بررسی FreeLace Pro

اگر در بازار امروز به دنبال هدفون‌های بی‌سیم باشید، احتمالاً نام هواوی در گزینه‌هایتان دیده شود. از هدفون‌های تمام بی‌سیم Freebuds گرفته تا هدفون‌های دور گردنی FreeLace، اژدهای چینی محصولات باکیفیتی در لاین آپ خود دارد. امروز خواهیم دید FreeLace Pro با همه وعده‌های خوبش می‌تواند مانند دیگر اعضای خانواده خود از بررسی ما سربلند بیرون بیاید یا خیر.

پیشنهاد مطالعه: بررسی FreeBuds Pro

فری لیس پرو در چهار رنگ سبز، سفید/کرمی، مشکی گرافیتی و صورتی شکوفه‌های گیلاس عرضه می‌شود. برای شارژ کردن هدفون‌ها یک کابل USB-A به درگاه USB-C در جعبه قرار گرفته است. خروجی USB-C هدفون در انتهای ورقه فلزی قسمت کنترل‌ها پنهان شده و برای سینک کردن با گوشی‌های هواوی یا شارژ هدفون استفاده می‌شود. این خروجی می‌تواند به طور مستقیم به هر شارژر یواس‌بی سی یا محصولاتی که از شارژ معکوس پشتیبانی می‌کنند متصل شود.

طراحی FreeLace Pro

فری لیس پرو پرچمدار هواوی در زمره هدفون‌های بی‌سیم با طراحی «دور گردنی» به شمار می‌رود. این هدفون از لاستیک نرم ساخته شده که با پوست و یا لباس سازگاری کاملی دارد و با 34 گرم وزن، سبک است و در طولانی مدت حضور آن را حس نخواهید کرد. شاید یکی از اولین چیزهایی که ممکن است نظرتان را جلب کند طول زیاد آن باشد.

در مجموع هواوی فری لیس پرو 862 میلی‌متر طول دارد که نزدیک %95 یعنی 814 میلی‌متر آن را سیم هدفون در بر می‌گیرد.

بدون شک سیم‌ها بلند هستند و حس بلند بودن هم القاء می‌کنند. از آن‌جایی که طول آن‌ها در حرکت مشکل‌ساز نیست، در فصل سرما و با لباس‌های گرم‌تر، این سیم‌های بلند پوینت مثبتی خواهند بود. انتهای هر سیم با یک ورقه فلزی به بدنه دور گردنی هدفون متصل می‌شود. این صفحه‌ها میزبان باتری و کلیدهای کنترل فری لیس پرو هستند.

بررسی طراحی هدفون FreeLace Pro

طرح گوشی‌ها همان چیزی هستند که بار‌ها دیده‌ایم، اما با اجرای بی‌نقص. اضافه بر سَری‌های پیش‌فرض هدفون که اندازه متوسط هستند، دو سر دیگر با اندازه‌های بزرگ و کوچک نیز در جعبه قرار گرفته است. این‌ها در مجموع کاربر را از فیت شدن هدفون در گوش مطمئن می‌کنند. سر سیلیکونی هندزفری کار قفل شدن در گوش را به خوبی انجام می‌دهد. اما وظیفه اصلی نگه داشتن گوشی‌ها به عهده قسمت بال-مانند انتهای آن است که پشت آنتی‌هلیکس گوش قرار می‌گیرد. تلاش‌های ما برای بیرون انداختن گوشی‌ها بی‌ثمر از آب در آمد؛ بهترین ابزار خارج کردن آن‌ها همان دست است.

پشت گوشی‌ها یک قطعه آهنربایی قرار گرفته که امنیت هدفون‌ها را بالا می‌برد و در کل از نظر من بسیار کاربردی و مهم است. کافی‌ست پس از در آوردن هدفون بگذارید کمی آویزان بگردند تا یک‌دیگر را پیدا کنند. پس از آن با اتصال مغناطیسی از پاره نشدن سیم‌ها و چرخ خوردن ناخواسته آن‌ها جلو گیری می‌شود. اینجا خوب است اشاره کنیم هیچ حسگر هوشمندی برای متوقف کردن موسیقی با خارج کردن گوشی‌ها وجود ندارد.

بررسی FreeLace Pro

پس از اتصال آهنربایی موسیقی قطع می‌شود و با جدا کردن هدفون‌ها از هم پخش ادامه پیدا می‌کند; موضوعی که چندان به مذاق من خوش نمی‌آید و باعث می‌شود هر بار بخشی از موسیقی را از دست بدهید. در عوض نیروی آهنرباها همان حد تعادلی است که می‌خواهیم. مقاوم و قابل اطمینان، اما زمانی که اراده کنیم هم با کم‌ترین تقلا جدا می‌شوند.

کنترل‌های FreeLace Pro

تعبیه کنترل‌ها روی هدفون‌های بی‌سیم دور گردنی به مراتب آسان‌تر از هدفون‌های تمام بی‌سیم است. دو دکمه افزایش و کاهش صدا و دکمه عملکرد بین آن‌ها روی صفحه و دکمه پاور روی لبه آن قرار دارند. دکمه عملکرد گزینه‌های بسیاری در اختیار کاربر قرار می‌دهد. یک بار فشردن آن موسیقی را متوقف و تماس دریافتی را پاسخ می‌دهد. با نگه داشتن آن برای دو ثانیه، می‌توان تماس دریافتی را رد یا دستیار صوتی گوشی را فعال کرد. دو بار کلیک کردن به آهنگ بعدی و سه بار کلیک کردن به آهنگ قبلی می‌رود.

بررسی کنترل‌های فری لیس پرو

دکمه پاور هم چند حقه کاربردی در خود دارد. فشردن و نگه داشتن آن برای دو ثانیه فری لیس پرو را روشن یا خاموش می‌کند. دکمه را به مدت چهار ثانیه نگه دارید تا دستگاه وارد حالت جفت سازی شود. دو بار فشردن دکمه پاور، هدفون را با دستگاه قبلی جفت سازی می‌کند. این میانبر حداقل برای من که میان چند دستگاه حرکت می‌کنم کاربردی و مفید بود.

فعال سازی ویژگی‌های ANC و شفافیت/transparency نیز از طریق خود هدفون انجام می‌گیرد و کنترل‌های آن روی گوشی سمت چپ قرار گرفته‌اند. اینجا رضایتی که از کنترل‌های FreeLace Pro داشتیم به پایان می‌رسد و یکی از معدود ضعف‌های این هدفون حرفه‌ای نمایان می‌شود. حرکت میان حالت عادی به ANC و شفافیت نیاز به لمس طولانی (حدود ۴ ثانیه) گوشی چپ دارد. هدفون با راهنمای صوتی روشن شدن حالت مورد نظر را اطلاع می‌دهد اما کنترل همیشه آنطور که انتظار داریم جواب نمی‌دهد. و حتی زمانی که پس از استفاده کافی قلق آن دستتان می‌آید، زمان سوییچ کردن میان حالت‌ها آنقدر طولانی است که از کاربردی بودن آن کم می‌کند.

تاخیر در فعال سازی ANC از نکات منفی FreeLace Pro در بررسی این هدفون

برای مثال رفتن از حالت عادی به شفافیت نزدیک به ۸ ثانیه (در صورت موفقیت) طول می‌کشد. تقریباً چهار برابر زمانی که کم کردن صدا یا در آوردن گوشی‌ها نیاز است. این را به مخاطب خود توضیح دهید که چرا پیش از پاسخ دادن به آن‌ها، ۴ تا ۸ ثانیه مشغول بازی با هدفون‌ها بوده‌اید.

به طور خلاصه: کنترل صدا و پخش موسیقی بی‌نقص، سریع و دوست داشتنی است. فعال کردن ANC یا حالت شفافیت؟ نه چندان.

کیفیت صدا، مکالمه و ANC

هواوی از درایورهای پویای 14.2 میلی‌متری در فریلیس پرو استفاده کرده است. بزرگی درایور به ما می‌گوید انتظار تولید صدای بلند و باس‌های عمیقی را داشته باشیم. پیش از وارد شدن به بحث کیفیت صدا در نظر داشته باشید که با وجود پسوند Pro و هدف قرار دادن بازار هدفون‌های بی‌سیم بالارده، فری لیس پرو با برچسب قیمتی بسیار مناسبی به فروش می‌رسد. همانطور که به زودی خواهید خواند این هدفون بیشتر هم‌نوع‌های هم‌قیمت خود را شرمنده می‌کند.

بررسی FreeLace Pro | فری لیس پرو
کیفیت صدا در مطلب بررسی فری لیس پرو

اولین چیزی که متوجه خواهید شد کیفیت بالای صداهای پایین‌تر است که شامل باس‌های تأثیرگذار می‌شود. به این شکل FreeLace Pro پایه موسیقی را به طور قدرتمندی بنا می‌کند. از همین رو این هدفون برای موسیقی‌هایی که تاکید روی باس دارند مناسب‌تر است. یکی از استفاده‌های اصلی من از هدفون‌های بی‌سیم برای ورزش است و پرچمدار هواوی به هیچ عنوان ناامید نکرد. البته هواوی تا حد ممکن تعادل خوبی برقرار کرده و صداهای بازه مید هم شفاف و قدرتمند هستند؛ از جمله وکال‌ها و ساز‌های اصلی. اما تفکیک صدا در همه سبک‌های موسیقی به یک اندازه خوب نیست.

فری لیس پرو کیفیت خود را حتی با بالاترین حد صدا نیز حفظ می‌کند. با تکیه بر درایورهای بزرگ، می‌توانید صدا را هرچقدر که می‌خواهید زیاد کنید و با نویز و اعوجاج روبه‌رو نشوید. البته سلامت گوش فراموش نشود! هواوی برای میکروفون‌ها هم از بهترین‌ها استفاده کرده است. کیفیت مکالمه با هدفون فری لیس پرو با میکروفون داخلی گوشی فرقی نداشت و می‌توان آن را کاملا رضایت بخش دانست.

لغو نویز فعال این هدفون توسط یک آرایه دوگانه میکروفون‌ها کار می‌کند. همانطور که پیشتر گفتیم با لمس طولانی گوشی سمت چپ می‌توانید حالت ANC را فعال کنید. لغو نویز این هدفون برای فرکانس‌های پایین و صداهای پر تکرار مانند صدای فن طراحی شده و در این زمینه عالی کار می‌کند. اما از آن انتظار حذف صدای مکالمه اطرافیانتان را نداشته باشید.

تنظیم میزان لغو نویز همچنان به طور دستی و با آزادی بالا در دسترس نیست و تنها امکان انتخاب میان حالت‌های پیش‌فرض هواوی وجود دارد. سه سطح با نام‌های Cozy، General و Ultra در اپلیکیشن AI Life قابل دسترسی هستند. حالت Cozy برای زمانی که در محیط‌های ساکتی چون کتابخانه می‌خواهید صدای تایپ کردن، خودکار و مکالمه‌های گاه‌گداری را حذف کنید، حالت General صدای محیط را برای داخل خیابان و شهر به طرز زیادی کاهش می‌دهد اما نه آنقدر که از اطراف خود ناآگاه باشید. در نهایت حالت Ultra بیشترین سطح لغو نویز زمانی که کاربر می‌خواهد تا حد ممکن از محیط جدا شود ارائه می‌کند.

تأخیر صدای هدفون فریلیس پرو بین 120 تا 150 میلی‌ثانیه است. با وجود اینکه این زمان تأثیر زیاید رو ی تجربه تماشای فیلم یا گوش کردن به موسیقی نخواهد داشت، برای گیمینگ زمان زیادی به شمار می‌رود. این موضوع که پینگ معمول در ایران هم عددی مشابه است کمک چندانی نمی‌کند. همچنین برخی فناوری‌های پیشرفته صدا مانند aptX کوالکام روی مشخصات فنی این هدفون دیده نمی‌شوند.

باتری

بررسی فری لیس پرو | FreeLace Pro
بررسی FreeLace Pro

باتری جایی است که هدفون FreeLace Pro خوش می‌درخشد. طبق ادعای هواوی، این هدفون با شارژ کامل، توانایی 24 ساعت پخش موسیقی بدون ANC و با ولوم صدای متوسط را دارد. در عمل فریلیس پرو بسیار نزدیک به ادعاهای سازنده‌اش عمل می‌کند که خبر خوشحال کننده‌ای است.

البته موارد زیادی از جمله روشن یا خاموش بودن لغو نویز یا شفافیت و همچنین بلندی صدا می‌توانند روی شارژدهی تاثیر گذار باشند. برای مثال با بلندی صدای حداکثر، طول عمر باتری FreeLace Pro به 19 ساعت کاهش می‌یابد. با همه این‌ها عمر باتری این هدفون ساعت‌ها بیشتر از اکثر رقیبان است که باعث تمایز آن از دیگر هدفون‌های بی‌سیم کلاسیک می‌شود.

شارژ کامل FreeLace Pro نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد. ادعای جالب دیگر هواوی 5 ساعت پخش موسیقی با تنها 5 دقیقه شارژ شدن است. این ادعا را به طور مستقیم آزمایش نکرده‌ایم پس از صحت آن اطلاعی نداریم.

اما با توجه به شناختی که از هواوی داریم و همچنین محقق شدن تبلیغات دیگر فریلیس پرو، این ادعا هم می‌تواند به واقعیت بسیار نزدیک باشد. در این صورت عملاً نگرانی از بابت وقفه در پخش موسیقی وجود ندارد. یا به قول یک بزرگواری؛ The Show Must Go On!

بررسی راه‌های شارژ هدفون فری لیس پرو

راه‌های بسیاری برای شارژ کردن این هدفون وجود دارد که آن را انعطاف پذیرتر از دیگر هدفون‌های بی‌سیم بازار می‌کند. هر کجا که باشید بالاخره راهی برای شارژ کردن این هدفون وجود دارد. شارژ معکوس از طریق گوشی یا لپ‌تاپ؟ . پاوربانک یواس‌بی سی یا معمولی؟ .

جمع بندی فری لیس پرو

هواوی FreeLace Pro با عملکرد باتری بی‌نظیر، کیفیت صدای کم‌نظیر و کیفیت ساخت عالی از این بررسی یک قهرمان بیرون می‌آید. در میان رقبا، پرچمدار هواوی بهترین هدفون دور گردنی‌ای است که می‌توانید در بازار پیدا کنید. در واقع رقیب چندان قدری در میدان نیست و اژدهای چینی یکه تازی می‌کند. نبود اپلیکیشن ai life برای iOS هم نمی‌تواند مانع پیشنهاد کردن این هدفون کم نقص برای مخاطبان اپلی باشد.

8.6
نقد و بررسی هدفون بی‌سیم FreeLace Pro

با طراحی مناسب گوش و گردن، فری لیس پرو جایی برای رفتن ندارد به جز مستقیم در قلب ما! جاهایی که هدفون‌های بی‌سیم دور گردنی کم می‌آوردند، فری لیس پرو می‌درخشد و همین باعث می‌شود کم‌تر رقیبی در میان همنوعان خود داشته باشد. اگر قصد تهیه یک هدفون بلوتوثی دور گردنی بالارده را دارید، FreeLace Pro را در گزینه‌های خود داشته باشید.

طراحی
8.5
کیفیت صدا
8
کنترل‌ها
8
ANC
7.5
کیفیت مکالمه
9
ارزش خرید نسبت به قیمت
9
باتری و شارژ
9.5
ارزش خرید نسبت به قیمت
9
مزایا
  • شارژدهی عالی باتری
  • شارژ سریع و گستردگی روش‌های شارژ کردن هدفون
  • کیفیت صدای خوب
  • کیفیت ساخت عالی
معایب
  • کنترل‌های لمسی آنطور که باید روان عمل نمی‌کنند
  • نبود حسگر تشخیص خارج شدن هدفون از گوش
  • نبود اپلیکیشن برای سیستم عامل iOS
  • لغو نویز می‌توانست بهتر باشد
15
4
0
0
0

۳ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای من قابل استفاده بود. متشکرم

با قطع کردن سری ها از هم میشود به تماس پاسخ داد؟

سلام با تشکر
ولی مهمترین نکته یعنی میزان تاخیر صدا در مشاهده فیلم و گیمینگ رو عنوان و بررسی نکردین .
میزان تاخیر صدا و فناوری های مربوطه AptX – AptX HD و … به قدری مهم هستند و فاکتور با اهمیتی در خرید هدفون های بیسیم هستند که اشاره نکردین .

مطالب بیشتر

نقد و بررسی ویدیویی مچ بند سلامتی شیائومی Smart Band 7

 سری می‌بند به دلیل ارائه امکانات بی‌شمار در کنار قیمتی مناسب طرفداران بسیاری در سراسر جهان و...

ثنا جهاندار time-alt ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

جعبه گشایی و نقد و بررسی ویدیویی گوشی P50 Pro / پرچمدار فضایی هواوی

سری P هواوی محبوب‌ترین گوشی های این برند شناخته می‌شوند که در این ویدئو آخرین و بهترین مدل آن...

ثنا جهاندار time-alt ۲۰ تیر ۱۴۰۱

نقد و بررسی سامسونگ گلکسی A33 / یک میان‌رده خوب برای چند سال استفاده

امسال هم مثل سالیان اخیر، گوشی‌های سری A سامسونگ بروز شدند و نسل جدید آن‌ها نیز مدتی است که...

معین کریمی time-alt ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی گلکسی A23 سامسونگ به همراه ویدیو

سامسونگ با هر بودجه‌ای که داشته باشید برای شما یک مدل گوشی دارد. اگر در هزینه کردن مشکلی...

معین کریمی time-alt ۹ خرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی ویدیویی نوکیا G21 / چشیدن طعم اندروید خام با یک گوشی ارزان قیمت

نوکیا که با ظهور گوشی‌های هوشمند مدت‌ها از بازار موبایل فاصله گرفته بود، حالا چند سالی است که...

معین کریمی time-alt ۲ خرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی گلکسی A13 سامسونگ / یک محصول اقتصادی همه‌کاره

گلکسی ‌A13 یکی از جدیدترین گوشی‌های رده ابتدایی و ارزان قیمت سری A سامسونگ است. البته این گوشی...

معین کریمی time-alt ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقد و بررسی ردمی نوت ۱۱ پرو 5G به همراه ویدیو؛ فرمانروای جدید گوشی‌های میان‌رده

شیائومی مدت‌هاست ثابت کرده که یکی از برترین تولیدکنندگان گوشی‌های مقرون به صرفه است و امکانات...

معین کریمی time-alt ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقد و بررسی همه‌جانبه گلکسی اس ۲۲ اولترا سامسونگ به همراه ویدیو

گوشی اس ۲۲ اولترا، یک پرچمدار اندرویدی بزرگ، قدرتمند و تأثیرگذار است که از یک قلم هوشمند...

معین کریمی time-alt ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقد و بررسی جامع گلکسی A53 5G سامسونگ

گلکسی A53 یکی از جدیدترین گوشی‌های میان‌رده خانواده A سامسونگ است که با یک نمایشگر بزرگ، باتری...

معین کریمی time-alt ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

نقد و بررسی ردمی نوت ۱۱ و نوت ۱۱ اس شیائومی

شیائومی با گوشی‌های دو برند Redmi و Poco می‌خواهد به ما یادآوری کند که لزوماً نیازی نیست همه...

معین کریمی time-alt ۲۵ اسفند ۱۴۰۰