iOS 15 و Android 12

۶ موردی که iOS 15 می‌تواند از اندروید 12 الگوبرداری کند

نسخه بتای iOS 14.5 اپل اخیرا آماده عرضه شده‌است. گرچه این نسخه پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به نسخه قبلی داشته‌است. اما به نظر می‌رسد دربعضی موارد، iOS 15 می‌تواند از لحاظ کارایی بهتر شود و در این راه اندروید سرمشق خوبی است. ممکن است کمی متعصبانه به نظر برسد اما بیاید باهم بررسی کنیم.

نسخه iOS 15 احتمالا در ماه ژوئن میلادی (خرداد 1400) رونمایی می‌شود. این نسخه از iOS به همراه آیفون 13 یا آیفون 12S در ماه سپتامبر یا اکتبر (شهریور و مهر) عرضه خواهدشد. درواقع فرصت کمی برای مهندسین نرم‌افزار اپل جهت بهبود بیشتر این سیسیتم‌عامل باقی مانده‌است. ما از هر دو سیستم‌عامل استفاده می‌کنیم و امیدوار هستیم که این تغییرات را در iOS 15 ببینیم.

مدیریت بهتر نوتیفیکیشن

معمولا بعد از بیدار شدن با تعداد زیادی از نوتیفیکیشن‌هایی از جیمیل، تلگرام، اینستاگرام، واتساپ و… مواجه می‌شویم. اگر دستگاه مورد استفاده شما اندرویدی باشد، فقط چند دسته‌پیام می‌بینیم. چون اندروید نوتیفیکیشن‌های هر برنامه را گروه‌بندی می‌کند و به ازای هر برنامه یک گروه نوتیفیکیشن ایجاد‌ می‌کند. در صورت تمایل می توانید نوار هر پیام جداگانه ای را گسترش داده و مشاهده کنید. اما تا زمانی که این کار را انجام ندهید، اعلان های شما منظم باقی می مانند.

بیشتر بخوانید: ویژگی‌ های جدید اندروید که احتمالا نمی‌دانید.

در آیفون‌ها اوضاع کمی فرق می‌کند. در iOS اگر همین وضع پیش بیاید، قرار است آیفون نوتیفیکیشن‌های شما را با هم گروه کند. اما اگر پیام ها با فاصله چند ساعت از هم بیایند، همه چیز به هم می‌ریزد. به عنوان مثال، تصاویر زیر را در نظر بگیرید: اندروید تمام پیام های تلگرام را در یک دسته گروه بندی کرده‌است. در حالی که آیفون دو نوار برای پیام های تلگرامی که با فاصله یک دقیقه ارسال شده اند، نشان می‌دهد. همچنین، به دو دسته ایجاد شده برای دو اعلان Gmail توجه کنید.

هر فردی که در طول روز تعداد زیادی نوتیفیکیشن دریافت می‌کند، به احتمال زیاد با این نظر موافق خواهد بود که، مدیریت نوتیفیکیشن‌ها نیازمند بهبود است. iOS 15 می‌تواند از اندروید برای این کار الگوبرداری کند.

تنظیم آزادانه صفحه‌اصلی

گوشی آیفون 12 پرو مکس را نمی‌توان به راحتی با یک دست استفاده کرد. بعضی‌ها شاید این قضیه را خاصیت هر گوشی بزرگی بدانند. اما واقعا اینطور نیست. شما می‌توانید گوشی هم اندازه‌ی دیگری مانند سامسونگ گلکسی S21 Ultra یا LG Wing را بدون دردسر زیادی با یک دست استفاده کنید. زیرا می‌توانید ترتیب و مکان برنامه‌ها را جا‌به‌جا و هرطورکه راحتید تنظیم کنید. برای مثال، تمام برنامه‌ها را در پایین صفحه به صورت افقی قرار دهید. در این حالت حداقل 4 برنامه را پشت سر هم در یک ردیف افقی می‌توان قرار داد.

iOS به شما اجازه این کار را نمی‌دهد. چیدمان برنامه‌های صفحه‌اصلی ثابت است. فرقی ندارد که شما آیفون 12 پرو مکس 6.7 اینچی استفاده کنید یا آیفون 12 مینی 5.4 اینچی. ترتیب برنامه‌ها از بالا و از چپ به راست شروع می‌شود. به عکس‌های پایین نگاهی بیاندازید و بگویید که از نظر شما کدام برای استفاده یک دستی راحت‌تر به نظر می‌رسد.

صفحه اصلی گوشی آیفون 12 پرو مکس و سامسونگ Galaxy S21 اولترا
صفحه‌اصلی گوشی‌های سامسونگ و آیفون

الگوی چرخش صفحه

هم اندروید هم iOS هردو امکان قفل‌کردن چرخش خودکار صفحه‌نمایش را دارند. این قابلیت موقعی که شما دراز کشیده‌باشید بسیار کاربردی است. در iOS این قفل کردن چرخش صفحه بسیار اساسی است. مثلا وقتی شما صفحه را درحالت عمودی قفل کرده‌اید و می‌خواهید یک ویدیو در حالت افقی تماشا کنید، باید دوباره به کنترل سِنتِر رفته و قفل چرخش صفحه را خاموش کنید.

بیشتر بخوانید: نسخه های متفاوت اندروید چه تفاوتی با هم دارند؟

در اندروید، شرایط به گونه‌ای دیگر است. از اندروید 9 به بعد ویژگی اضافه شده که «پیشنهاد چرخش صفحه» نام دارد. به کمک این ویژگی می‌توانید زمانی که صفحه درحالت عمودی قفل است، ویدویی را در حالت افقی تماشا کنید. این ویژگی خودکار اتفاق می‌افتد. زمانی که شما ویدیویی را پخش کنید یا گوشی را به حالت افقی بچرخانید-دربرنامه‌هایی از حالت افقی پشتیبانی می‌کنند- یک آیکون کوچک در پایین صفحه به نمایش درمی‌آید. که می‌توانید از طریق آن به راحتی قفل صفحه را به افقی تغییر دهید. یا هم می‌توانید از این پیشنهاد چشم‌پوشی کنید و روی این آیکون ضربه نزنید و چرخش صفحه‌نمایش را تغییر ندهید. این ویژگی در رابط کاربری باعث می شود تلفن شما “هوشمندتر” شود. البته لازم به ذکر است که استفاده از این ویژگی در رختخواب کاملاً به درد شما می خورد.

آیکون پیشنهاد چرخش صفحه در اندروید 9 به بعد

iOS چنین چیزی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. البته نبود این ویژگی چیزی نیست که باعث شود تجربه کاربری شما افتضاح شود. اما به اعتقاد ما این ویژگی، چیزی است که انتظار می‌رود از یک سیستم‌عامل پخته و بالغ ببینیم.

پیش‌بینی مخاطبین هنگام شماره‌گیری

بله، با وجود تمامی پیشرفت‌های دنیای گوشی‌های هوشمند اما باز هم همان استفاده کلاسیک از تلفن و برقراری تماس را انجام می‌دهیم. خب هنگامی که در اندروید شروع به شماره‌گیری می‌کنید، برنامه تماس‌گیرنده بین تماس‌های شما ترکیب شماره‌هایب مشابه را جستجو می‌کند و به شما پیشنهاد می‌دهد. پس هنگامی که شما عدد دوم و سوم شماره تلفن مدنظرتان را وارد کنید معمولا شخص مدنظرتان را به شما نشان می‌دهد. سپس شما با یک ضربه روی صفحه می‌توانید تماس را با فرد مورد نظرتان برقرار کنید.

آیفون‌ها تا بدین‌جا این کار را نمی‌توانند انجام دهند. در iOS ، تا شما تمام شماره تلفن را وارد نکنید نام مخاطبتان را به شما نشان نمی‌دهد. حتی اگر عدد آخر را فقط ننوشته باشید باز هم فرقی نمی‌کند. برای مثال اسکرین‌شات‌های پایین را ملاحظه بفرمایید. اسم مخاطب مورد نظر را تا تمام اعداد شماره‌اش نوشته نشده است، نمایش نمی‌دهد. اما در اندروید با نوشتن عدد دوم، شماره‌ی مخاطب مورد نظر را شناسایی می‌کند.

حتی در اندروید با استفاده از کیبورد قدیمی 9 تایی، نام مخاطبین را می‌توان مستقیما جستجو کرد. اما در iOS اگر بخواهید مخاطبی را با نامش جستجو کنید باید به بخش مخاطبین بروید. این موضوع واقعا آزاردهنده خواهد بود خصوصا اگر به این شیوه عادت کرده باشید.

تک‌ضربه در مقابل دو ضربه برای روشن کردن صفحه

زمانی‌که اپل دکمه فیزیکی هوم را از آیفون‌ها حذف کرد، برنامه‌ای به نام «روشن کردن صفحه با لمس» را به رابط‌کاربری‌اش اضافه کرد. همانطوری که از نامش پیداست، این ویژگی این اجازه را به کاربر می‌دهد که که با لمس کردن صفحه نمایش را روشن کند. این امکان واقعا خوب و کاربردی است. چون مجبور نیستید برای روشن کردن صفحه و دیدن ساعت یا نوتیفیکیشن‌ها از دکمه پاور استفاده کنید. اما اندروید راه‌حل بهتری دارد: دوبارضربه برای روشن کردن صفحه نمایش.

دوضربه متوالی به صفحه برای روشن کردن آن جلوی لمس ناخواسته و تصادفی را می‌گیرد. مثلا زمانی که شما تلفن خود را در دستتان نگه داشته ‌اید و درحال قدم زدن درشهر هستید. صفحه‌نمایش آن چند باری روشن می‌شود درحالی که شما این قصد را نداشتید. این اتفاق به خاطر لمس تصادفی کف دستتان رخ می‌دهد. در حالی که در گوشی‌های اندرویدی این اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر بخوانید: آن‌چه که تاکنون از آیفون 13 می‌دانیم.

درضمن در دستگاه‌های اندرویدی، هنگامی‌که صفحه‌نمایش روشن است می‌توانید با دو ضربه روی صفحه، آن را خاموش کنید. البته در آپدیت آخر iOS قابلیت دو ضربه و سه ‌ضربه به آن اضافه شده‌است. این قابلیت که Back tap نام دارد، این اجازه را می‌دهد که با دو و یا سه ضربه متوالی بر پشت آیفون، دستوری را که شما می‌خواهید انجام دهد. این ویژگی قابلیت تنظیم بر روی کارهایی مانند، قفل کردن صفحه، اسکرین شات گرفتن و … را دارد. باید ببینیم در iOS 15 چه ویژگی دیگری ارائه خواهد شد.

مدیریت فایل بهتر

دانلود کردن یک فایل بر روی حافظه داخلی دستگاه و استفاده و بررسی آن در مواقع لازم چیز رایجی است. سیستم‌عامل اندروید این امکان را از روز اول ارائه‌اش، به ما می‌دهد. اما در سیستم‌عامل iOS اوضاع کمی متفاوت است و گاها کمی گیج‌کننده. iOS حتی تا سال 2017 و iOS 11 هیچ برنامه مدیریت فایلی نداشت.

برای مثال، در آیفون شما فقط می‌توانید از ایمیلی که برایتان ارسال شده‌ است فایلی را دانلود کنید. آن‌هم اگر فایل در ایمیلی جداگانه پیوست و فرستاده شده ‌باشد. اگر فایلی از طریق حافظه‌های ابری (Cloud storage) شخص ‌ثالث، مانند گوگل درایو، برایتان ارسال شده ‌باشد. شما نمی‌توانید آن‌ را بدون دردسر و مشکل ذخیره کنید. اما در اندروید شما آزادی عمل مطلق دارید. فرقی نمی‌کند فایل از طریق کدام برنامه و یا لینک برای شما فرستاده‌شده باشد. به‌راحتی می‌توانید آن را روی حافظه داخلی خود دانلود و ذخیره کنید.

ما در اینجا فلسفه اپل را می‌دانیم. آن‌ها دانلود کردن را محدود کرده‌اند، به‌خاطر افرادی که نمی‌دانند چطور حافظه خود را با فایل‌های اضافی و ناخواسته پر نکنند. (نگاهی به پوشه دانلود کامپیوتر یا گوشی پدر و مادرانمان بیندازیم)

اما برای کسانی که واقعا می‌دانند که چه‌ چیزی می‌خواهند و مدیریت فایل را بلدند، این امکان دانلود چیز بسیار مهم و کارآمدی برای آنها است. همچنین در اندروید دست ما برای نصب برنامه‌های مدیریت فایل بهتر باز است. همچنین می‌توان دسترسی برنامه‌ها در اضافه‌کردن فایل به حافظه را کنترل کرد. اما درکل مدیریت فایل در اندروید بسیار راحت‌تر است.

انتظارات از iOS 15

تمامی این‌ها دیدگاه ماست و ممکن است شما با این موارد مشکلی نداشته باشید. از نظر شما چه موارد دیگری در اندروید می‌تواند به iOS 15 اضافه شود؟ شما کاربر اندروید هستید یا iOS و با کدام سیستم‌عامل راحت‌تر هستید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: XDA

۲ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدتان
مقایسه جالبی بود…
یکی از ایرادات کاربری آیفون در گوشی های دو سیم کارته نسبت به اندروید، عدم زنگ تماس متفاوت برای سیم کارتها هست ؛ به گونه ای که در اندروید با نوع آهنگ زنگ موبایل میتوان فهمید کدام سیم کارت زنگ میخورد اما در آیفون این مورد بسیار ضعیف عمل کرده و هر دو سیم کارت یک نوع آهنگ پخش میکند!
بماند که نحوه تماس و ارسال sms نیز در آیفون (از سیم کارت دوم) واقعا گبج کننده و پیچیده هست!

سلام دوست عزیز
ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون.

مطالب بیشتر

چگونه تنظیمات VPN را از آیفون خود حذف کنیم؟

درحالی که سرویس های VPN راهکارهای راحتی را برای تنظیم کردن پروفایل بر روی آیفون ارائه می کنند،...

سارا صباح پور time-alt ۱ آبان ۱۴۰۱

مقایسه iOS 15 با iOS 14؛ به iOS 15 سوییچ کنیم یا نه؟

آیا حتماً باید گوشی خود را به آی او اس 15 به‌روزرسانی کنیم؟ اگر همچنان از آی او اس 14 استفاده...

مهدی حیدری time-alt ۷ مهر ۱۴۰۰

آموزش نصب سوپر والپیپرهای شیائومی روی گوشی

یکی از قابلیت‌های بسیار جذابی که شیائومی همراه Miui 12 معرفی کرد و مدت زمان زیادی هم در مراسم...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۸ تیر ۱۴۰۰

معرفی Lossless اپل موزیک

اگر از گوشی‌های اپل یا دیگر محصولات این شرکت مانند آیپد و ... استفاده کرده باشید به احتمال...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۶ تیر ۱۴۰۰

بهترین لانچر های اندرویدی 2021

تکنولوژی ما را به سمتی برده که حالا بخش زیادی از زمان خود را با گوشی‌های هوشمندمان سپری...

احسان نیک‌پی time-alt ۲ تیر ۱۴۰۰

اپلیکیشن‌ Good Lock سامسونگ و افزونه های آن

اپلیکیشن‌ Good Lock یک برنامه بسیار کاربردی از سامسونگ برای کهکشانی‌های خود است که به شما این...

احسان نیک‌پی time-alt ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

اپ های آیفون روی مک‌بوک

اپل برای خلق اکوسیستمی قدرتمند به خود می‌بالد و از به رخ کشیدن آن هم واهمه‌ای ندارد. تنها چیزی...

پارسا جهانبانی time-alt ۲ خرداد ۱۴۰۰

همه‌ی آنچه باید در مورد کیف پول بیت کوین برای اندروید بدانید

با پیشرفت تکنولوژی و گوشی‌های هوشمند سیستم بانکی در جهان به طور کلی دگرگون شد. سیستمی که تا...

احسان نیک‌پی time-alt ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

چگونه دسترسی برنامه‌هایی که اطلاعات شما را ردیابی می‌کنند، متوقف کنید

اپل سرانجام ویژگی بحث برانگیز شفافیت ردیابی برنامه را عرضه کرد. این ویژگی به کاربران آیفون و...

مهدی حیدری time-alt ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی بهترین بازی های استراتژیک اندروید + لینک دانلود

بازی‌های موبایلی یکی از اساسی‌ترین سرگرم‌کننده‌های امروزی مردم هستند و تنوع بسیار بالایی هم...

فرهاد سعادت time-alt ۱۵ آبان ۱۳۹۹