چگونه با استفاده از تلفن همراه ضربان قلب خود را ردیابی کنیم؟

mahdi ۲۱ تیر ۱۳۹۸
ضربان قلب

ردیبای ضربان قلب می تواند یک راه عالی برای نظارت بر سلامت قلب شما باشد و به لطف گوشی های هوشمند این کار بسیار آسان شده است. اپلیکیشن های مختلف می توانند دوربین گوشی را برای اندازه گیری ضربان قلب خود بدون هیچ گونه معیار و یا لوازم جانبی مورد استفاده قرار دهند.

در ادامه به برخی از این اپلیکیشن ها و طریقه کار آنها اشاره خواهیم کرد.

عملکرد این اپلیکیشن ها چگونه است؟

همانند سایر گجت های موجود در بازار که برای ردیابی ضربان قلب به کار می روند، این اپلیکیشن ها هم از همان شیوه برای سجنش ضربان قلب استفاده می کنند؛ یعنی با استفاده از ریتم تغییرات حجم خون در زیر پوست شما، ضربان قلب شما را ردیابی می کنند. در اصطلاح به این عمل فوتو پلتیزمو گرافی می گویند.

هر بار که قلب شما می تپد، مقدار خونی که به انگشتان شما می رسد بیشتر شده و به ناحیه سطحی پوست منتقل شده و سپس به حالت طبیعی برمی گردد. از آنجایی که خون نور را جذب می کند، این برنامه ها می توانند با استفاده فلاش گوشی برای روشن تر کردن پوست و ایجاد انعکاس استفاده می کند و به این ترتیب می تواند ریتم ضربان قلب را ثبت نماید.

دقت این اپلیکیشن ها چقدر است؟

عمل فوتو پلتیزمو گرافی یک روش سنتی برای اندازه گیری ضربان قلب است ولی در همه برنامه های اندازه گیری ضربان قلب نتیجه یکسانی ندارد. محققان وقتی نتایج این روش را با اندازه گیری استاندارد ضربان قلب (ECG) مقایسه کردند، به این نتیجه رسیدند که در 20 درصد مواقع، برنامه های مختلف اندازه گیری خطای حدود 20 بار در دقیقه را به ثبت رساندند.

واقعیت این است که برنامه های ضربان قلب در مقایسه با روش های بالینی عملکرد درستی ندارند و به هیچ عنوان توصیه نمی شود که با استناد به نتایج آنها اقدام به انجام دادن اعمالی مانند درمان کردن نمایید. با این حال به طور نسبی می تواند شما را از وضیعیت ضربان قلب خود باخبر سازد.

مشاهدات نشان داده است که برنامه هایی که از کاربر می خواهند، انگشت خود را به دوربین گوشی بچسباند، نتایج دقیق تری نسبت به سایر اپلیکیشن های دیگر دارند.

Cardiio: Heart Rate Monitor

ضربان قلب

بر اساس مجوز های صادر شده ماساچوست، نرم افزار Cardiio می تواند ضربان قلب هر فرد را در کمتر از 15 ثانیه اندازه گیری کند. اگر شما نیاز دارید که به طور مداوم ضربان قلب خود را اندازه بگیرید، یادآور این برنامه به شما کمک خواهد کرد تا در زمان های تنظیم شده از میزان تپش قلب خود آگاه شوید.

این نرم افزار رایگان نبوده و برای استفاده از آن باید مبلغ 5 دلار بپردازید و فقط برای سیستم عامل IOS موجود می باشد. اما با این صورت یار خوبی برای ورزشکاران به حساب می آید.

Instant Heart Rate: HR Monitor

این اپلیکیشن از محبوبیت بسیار بالای در بین مردم برخوردار است و به صورت رایگان می باشد. عملکرد آن بسیار شبیه به اپلیکیشن بالا بوده و به راحتی می توانید آن را از پلی استور دانلود نماید. ولی برای دسترسی کامل به همه قسمت ها باید مبلغی پرداخت نمایید. (حدود 60 دلار برای یک سال)

این مبلغ زیاد هم کوچک نیست ولی در قبال این هزینه، برنامه هایی نظیر کم کردن وزن، هشدار برای فعالیت، نکاتی برای سلامت، ردیابی خواب و… دریافت می کنید. علاوه بر این، این برنامه کاملا با اپلیکیشن های گوگل فیت و Apple Health سازگاری دارد.

Cardiograph

با Cardiograph می توانید میزان تپش قلب خود را در هنگام استراحت و یا انجام فعالیت های دلخواه اندازه بگیرید. می توانید به برنامه بگویید که در حال استراحت هستید یا در حال انجام فعالیت. همچنین این برنامه نتایج را در خود ذخیره می کند و شما می توانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

اگر از نسخه اندروید این اپلیکیشن استفاده می کنید، می توانید پروفایل های مختلفی برای اعضای خانواده ایجاد کنید و برای نسخه IOS نیز می توانید از طریق imessage از ضربان قلب خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع: Cnet

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی