چگونه از آسیب زدن آب به گوشی مان جلوگیری کنیم؟

mahdi ۲ خرداد ۱۳۹۸
آسیب

شاید ممکن است این مشکل برای شما نیز پیش بیاید که به طوری ناگهانی گوشی تان در آب بیفتد و اگر گوشی تان ضد آب نباشد، بعد از آن مطمئنا اتفاق های خوبی نخواهد افتاد و ممکن است گوشی چند صد دلاریتان آسیب ببیند. درست است که اکثر سازندگان گوشی های هوشمند از استاندارد IP68 برای تلفن های خود استفاده می کنند، ولی باید این نکته را نیز در نظر داشت که عموم مردم توانایی خرید تلفن های لوکس و گران قیمت را ندارد. بهترین روشن برای محافظت از تلفن همراه، استفاده از کاور های محافظ می باشد. ولی اگر کار از کار گذشته باشد و گوشی شما غرق در آب شده باشد، چه اتفاقی می افتد؟ در این مقاله با ارایه چندین روش ساده می خواهیم تا حدودی از آسیب دیدن گوشی های شما جلوگیری کنیم پس با سایمان دیجیتال همراه باشید.

اگر گوشی تان در معرض نفوذ آب قرار گرفت فورا آن را خاموش کنید

اگر گوشی تان در آب افتاد، فورا آن را خارج نمایید. هرچه گوشی تان مدت زمان بیشتری زیر آب بماند شانس بقای آن نیز کمتر می شود. هنگامی که این کار را انجام دادید، مطمئن شوید که آن را خاموش کرده اید و در صورت امکان باتری آن را نیز خارج نمایید و روی سطح صافی قرار دهید.

گوشی هایی امروزی که ضد آب نیستند در مقابل گوشی های گذشته کمی مقاومت بیشتری در برابر آب نشان می دهند، به همین دلیل با انجام چندین کار مختلف می تواند جلوی بروز حادثه برای گوشی خود را بگیرید.

کارهای زیر را بعد از افتادن در آب انجام ندهید

اقدامات زیر بسیار حیاتی بوده و می تواند تعیین کننده بقای گوشی شما باشد پس با دقت بیشتری انجام دهید.

. گوشی خود را روشن نکنید؛ چراکه اجزای الکتریکی در مقابل آب مقاومت خوبی ندارند.
. گوشی خود را به شارژر متصل نکنید؛ به همان دلیل گفته شده در بالا
. هیچکدام از دکمه های گوشی را فشار ندهید؛ این کار ممکن باعث نفوذ آب به داخل قطعات مختلف تلفن همراه شما شود.
. گوشی را تکان ندهید یا ضربه نزنید؛ این کار نیز ممکن است آب را به مناطق عمیق تر گوشی انتقال دهد.
. تلفن را در معرض هر گونه گرما قرار ندهید؛ به یاد داشته باشید گرمای بیش از حد به گوشی شما صدمه خواهد زد.

اجزای گوشی آسیب دیده را از هم جدا کنید

در این مرحله همه اجزای گوشی را باید خارج نمایید، بدین معنی که هر قسمتی که توسط کاربر قابل جدا شدن می باشد، فورا آن را خارج کنید. به عنوان مثال اگر قاب پشتی قابل جابجایی باشد، آن را خارج نمایید. به طور مشابه سعی کنید باتری (در صورت امکان) سیم کارت و کارت حافظه را جدا کنید.

اگر در کار تعمیرات گوشی تخصصی دارید، می توانید قطعات مختلف گوشی را نیز جدا کرده و خشک کنید، البته این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت نداشتن مهارت کافی در این زمینه، امکان افزایش خسارت و آسیب دیدن گوشی وجود دارد.

سعی کنید آب موجود در قاب بیرونی گوشی را خشک کنید

ابتدا باید سعی کنید از آب اضافی موجود در قاب بیرونی گوشی خلاص شوید. از حوله یا وسیله دیگری برای این منظور استفاده کنید. فقط مطمئین شوید که این کار را به آرامی انجام می دهید و در حین خشک کردن گوشی را زیاد تکان ندهید.

می توانید از جارو برقی استفاده کنید

آسیب

البته جاهایی وجود دارد که به وسیله حوله نمی توان آنها را خشک کرد و همان طور که گفیتم چرخاندن گوشی می تواند موجب افزایش آسیب شود. بدین منظور جارو برقی می تواند آب اضافی موجود را با ریسک کمتری بیرون بکشد. فقط اطمینان حاصل نمایید که در حین انجام این کار گوشی به طور گسترده حرکت نمی کند.

زمان خشک کردن

سخت ترین بخش، این قسمت می باشد؛ چراکه باید به مدت زیادی از گوشی خود استفاده نکنید. برای جبران این کار می توانید سیم کارت خود را روی گوشی دیگری قرار دهید، فقط به این نکته توجه داشته باشید که سیم کارت کاملا خشک شده باشد.

آسیب

اما این سوال پیش می آید که چگونه گوشی را خشک کنیم؟ شما می توانید برای این کار گوشی خود را داخل کشویی قرار دهید، اما برخی مردم دوست دارند از روش های سریع تری استفاده کنند.بدین منظور می توانید آن را در محیط هایی قرار دهید که زمان روند خشک شدن را کاهش دهد. یک روش بسیار معمول این است که گوشی خود را داخل پلاستیکی گذاشته و آن را حدود 2 یا 3 روز داخل کیسه برنج قرار دهید.

آسیب

اما چرا برنج؟ بیشتر به این دلیل است که در اکثر خانه ها به راحتی وجود دارد و برنج در جذب رطوبت هوا بسیار خوب عمل می کند. این می تواند به خشک شدن دستگاه کمک کند. اما گزینه های دیگری مثل ژل سیلیکا نیز وجود دارد. ولی به دلیل در دسترس نبودن در کشور ایران زیاد پیشنهاد نمی شود.

سخن آخر

آسیب

بعد از انجام تمام کار های فوق و گذشت چندین روز متوالی، وقت آن است که ببینیم تلاش هایمان موفقیت آمیز بوده یا خیر. ابتدا تمام قطعاتی که جدا کرده بودید را در جای خود قرار دهید و سپس گوشی را روشن کنید. اگر گوشی روشن شد، همه رفتار های گوشی را تست کنید و مطمئن شوید مشکلی ندارد. ولی اگر گوشی تان روشن نشد، باید به متخصص آن مراجعه نمایید.

منبع: androidauthority

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی