آیا اپل واچ خواهد توانست از سکته مغزی کاربران جلوگیری کند؟

سایمان دیجیتال ۱۱ اسفند ۱۳۹۸
اپل واچ

اپل یک مطالعه‌ی تحقیقاتی را با همکاری جانسون و جانسون آغاز کرده است. هدف این آزمایش اینست که اثبات کند آیا اپل واچ می‌تواند از سکته‌ی مغزی جلوگیری کند یا نه؟ این پروژه که با عنوان Heartline شناخته می‌شود، جنجالی‌ترین پروژه‌ی تحقیقاتی اپل و جانسون و جانسون است که محدودیت‌های استفاده از تکنولوژی‌های پوشیدنی در زمینه‌ی سلامت را آزمایش و بررسی می‌کند.

پائول برتون مدیر امور پزشکی جانسون و جانسون می‌گوید: ما بزرگ‌ترین پروژه‌‌ی قلبی-عروقی در جهان را شروع کرده‌ایم و به طور قطعی جواب خواهیم داد که آیا فناوری‌های پوشیدنی دیجیتال و برنامه‌های تکنولوژی‌محور در آینده قادر به کاهش مرگ‌ومیر خواهند بود یا نه؟

این آزمایش قرار است روی ۱۵۰ هزار نفر انجام شود، هر فردی که بیش از ۶۵ سال سن داشته باشد، می‌تواند از اپ استور برنامه‌ی Heartline را دانلود کند. هدف اینست که با استفاده از این برنامه افراد را به سمت بهبود وضعیت کلی سلامتی سوق دهند.

CDC تخمین می‌زند که ۸۰ درصد از سکته‌های مغزی می‌تواند از طریق تغییر شیوه‌ی زندگی و رفتارها مانند حفظ وزن سالم، فشارخون، کلسترول و هم‌چنین ورزش منظم پیشگیری شود.

این برنامه‌ تحت نظارت اپل است و تلاش می‌کند تا شما را به سمت زندگی سالم هدایت کند. به عنوان مثال، اگر شما مدت زمان طولانی نشسته باشید، به شما تذکر می‌دهد که بایستید.

این اپلیکیشن هم‌چنین حاوی مقالات و نکاتی برای داشتن یک سبک زندگی سالم است و در برخی از موارد از کاربران می‌خواهد تا پرسشنامه‌هایی را در مورد نحوه تاثیرگذاری این برنامه در رفتارهای سالم‌شان پر کنند.

برای جلب توجه کاربران و هم‌چنین درگیر شدن آن‌ها با اپلیکیشن، این برنامه طی دو سال ۱۵۰ دلار و بیشتر پرداخت می‌کند. بدین ترتیب کاربران می‌توانند با پاسخ دادن به پرسشنامه‌ها و فعالیت‌های دیگر درآمد هم داشته باشند.

البته اپل واچ قبلا نیز در آزمایش‌های مشابه فعالیت کرده بود. آخرین مطالعه‌ای که اپل در این ارتباط انجام داد، به ماه نوامبر برمی‌گردد که نشان داد اپل واچ قادر به تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی است. اما این بدین معنا نیست که اپل واچ در کاهش فیبریلاسیون دهلیزی تاثیر مثبتی داشته است. از ۲۱۶۱ نفری که ضربان قلب نامنظمی داشتند، فقط ۴۵۰ نفر، هشدارهای اپل واچ را پیگیری کرده بودند.

البته این‌گونه هم نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که آزمایش اپل واچ با شکست مواجه شده است، چرا که حداقل اپل واچ باعث شده، مردم سریع‌تر از بیماری خود اطلاع پیدا کنند.

در نهایت این‌که، هدف اصلی اپل واچ در آزمایش Heartline این نیست که بتواند افراد بیمار را شناسایی کند، بلکه هدف اصلی آن‌ها تاثیرگذاری مثبت بر بیماری‌ها، خصوصا جلوگیری از سکته مغزی است.

در صورت تشخیص ضربان قلبی نامنظم، اپل واچ به صاحبش هشدار می‌دهد و وی باید به پزشک مراجعه کند. سپس پزشک باید تائید کند که فرد دچار بیماری فیبریلاسیون دهلیزی است یا هر بیماری دیگری.

رسالت اصلی این تحقیق اینست که آزمایش کند که آیا اپل می‌تواند از یک ابزار تکنولوژیک هوشمند در جهت سالم نگه داشتن جامعه بهره بگیرد یا نه؟

به اشتراک بذار:

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی