این بند قابلیت تشخیص خودکار نوع فعالیت ورزشی در حال انجام را دارد که اکثراً نیز قابل اتکا است.

میزان دقت Huawei band 6

هواوی بند 6 ضربان قلب را در حین تمرینات پایش می‌کند که به شما کمک می‌کند تا ببینید آیا به بازه‌های هدف ضربان قلب خود نزدیک شده‌اید یا خیر. نتایج تمرین از نقطه نظر دقت خوب هستند اما ضربان قلب در زمان عادی و استراحت در مقایسه با Garmin Venu و Apple Watch SE اغلب چند دور در دقیقه بیشتر نشان می‌دهد. هرچند نسبت به بازه قیمتی این محصول، محاسبات بسیار خوب و تا نسبت زیادی دقیق انجام می‌شوند.

پایش سلامتی در هواوی بند 6

هنگامی که شما فعالیت ورزشی‌اتان را به پایان رساندید، می‌توانید خلاصه‌ای از آن فعالیت را روی نمایشگر مچ‌بندتان ببینید و یا برای مشاهده جزئیات بیشتر و همینطور جداول مرتبط می‌توانید از برنامه سلامتی هوآوی که روی گوشی‌اتان نصب کرده‌اید استفاده نمایید. گفتنی است که یکی از بهترین نرم‌افزارهای سلامت جسمانی، همین برنامه Huawei Health است که داده‌های مرتبط با سلامتی شما را می‌تواند به صورت بصری در اختیار شما قرار دهد. این برنامه، شامل شماری از اطلاعات خوب و درست و همچنین راهنمایی‌های کارآمد برای رسیدن به اعدادی است که در دامنه سلامتی شما قرار دارند.

هواوی بند 6 کاملاً بدون مشکل و ایراد؟

یکی از معدود مشکلاتی که احتمالاً هنگام استفاده از هواوی بند 6 تجربه خواهید کرد، سرعت جفت شدن این مچ‌بند با گوشی هوشمندتان و همچنین کُند بودن پردازش اطلاعات اولیه در نرم‌افزار Huawei health است. تجربه‌ای که در شروع اولیه این مچ‌بند داشتیم، به شکلی بودکه این دستگاه پس از دریافت چندین آپدیت که پروسه آپدیت نیز کمی کند انجام می‌گرفت، پس از دقایقی توانست با گوشی و برنامه هوآوی هلث سینک و هماهنگ شود. همچنین اطلاعات نشان داده شده در نرم‌افزار Huawei health و روی خود هواوی بند 6، هم‌خوانی نداشتند که بعد از چند بار سینک کردن دستی برنامه، اطلاعات به‌روز شدند که این موضوع می‌تواند کمی آزاردهنده باشد، اما به نظر ما این حجم از امکانات و دقت نسبت به هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، کاملاً می‌چربد.

پخش و توقف موسیقی با هواوی بند 6

همچنین به غیر از مشاهده نوتیفیکیشن‌ها، وضعیت سلامتی، باتری و ساعت در این این مچ‌بند هوشمند، شما همچنین می‌توانید آلارم تنظیم کنید، وضعیت آب‌وهوا را مشاهده کنید و کنترل پشخ موسیقی رو گوشی هوشمندتان را به دست بگیرید.

باتری هواوی بند 6

همانند اکثر دستگاه‌های هوشمند این شرکت، هواوی بند 6 نیز از عمر باتری بسیار خوبی بهره می‌برد. رابط کاربری مینیمال Lite OS این محصول می‌تواند یکی از بهترین عمر باتری‌ها را از باتری 180 میلی‌آمپرساعتی این مچ‌بند دریافت کند. درکل می‌توان گفت، دوام باتری این مچ‌بند هوشمند بسیار بهتر از سایر مچ‌بندهای سلامتی است که در این رنج قیمتی حضور دارند.

با استفاده از سنگین که شامل چندین تمرین در روز و فعال بودن پایش ضربان قلب و نظارت بر اکسیژن خون در تمام طول روز هستند، طول عمر باتری هواوی بند 6 شما ممکن است کاهش یابد. اما با استفاده کم و متوسط ​​می‌توانید به طور مداوم حدود 10 روز باتری را با یک بار شارژ دریافت کنید که این عدد کمی کمتر از ادعای دو هفته‌ای عمر باتری این مچ‌بند از سمت هوآوی است.

بند 6 از یک محفظه شارژ با دو پین استفاده می‌کند که سر شارژر به صورت اختصاصی برای این محصول طراحی شده است و برای چسبیدن به این محفظه شارژ از قدرت آهن‌ربا بهره می‌برد. همچنین سرعت شارژ شدن هواوی بند 6 بسیار زیاد است و در کمتر از یک ساعت از صفر به شارژ کامل می‌رسد.

جمع‌بندی

در حالت کلی با توجه به امکانات و کیفیت ساخت ارائه شده در هواوی بند 6 از نظر ما این محصول ارزش خرید بالایی دارد. ما اگر بخواهیم ریزبینانه‌تر به این موضوع بنگریم، باید بگوییم که این محصول خالی از عیب و ایراد نیست.

پس، هواوی بند 6 را بخرید اگر:

  • به‌دنبال یک مچ‌بند اقتصادی با قابلیت پایش فعالیت ورزشی‌تان هستید.
  • در عین بزرگ بودن نمایشگر وزن کم مچ‌بند برای‌تان مهم است.
  • طول عمر زیاد باتری برایتان اهمیت دارد.

هواوی بند 6 را نخرید اگر:

  • به‌دنبال امکانات و قابلیت‌های فراوان ساعت‌های هوشمند هستید.
  • سرعت و هماهنگی زیاد بین مچ‌بند و گوشی هوشمندتان بسیار اهمیت دارد.
  • فعالیت ورزشی‌تان را به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌دهید.

یک دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چطوری واچ فیس جدید اضافه کنیم با فیلتر شکن هم رفتم نشد

مطالب بیشتر

نقد و بررسی ویدیویی مچ بند سلامتی شیائومی Smart Band 7

 سری می‌بند به دلیل ارائه امکانات بی‌شمار در کنار قیمتی مناسب طرفداران بسیاری در سراسر جهان و...

ثنا جهاندار time-alt ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

معرفی بهترین گوشی‌های شیائومی به ترتیب قیمت (دی ۱۴۰۱)

در بازار امروز گوشی های هوشمند یکی از ارکان اساسی خرید کاربران ارزش خرید محصولات است و در این...

محمد ملکان time-alt ۱ مرداد ۱۴۰۱

جعبه گشایی و نقد و بررسی ویدیویی گوشی P50 Pro / پرچمدار فضایی هواوی

سری P هواوی محبوب‌ترین گوشی های این برند شناخته می‌شوند که در این ویدئو آخرین و بهترین مدل آن...

ثنا جهاندار time-alt ۲۰ تیر ۱۴۰۱

نقد و بررسی سامسونگ گلکسی A33 / یک میان‌رده خوب برای چند سال استفاده

امسال هم مثل سالیان اخیر، گوشی‌های سری A سامسونگ بروز شدند و نسل جدید آن‌ها نیز مدتی است که...

معین کریمی time-alt ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی گلکسی A23 سامسونگ به همراه ویدیو

سامسونگ با هر بودجه‌ای که داشته باشید برای شما یک مدل گوشی دارد. اگر در هزینه کردن مشکلی...

معین کریمی time-alt ۹ خرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی ویدیویی نوکیا G21 / چشیدن طعم اندروید خام با یک گوشی ارزان قیمت

نوکیا که با ظهور گوشی‌های هوشمند مدت‌ها از بازار موبایل فاصله گرفته بود، حالا چند سالی است که...

معین کریمی time-alt ۲ خرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی گلکسی A13 سامسونگ / یک محصول اقتصادی همه‌کاره

گلکسی ‌A13 یکی از جدیدترین گوشی‌های رده ابتدایی و ارزان قیمت سری A سامسونگ است. البته این گوشی...

معین کریمی time-alt ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقد و بررسی ردمی نوت ۱۱ پرو 5G به همراه ویدیو؛ فرمانروای جدید گوشی‌های میان‌رده

شیائومی مدت‌هاست ثابت کرده که یکی از برترین تولیدکنندگان گوشی‌های مقرون به صرفه است و امکانات...

معین کریمی time-alt ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقد و بررسی همه‌جانبه گلکسی اس ۲۲ اولترا سامسونگ به همراه ویدیو

گوشی اس ۲۲ اولترا، یک پرچمدار اندرویدی بزرگ، قدرتمند و تأثیرگذار است که از یک قلم هوشمند...

معین کریمی time-alt ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقد و بررسی جامع گلکسی A53 5G سامسونگ

گلکسی A53 یکی از جدیدترین گوشی‌های میان‌رده خانواده A سامسونگ است که با یک نمایشگر بزرگ، باتری...

معین کریمی time-alt ۲۲ فروردین ۱۴۰۱