عکاسی با دوربین آیفون 12 پرو مکس ؛ از غول سه چشم بهترین نتیجه را بگیریم

دوربین‌های گوشی‌های کوپرتینویی‌ها همواره زبان‌زد و استاندارد عکاسی گوشی‌های هوشمند در بازار بوده و هستند. اپل در لاین آپ پرچمدار جدید خود هم کم نگذاشته و آیفون‌های 12 از بهترین‌های بازار هستند. اما دوربین آیفون 12/۱۲ پرو مکس از سیستم متفاوتی استفاده می‌کند و در کنار برادر پرو خود از اسکنر لایدار بهره می‌برد. در این مطلب به معرفی قابلیت‌های بسیار جذاب دوربین پرچمداران اپل می‌پردازیم تا بهترین عکس‌ها را ثبت کنیم.

ابتدا از آپدیت بودن نرم افزار گوشی اطمینان حاصل کنید. برای مثال نسخه 14.3 سیستم ‌عامل iOS ویژگی‌های جدیدی مانند ProRAW را به دوربین آیفون 12 پرو مکس می‌آورد که عکاسی RAW را ممکن می‌سازد. برای آپدیت نرم افزار از تنظیمات، قسمت General وارد Software Updates شوید.

RAW چیست؟

دوربین‌ها غالباً عکس‌ها را در دو قالب JPG (یا JPEG) یا RAW ذخیره می‌کنند. اولی فشرده‌سازی شده و دومی غیر فشرده است. فرمت‌های مشهور دیگری مانند PNG نیز برای فشرده‌سازی به کار می‌روند، اما به طور کل JPG را پر استفاده‌ترین فرمت جهانی تصویر می‌توان دانست.

فرمت RAW عکس را فشرده نمی‌کند. در واقع هیچ عملی روی آن انجام نمی‌دهد و دقیقا به همان صورت که ثبت شده ذخیره می‌کند. واضح است که در این حالت کیفیت تصویر بالاتر خواهد بود، اما از طرفی حجم عکس نیز افزایش پیدا می‌کند. تصاویری که به صورت خام یا RAW ذخیره می‌شوند حجمی نزدیک به رزولوشن دوربین خواهند داشت. برای مثال هر تصویر RAW یک دوربین 68 مگاپیکسلی حجمی نزدیک به 68 مگابایت خواهد داشت!

عکاسی RAW مزایا و معایبی دار که توضیحات بیشتر آن در این مطلب نمی‌گنجد و ما هم بیشتر از این، در رابطه با آن صحبت نخواهیم کرد.

مشخصات دوربین آیفون 12 پرو مکس و پرو

دوربین آیفون 12 پرودوربین آیفون 12 پرو مکس
دوربین عریض۱۲ مگاپیکسل (لنز واید ۲۶ میلی‌متری، ۱.۴ میکرومتر سایز پیکسل، فوکوس خودکار دوال پیکسل با تشخیص فاز، لرزشگیر اپتیکال تصویر، f/1.6)۱۲ مگاپیکسل (لنز واید ۲۶ میلی‌متری، ۱.۷ میکرومتر سایز پیکسل، فوکوس خودکار دوال پیکسل با تشخیص فاز، لرزشگیر اپتیکال تصویر از نوع سنسور شیفت، f/1.6)
دوربین فوق عریض۱۲ مگاپیکسل (لنز ۱۳ میلی‌متر اولتراواید با پوشش ۱۲۰ درجه، 1/36 اینچ سایز سنسور، f/2.4) ۱۲ مگاپیکسل (لنز ۱۳ میلی‌متر اولتراواید با پوشش ۱۲۰ درجه، 1/36 اینچ سایز سنسور، f/2.4) 
دوربین تله‌فوتو۱۲ مگاپیکسل (لنز ۵۲ میلی‌متری تله‌فوتو، 1/3.4 اینچ سایز سنسور، 1.0 میکرومتر سایز پیکسل، فوکوس خودکار با تشخیص فاز، لرزشگیر اپتیکال تصویر، زوم اپتیکال 2 برابر، f/2.0)۱۲ مگاپیکسل (لنز ۶۵ میلی‌متری تله‌فوتو، 1/3.4 اینچ سایز سنسور، 1.0 میکرومتر سایز پیکسل، فوکوس خودکار با تشخیص فاز، لرزشگیر اپتیکال تصویر، زوم اپتیکال 2.5 برابر، f/2.2)

حالت عکس دوربین آیفون 12 پرو مکس

 رابط کاربری دوربین حالت‌های گوناگونی برای عکاسی ارائه می‌کند، اما حالت پیش‌فرض که هنگام باز کردن دوربین می‌بینیم Photo Mode نام دارد. در این حالت می‌توانید زوم تصویر را کنترل کنید که به نوعی از سه لنز تله‌فوتو (با زوم ۲.۵ برابر برای دوربین آیفون 12 پرو مکس و 2 برابر برای آیفون 12 پرو) و فوق عریض (زوم 0.5 برابر) و لنز عریض استفاده می‌کند.

دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس
منبع تصویر: PCMag

دو روش هم برای زوم کردن به مقیاس دلخواه و به صورت دستی وجود دارد. با دور یا نزدیک کردن دو انگشت روی صفحه که یکی از روش‌های کلاسیک برای هر نوع زوم کردن است یا نگه داشتن روی آیکون ضریب به بازه ممکن دست پیدا کنید. زوم دیجیتال تا 10 برابر برای آیفون 12 پرو و تا 12 برابر برای دوربین آیفون 12 پرو مکس ممکن است.

از تنظیمات بالای صفحه می‌توانید فلاش را روی خودکار قرار دهید. در این صورت زمانی که نور محیط برای عکاسی کافی نیست، علامت فلاش به رنگ زرد تغییر خواهد کرد که نشان می‌دهد هنگام ثبت عکس از نور آن استفاده خواهد شد. امکان خاموش کردن کلی فلاش نیز وجود دارد.

ویژگی دیگری که ممکن است از آن خبر نداشته باشید QuickTake است. روی حالت Photo، با لمس و نگه داشتن دکمه شاتر، گوشی شروع به ضبط فیلم می‌کند. این ویژگی زمانی که می‌خواهید یک ویدیوی کوتاه ضبط کنید بدون این‌که از حالت تصویر خارج شوید به کار می‌آید. در این حالت اگر انگشت‌تان را به سمت راست بکشید، فیلم‌برداری بدون نیاز به نگه داشتن دکمه شاتر ادامه پیدا می‌کند یا به اصطلاح قفل می‌شود.

دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس قابلیت نمایش تصویر خارج از فریم را هم دارد
منبع تصویر: PCMag

پرچمداران اپل می‌توانند همزمان از سه دوربین برای ثبت نمای خارج از فریم استفاده کنند. زمانی که زوم از 0.7 بیشتر باشد، محیط خارج از فریم در کناره‌ها نمایش داده می‌شود. این ویژگی به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید از کدام لنز استفاده کنید و اگر چیزی جا می‌اندازید، از لنز فوق عریض استفاده کنید یا به عبارتی زوم را کاهش دهید و تصویری که می‌خواهید ثبت کنید. این گزینه را می توان غیرفعال/فعال کرد.

حالت شب

حالت شب ثبت تصاویر باکیفیت در نور کم محیط را ممکن می‌سازد. برای فعال کردن نایت مود برای دوربین آیفون 12 پرو مکس نیازی نیست کاری انجام دهید؛ حسگر گوشی متوجه نور کم خواهد شد. در این شرایط یک آیکون به شکل ماه روی نمایشگر ظاهر می‌شود که به معنای فعال بودن حالت شب است.

حالت شب دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس
منبع تصویر: PCMag

در این حالت، شاتر مدت بیشتری باز می‌ماند. این عمل، از رسیدن نور مطلوب برای ثبت تصاویر با کیفیت و با جزییات اطمینان حاصل می‌کند. عددی که کنار آیکون حالت شب نمایش داده می‌شود نشان دهنده مدت زمانی است که باید گوشی را بدون حرکت نگه دارید. این ویژگی را در عکاسی حرفه‌ای نیز مشاهده می‌کنید و اگر پایه نگهدارنده داشته باشید می‌توان تا 30 ثانیه هم به لنز اجازه گرفتن نور داد.

با وجود اینکه حالت شب دوربین آیفون 12 پرو مکس و پرو به صورت هوشمند و خودکار نیز کار می‌کند؛ امکان ویرایش و دستی‌سازی تنظیمات وجود دارد. روی آیکون ماه که لمس کنید، exposure و exposure time قابل ویرایش هستند. همان‌طور که گفتیم شاتر می‌تواند تا 30 ثانیه هم باز باشد. در بررسی گوشی آیفون 12 پرو مکس شاهد تاثیر خوب حالت شب بودیم.

HDR و حالت زنده / Live

حالت HDR و Live دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس

گوشه بالا راست رابط کاربری دوربین می‌توانید آیکون مربوط به HDR (رنج دینامیک بالا) را پیدا کنید. هنگام فعال بودن HDR، گوشی چندین عکس با exposureهای متفاوت ثبت می‌کند. در نهایت این تصاویر ترکیب می‌شوند. به طور کلی آنچه امروزه HDR می‌نامیم، سایه‌ها و قسمت‌های تاریک را روشن و قسمت‌های روشن را تاریک‌تر می‌کند. با لمس آیکون HDR می‌توانید آن را فعال یا غیرفعال کنید. کنار HDR، گزینه Live Photos قرار دارد که 1.5 ثانیه قبل و بعد از فشردن دکمه شاتر را ضبط می‌کند تا یک ویدیوی کوتاه ذخیره شود.

چه زمانی از HDR استفاده کنیم؟

ابتدا این‌که برای هر تصویری از HDR استفاده نکنید. خصوصاً تصاویری که کنتراست کمی دارند. رنگ‌ها غیر طبیعی جلوه خواهند کرد و نتیجه جالب نخواهد شد. برای عکاسی از افراد یا حیوانات نیز از HDR استفاده نکنید. برای حذف کردن سایه‌ها که اصلاً به سراغ آن نروید.

بهترین موقعیت برای استفاده از HDR زمانی است که کنتراست تصویر بالا است، به طوری که از توان دوربین فراتر می‌رود.

تنظیمات دیگر دوربین آیفون 12 پرو مکس

با لمس علامت از بالای صفحه، به تنظیمات بیشتری دسترسی خواهید داشت. فلاش، حالت شب تصاویر زنده، انواع فیلترها، تنظیم Exposure و نسبت عکس (Aspect Ratio) از اینجا قابل مدیریت هستند.

Time-Lapse

حالت تایم لپس دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس

دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس به راحتی می‌تواند نقش یک دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای را ایفا کند. پس چرا از امکان تایم لپس آن استفاده نکنیم؟ در این حالت ویدیو ضبط شده با سرعت چند برابر پخش می‌شود. از این حالت برای ضبط کارهایی مانند آشپزی، آرایش، نقاشی و طراحی و غیره می توانید استفاده کنید و نتایج جالبی بگیرید.

در این حالت استفاده از هر سه دوربین ممکن است و به تنظیماتی که قبل‌تر معرفی کردیم هم دسترسی خواهید داشت. این تنظیمات با لمس علامت پیکان قابل مشاهده هستند. برای تعویض بین دوربین اصلی و دوربین سلفی هم می‌توانید از آیکون مربوطه در گوشه پایین-راست رابط کاربری استفاده کنید.

حالت اسلوموشن

حالت اسلوموشن دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس

حالت اسلوموشن به نوعی عکس تایم لپس می‌باشد و از آن برای آهسته کردن ویدیو می‌توانید استفاده کنید. در این حالت به هر سه دوربین آیفون 12 پرو مکس دسترسی دارید و زوم اپتیکال تا 6 برابر نیز ممکن است.

عددی که بالا-راست مشاهده می‌کنید بیانگر نرخ فریم بر ثانیه است. در اینجا امکان انتخاب بین دو گزینه 120 و 240 فریم بر ثانیه را خواهید داشت. هر چه نرخ فریم بالاتر باشد، ویدیو اسلوموشن آهسته‌تر پخش خواهد شد. از آیکون چرخش برای تعویض میان دوربین سلفی و اصلی استفاده کنید. لمس دکمه شاتر ضبط ویدیو را آغاز می‌کند و برای پایان آن کافی است دوباره روی دکمه شاتر لمس کنید.

پرتره

حالت عکاسی پرتره این امکان را فراهم ‌می‌کند که بتوانید عکس‌هایی در سطح کیفیت استودیوهای عکاسی تهیه کنید. روش کار آن به این صورت است که از موضوع عکس در پیش زمینه تصویری با جزئیات بسیار بالا می‌گیرد در حالی که پس زمینه را خارج از تمرکز قرار می‌دهد. خود نرم افزار دوربین گوشی موقع عکاسی ایده‌هایی برای بهبود کیفیت عکس ارائه می‌دهد که هم برای عکاسان حرفه‌ای و هم تازه کار بسیار مفید خواهد بود.

وارد تنظیمات دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس یا پرو که می‌شوید، با دنیایی از ویژگی‌ها و گزینه‌های گونانگون مواجه خواهید شد. آشنایی با هر یک و کاربرد آن‌ها می‌تواند عکاسی شما را حرفه‌ای‌تر کند. در ادامه به توضیح این قسمت از رابط کاربری دوربین می‌پردازیم.

تنظیمات دوربین و Composition

تنظیمات دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس قسمت Composition

در بخش Settings > Camera می‌توانید تعدادی از تنظیمات دوربین را به سلیقه خود شخصی سازی کنید.

  • Use Volume Up for Burst: با فعال کردن این گزینه می‌توانید از دکمه افزایش صدا، برای گرفتن چندین عکس به سرعت استفاده کنید.
  • Turn on Mirror Front Camera: با فعال کردن این گزینه، تصاویر سلفی به تصویری که در آینه می‌بینید نزدیک‌تر خواهد شد.
  • View Outside the Frame: ویژگی دیدن خارج از فریم را در بخش حالت عکس دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس معرفی کردیم. همچنین گفتیم قابل غیرفعال کردن است. از این قسمت می‌توانید آن را خاموش/روشن کنید.

تنظیمات Formats دوربین آیفون 12 پرو مکس

تنظیمات دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس قسمت Formats

تنظیمات iOS امکان تغییر و شخصی‌سازی فرمت ثبت تصاویر را به کاربر می‌دهد. این سه فرمت HEIF/HEIC, JPEG و ProRAW اپل هستند. تصاویر ثبت شده در فرمت HEIF که با فعال کردن گزینه High Efficiency ثبت می‌شوند از حجم کمتر اشغال می‌کنند و انعطاف پذیری بالاتری دارند به این معنا که گزینه‌های بیشتری هنگام ویرایش در دست عکاس است. از طرفی، این فرمت همه جا پشتیبانی نمی‌شود و ممکن است هنگام اشتراک گذاری دردسر بیشتری نسبت به JPEG داشته باشید.

در رابطه با فرمت RAW در ابتدای مطلب توضیح مختصری داده شده است.

تنظیمات Preserve

تنظیمات دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس قسمت Preserve Settings

در حالت پیش‌فرض پس از خارج شدن از اپلیکیشن دوربین، تنظیمات شخصی‌تان از قبیل Exposure, Aspect Ratio و غیره به حالت اصلی باز می‌گردند. اگر این مسئله برایتان مشکل است، نگران نباشید چرا که راه حل آن بسیار ساده و در دسترس است. از داخل منوی تنظیمات قسمت Preserve را انتخاب کنید و گزینه‌های آن را فعال کنید.

تنظیمات Photo Capture

تنظیمات دوربین آیفون ۱۲/12 پرو مکس قسمت Photo Capture

بخش Photo Capture را در تنظیمات دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس می‌توانید پیدا کنید. کافی‌ست کمی به پایین scroll کنید تا با چند تا از گزینه‌های کلیدی دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس و پرو روبه‌رو شوید.

  • Scene Detection: یکی از ویژگی‌های مربوبط به هوش مصنوعی اپل. با فعال بودن این گزینه اتفاقی که می‌افتد این است که گوشی به طور هوشمندانه آبژه را تشخیص می‌دهد. اگر از غذا عکس می‌گیرید، رنگ‌ها تشدید و اغراق شده ثبت خواهند شد. انسان‌ها هم به همین صورت.
  • Prioritize Faster Shooting: فعال کردن این گزینه از کیفیت عکس‌ها هنگام عکاسی سریع کم می‌کند تا سرعت بالا برود. در صورت غیرفعال کردن این گزینه، ممکن است به سرعتی که می‌خواهید نتوانید عکاسی کنید.
  • Lens Correction: این گزینه به حذف اعوجاج تصاویر ثبتش شده با دوربین سلفی و لنز فوق‌عریض کمک می‌کند. اگر بررسی کامل آیفون 12 پرو مکس را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که اعوجاج دوربین فوق عریض آیفون 12 پرو مکس به طور طبیعی هم بسیار کم است.
  • Smart HDR: اسمارت HDR تمام تصاویرتان را به طور خودکار با HDR ثبت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم این گزینه را روشن نکنید چرا که استفاده بی‌رویه و نادرست از HDR نتیجه جذابی ندارد.

منبع: PCMag

۲ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام من کل سایت ها رو مطالعه کردم ولی‌ نفهمیدم چجوری باید یه طوری فیلم‌برداری کنیم که سطح زیادی رو فیلم‌برداری کنیم و از چه گزینه ای باید استفاده کنیم که فیلم ما حالت ماهواره ای و عریض به خودش بگیره

مطالبتون خیلی مفید بود ممنون

مطالب بیشتر

چگونه تنظیمات VPN را از آیفون خود حذف کنیم؟

درحالی که سرویس های VPN راهکارهای راحتی را برای تنظیم کردن پروفایل بر روی آیفون ارائه می کنند،...

سارا صباح پور time-alt ۱ آبان ۱۴۰۱

گواهی MFi اپل در لوازم جانبی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اگر صاحب محصولات اپل مثل آیفون یا آیپد باشید، مهم است که از چه لوازم جانبی روی آن‌ها استفاده...

معین کریمی time-alt ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

فناوری های PowerIQ و VoltageBoost در پاوربانک‌های برند انکر چه کاربردی دارند؟

با پیشرفت سریع توسعه گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ تاپ‌ها، مشتریان به دنبال راه‌هایی سریع‌تر و...

معین کریمی time-alt ۲۷ فروردین ۱۴۰۱

فست شارژ چیست؟ معرفی استانداردها و تجهیزات لازم برای فست شارژ

همین سه چهار سال گذشته بود که باتری‌های کم ظرفیت گوشی‌های هوشمند با سرعت کمی شارژ شده و صد در...

پویا علیمی time-alt ۲۰ فروردین ۱۴۰۱

بهترین گوشی های حال حاضر از لحاظ دوربین به ترتیب قیمت و نمونه تصاویر گرفته‌شده

با پیشرفت‌های تکنولوژیکی تلفن‌های همراه، دوربین این محصولات نیز به طور گسترده‌ای پیشرفت...

معین کریمی time-alt ۴ بهمن ۱۴۰۰

استاندارد USB پاور دلیوری چیست و چگونه کار می‌کند؟ تمام آنچه که از یو اس بی پاور دلیوری باید بدانید

فناوری شارژ USB پاور دلیوری تبدیل به یکی از پرکاربردترین و بهترین استانداردهای شارژ گوشی‌های...

مهدی حیدری time-alt ۲ آبان ۱۴۰۰

شارژ وایرلس چیست و چگونه عمل می‌کند؟

استفاده از فناوری شارژ بی سیم بسیار گسترده‌تر از سالیان گذشته شده است و تولیدکنندگان گوشی...

مهدی حیدری time-alt ۲۴ مهر ۱۴۰۰

بهترین گوشی‌های قاتل پرچمدار تا ۱۶ میلیون تومان (مهر ۱۴۰۰)

با توجه به قیمت بسیار بالای محصولات دیجیتال و به‌ویژه گوشی‌های هوشمند، دیگر امکان خرید...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۱ مهر ۱۴۰۰

جاروبرقی رباتیک چه مزایا و معایبی دارد؟

جاروبرقی‌‌‌ها سال‌هاست که به جزئی جدایی‌ناپذیر از لوازم خانه و محل کار ما تبدیل شده‌اند....

آریا مقدم time-alt ۱۹ مهر ۱۴۰۰

مقایسه iOS 15 با iOS 14؛ به iOS 15 سوییچ کنیم یا نه؟

آیا حتماً باید گوشی خود را به آی او اس 15 به‌روزرسانی کنیم؟ اگر همچنان از آی او اس 14 استفاده...

مهدی حیدری time-alt ۷ مهر ۱۴۰۰