داستان زندگی لی بیونگ-چول: موسس سامسونگ چگونه این شرکت را به جایگاه فعلی خود رساند؟

شرکت سامسونگ یکی از شرکت‌های مطرح حوزه تکنولوژی است که چندین سال است با محصولات خلاقانه و جذاب خود، بازار تکنولوژی را در دست گرفته است. این شرکت مطرح از سال ۱۹۳۸ در حوزه‌های مختلفی از تکنولوژی مشغول به کار است و محصولات خود را روانه بازار می‌کند. شرکت سامسونگ بنیانگذاری حرفه‌ای داشت که زیربنای ساختاری این شرکت را بنا نهاد؛ این فرد لی بیونگ-چول نام داشت. در این متن سعی داریم زندگی موسس سامسونگ را بررسی کرده و از نقاط اوج و فرود سامسونگ با لی بیونگ-چول آگاه شویم.

زندگی شخصی لی بیونگ-چول

لی بیونگ-چول
لی بیونگ-چول

برخلاف بسیاری از کارآفرینان دیگر، موسس سامسونگ در ۱۰ فوریه سال ۱۹۱۰ در خانوده‌ای سرمایه‌دار و ثروتمند به دنیا آمد و دوران کودکی خود را در چنین شرایطی سپری کرد. این ثروت خانوادگی، پس از فوت پدر، به لی بیونگ-چول (Lee Byung Chul) رسید و توانست با آن سرمایه فعالیت‌های چشمگیری را شروع کند. لی بیونگ -چول نیز مانند اغلب بنیانگذاران شرکت‌های موفق، تحصیل در دانشگاه واسدا توکیو را نیمه‌کاره رها کرد.

برای بار اول، موسس سامسونگ تصمیم‌گیری به سرمایه‌گذاری در آسیاب برنج کرد. این کار، چندان موفق نشد و بدون کسب سود قابل ذکری به اتمام رسید. پس از این شکست، لی بیونگ-چول، در سودای تاسیس شرکت دیگری برآمد. این رخداد در زندگی او، بر خلاف زندگی افراد عادی بود و بعد از شکستی بزرگ، با انگیزه بسیار، تصمیم به انجام کاری بزرگ‌تر گرفت.

زندگی حرفه‌ای موسس سامسونگ، از سال ۱۹۳۸ و با تاسیس شرکت حمل‌ونقلی (پس از شکست او در سرمایه‌گذاری در آسیاب برنج) آغاز شد. این شرکت، شرکت تجارتی سامسونگ نام داشت. شرکت تجارت سامسونگ تا سال ۱۹۴۵ هدفش، یعنی حمل‌ونقل کالا به خصوص مواد غذایی در کره‌جنوبی و به سایر کشورها را دنبال می‌کرد و در نهایت در سال ۱۹۴۷ در شهر سئول مستقر شد.

لی بیونگ-چول فردی بسیار باهوش بالا در زمینه تجارت بود و از این هوش حتی در زمان جنگ کره در سال ۱۹۵۰ نیز استفاده کرد. در حین جنگ، موسس سامسونگ از حمل‌ونقل نیروها و تجهیزات آمریکایی به شهر بوسان کره، سود فراوانی کسب کرد و به اصطلاح، از آب گل‌آلود نیز ماهی گرفت.

با بهبود شرایط شرکت تجارت سامسونگ، موسس آن، سعی در شروع شرکتی مبتنی بر قند و تولید آن کرد. در این راه، لی بیونگ-چول موفق شد. پس از این موفقیت، موسس سامسونگ از شکست اول خود درس گرفت و توانست در سال ۱۹۵۴ کارخانه پشم تاسیس کرده و تبدیل به بزرگ‌ترین کارخانه پشم کره‌جنوبی شود.

اگر شرکت سامسونگ به شرایط امروزی‌اش رسیده است و جزو ۱۰ شرکت مطرح دنیا است، به خاطر تلاش‌های بی وقفه و ذهن خلاق لی بیونگ چول است. ترقی‌های سامسونگ به طور عمده از سال ۱۹۵۸ و گسترش شرکت به سمت کشتی‌سازی، تولید مواد شیمیایی، رسانه، امور مالی، و حسابداری آغاز شد. پس از این ترقی‌ها و گسترش شرکت به سمت‌وسوهای متنوع، شرکت سامسونگ الکترونیک در داخل گروه صنعتی سامسونگ در سال ۱۹۶۹ به وجود آمد.

سامسونگ اولیه، در دهه ۱۹۶۰ رو به سوی محصولات الکترونیکی مانند یخچال آورد و پس از چندین سال توانست در آن حوزه نیز حرفی برای گفتن داشته باشد. همان طور که در زمان حال هم قابل تشخیص است، این شرکت به تولید محصولات الکترونیکی مختلفی از قبیل کولر گازی، ماشین لباسشویی، یخچال و … می‌پرداخت.

شرکت سامسونگ با صنعتی شدن بیش از پیش و سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی مانند کشتی‌سازی و پتروشیمی، پیشرفت‌های بسیاری کرد و بر سر زبان‌ها افتاد. این سرمایه‌گذاری‌ها همگی در دهه ۱۹۷۰ انجام شد و به عبارتی، دهه ۱۹۷۰، دهه پیشرفت و موفقیت‌های چشمگیر سامسونگ بود. در همین دوران، صنایع دقیق سامسونگ مانند کشتی‌سازی، پتروشیمی و صنایع سنگین سامسونگ تاسیس گردید و توسط آن، صادرات محصولات الکترونیکی شرکت سامسونگ انجام شد. در دهه ۱۹۸۰ بود که شرکت لی بیونگ-چول بیشتر از قبل در سرتاسر جهان معروف شد.

برند سامسونگ

برند سامسونگ
برند سامسونگ

سامسونگ در زبان کره‌ای به معنی سه ستاره است که برای برند لی بیونگ-چول توسط خود وی انتخاب شده است. دلیل انتخاب نامی با مفهوم سه ستاره برای شرکتی الکترونیکی، علاقه موسس سامسونگ به تبدیل کردن سامسونگ به موفق‌ترین برند در سه حوزه اساسی بود. به همین دلیل هم از نامی با مفهوم سه ستاره استفاده کرد.

در حالت کلی، هر فعالیتی که لی بیونگ-چول انجام می‌داد، با هدف بهترین شدن در آن حوزه بود. همان طور که ذکر کردیم، شرکتی مبتنی بر پشم در کره‌جنوبی توسط موسس سامسونگ تاسیس شد و پس از مدت اندکی، توانست بزرگ‌ترین شرکت در کشورش شود. این دیدگاه‌های متعالی و بزرگ در نهایت سبب شد که شرکت تاسیسی لی بیونگ-چول، سامسونگ، جزو بهترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده لوازم الکترونیکی دنیا شود.

موفقیت سامسونگ در حوزه تجارت الکترونیک

در سال ۱۹۸۰ بود که سامسونگ شرکت Hanguk Jeonja Tongsin را خرید. این شرکت، شرکتی بزرگ در حوزه ارتباطات بود. پس از این اتفاق، شرکت لی بیونگ-چول، رو به سوی تولید تلفن‌های همراه، ماشین‌های فاکس و سایر انواع دستگاه‌های الکترونیکی و ارتباطی در مقیاس بزرگ آورد.

نقطه انتهایی زندگی لی بیونگ-چول

پس از موفقیت‌ها و شکست‌های موسس سامسونگ در حوزه‌های گوناگون، زندگی وی در روز ۱۹ نوامبر سال ۱۹۸۷ به اتمام رسید و در شهر سئول کره‌جنوبی، بزرگمرد حوزه تجارت، از دنیا رفت.

ادامه استراتژی‌های سامسونگ پس از مرگ لی بیونک-چول

خوشبختانه پس از مرگ موسس سامسونگ، این شرکت استراتژی‌های وی را کنار نگذاشت و روند موفقیت را ادامه داد. سامسونگ، در شهرهای مانند نیویورک، تگزاس، لندن و … به توسعه خود ادامه داد و به تاسیس شعبات خود در آن شهرها پرداخت.

موفقیت‌های اساسی شرکت سامسونگ

همان طور که ذکر کردیم، موفقیت‌های سامسونگ با مرگ موسس آن پایان نیافت. در سال ۱۹۹۲، شرکت سامسونگ به بهترین شرکت تولیدکننده چیپ‌های مموری در جهان تبدیل شد. علاوه بر آن، سامسونگ در رده دوم و پس از شرکتی بزرگ به اسم اینتل، در حوزه تولید چیپ و تراشه نام خود را نمایان کرد. در سال ۱۹۹۵، موفقیت اصلی شرکت لی بیونگ-چول در حوزه صفحات نمایش LCD بر سر زبان‌ها افتاد. این شرکت در سال ۱۹۹۵ توانست با تولید نخستین صفحه نمایش LCD در جهان، انقلابی عظیم در صنایع سخت‌افزار تلویزیون به وجود بیاورد.

در نهایت، باید به اثرات مثبت شرکت لی بیونگ-چول در اقتصاد کره‌جنوبی اشاره کنیم. آماری که از سال ۲۰۱۲ در دسترس است، نشان‌دهنده کسب ۱۵ درصد از تولید ناخالص کره‌جنوبی توسط شرکت سامسونگ می‌باشد. درهمان سال، سامسونگ توانست ۲۶۵ میلیارد دلار از فروش محصولات خود کسب کند، که ۲۶ میلیارد دلار این مقدار، سود خالص بود.

علاوه بر موارد ذکر شده، با تاسیس این شرکت توسط موسس سامسونگ، ۴۲۵۰۰۰ فرد مشغول به کار در سامسونگ هستند و در حال تامین شرایط زندگی بهتر برای مردم سرتاسر دنیا می‌باشند.

برای مشاهده گوشی‌های سامسونگ به این لینک مراجعه نمایید.

منبع: Yourtechstory + Wikipedia

یک دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگر آمار درست باشد مطلب بسیار مفید بود..احسنت

مطالب بیشتر

نقد و بررسی گلکسی A23 سامسونگ به همراه ویدیو

سامسونگ با هر بودجه‌ای که داشته باشید برای شما یک مدل گوشی دارد. اگر در هزینه کردن مشکلی...

معین کریمی time-alt ۹ خرداد ۱۴۰۱

25 مورد از بهترین گوشی های سامسونگ بازار (دی۱۴۰۱)

خوشبختانه بازار تلفن‌های همراه هیچ‌وقت انحصاری نبوده و همواره شاهد حضور و قدرت‌نمایی برندهای...

معین کریمی time-alt ۷ فروردین ۱۴۰۱

بررسی گلکسی M52 5G سامسونگ + [ویدئو]

بررسی گوشی سامسونگ گلکسی M52 فایوجی را در ادامه‌ی این مطلب، از نظر طراحی، نمایشگر، اسپیکر،...

مهدی حیدری time-alt ۲ دی ۱۴۰۰

مقایسه بنچمارک آیفون ۱۳ پرو مکس با گلکسی زد فولد ۳؛ بنچمارک های انتاتو، گیک بنچ و 3D مارک به‌همراه تست دما

زمانی که بهترین گوشی های اپل و سامسونگ رونمایی می‌شوند، کاربران علاقه دارند تا علاوه‌بر  انجام...

مهدی حیدری time-alt ۱۱ آبان ۱۴۰۰

نقد و بررسی سامسونگ گلکسی واچ سری۴؛ آیا بالاخره رقیب اندرویدی اپل واچ از راه رسیده است؟

در بررسی گلکسی واچ ۴ و گلکسی واچ 4 کلاسیک به‌وضوح می‌توان دید که یک رقیب جدی برای اپل واچ پیدا...

مهدی حیدری time-alt ۲۹ مهر ۱۴۰۰

سامسونگ پای دوربین 200 مگاپیکسلی را به گوشی‌ها باز کرد؛ معرفی دو سنسور دوربین جدید ایزوسل HP1 و GN5

دوربین 200 مگاپیکسلی سامسونگ سرانجام رونمایی شد. این سنسور ایزوسل HP1 اولین سنسور 200...

مهدی حیدری time-alt ۱۱ شهریور ۱۴۰۰

مشخصات گلکسی A52s فاش شدند؛ مشخصات کامل به همراه رندر و رنگ‌بندی

ماه گذشته طبق گزارشی، افشا شد که سامسونگ در حال کار بر روی نسخه‌ی جدیدی از گلکسی A52 5G است که...

مهدی حیدری time-alt ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

نقد و بررسی گلکسی A22 5G

در بازار رقابتي گوشي‌هاي موبايل، ارزان‌ترين گوشي با قابليت پشتيباني از تكنولوژي 5G، امروزه...

صدرا علی‌پور time-alt ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

نگاه اولیه به Galaxy Buds2 جدیدترین هندزفری بی‌سیم سامسونگ؛ مشخصات نهایی + ویدیو

11 آگوست 2021 برای سامسونگ روز بزرگی خواهد بود، چراکه یکی از مهم‌ترین رویدادهای این شرکت در...

مهدی حیدری time-alt ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

جعبه گشایی گلکسی A22 5G

گلکسی A22 5G نژادی از سری A کهکشانی‌های سامسونگ است که به تازگی رونمایی شده و بعد از گلکسی A32...

حسین هاشمی time-alt ۱۲ مرداد ۱۴۰۰