با استفاده از والپیپرهای تاریک و دارک مود، مصرف باتری را کاهش دهید!

پارسا جهانبانی ۲۷ آبان ۱۳۹۹
والپیپرهای تاریک

حتماً می‌دانید که بخش زیادی از مصرف باتری مربوط به صفحه نمایش است. در هر برنامه‌‌ای که باشید یا هرکاری که با گوشی هوشمندتان انجام دهید، با صفحه نمایش کار دارید. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که رنگ والپیپری که استفاده می‌کنید می‌تواند در مصرف باتری تاثیر بگذارد. بله درست شنیدید؛ با استفاده از تصاویر پس زمینه تاریک می‌توانید گوشی دلبندتان را بیشتر زنده نگه دارید! پیش از آن که ادامه بدهیم، لازم است مقدمه‌ای را به صفحه نمایش‌های AMOLED و LCD اختصاص دهیم.

معرفی صفحه‌های AMOLED و LCD

نمایشگر LCD یا کریستال مایع

صفحات LCD تکنولوژی پشت بسیاری از نماشگرهایی هستند که استفاده می‌کنیم. از مانیتورها تا تلویزیون و غیره، استفاده از LCDها (Liquid Crystal Display) رایج است. همان‌طور که از اسم آن برمی‌آید، صفحات کریستال مایع از کریستال‌ها استفاده می‌کنند.

و از آن‌جایی که کریستال به خودی خود توانایی ایجاد نور را ندارند، همواره منبع نوری پشت آن‌ها روشن است. از همین‌جا مشخص است که در صفحات LCD هر پیکسلی «روشن» است و نیاز به نور دارد. همچنین می‌توان متوجه شد که صفحات LCD رنگ مشکی را به شکل حقیقی و عمیق خود نشان نمی‌دهند. بنابراین، والپیپرهای تاریک تاثیری روی مصرف باتری این نوع پنل‌ها نخواهند داشت. شرمنده!

از طرفی اگر گوشی‌تان از این نوع صفحه‌ها استفاده می‌کند، می‌توانید با خیال آسوده از روشن‌ترین رنگ‌ها در والپیپر خود استفاده کنید، بدون این‌که مصرف باتری بالا برود، یا تغییری کند.

مقایسه AMOLED و LCD

نمایشگر آمولد

صفحات آمولد در تلویزیون‌ها و گوشی‌های هوشمند به کار گرفته می‌شوند اما در عرصه تلفن‌های همراه حضور پر رنگ‌تری دارند. سامسونگ یکی از پیشتازان استفاده از پنل‌های آمولدی در گوشی‌های هوشمند گلکسی بود و امروزه گوشی‌های زیادی با این نوع تکنولوژی عرضه می‌شود.

برخلاف صفحات LCD، مواد ارگانیک به کار رفته در پنل‌های آمولد تنها زمانی نور تولید می‌کنند که جریانی از آن‌ها بگذرد (الکترولومینانس). در نتیجه پیکسل‌های مشکی خاموش می‌مانند که علاوه بر بهبود مصرف باتری، رنگ مشکی طبیعی‌تری نشان داده می‌شود. لازم به ذکر است نمایشگرهای OLED نیز کارکرد مشابهی دارند و تفاوت این دو نمایشگر در تکنولوژی Active Matrix به کار رفته در پنل‌های آمولدی می‌باشد.

چگونه مصرف باتری نمایشگرهای آمولدی را کاهش دهیم؟

تا اینجا باید برای‌تان بدیهی شده باشد که چرا به معرفی این نمایشگرها پرداختیم. پنل‌های آمولدی می‌توانند با استفاده از والپیپرهای تاریک در مصرف باتری صرفه جویی کنند. توجه داشته باشید که این موضوع به محیط اپلیکیشن‌ها و تم گوشی نیز قابل تعمیم است. بسیاری از اپلیکیشن‌ها از دارک مود پشتیبانی می‌کنند و یا تم‌های تاریک قابل دانلود دارند. اگر این‌ها را رعایت کنید، بلافاصله تغییر را مشاهده خواهید کرد. به طوری که در هر ساعت و روی روشنایی صفحه ۲۰٪ می‌توان تا ۶ درصد از مصرف باتری کم کرد.

برای مشاهده تاثیرات آنی والپیپرهای تاریک در صفحه‌های آمولد می‌توانید برای خود آن را آزمایش کنید. پس از یک دوره شارژ و مصرف در مود و تصویر پس زمینه روشن، در انتها درصد مصرف باتری توسط نمایشگر را بررسی کنید. و در دوره بعد با والپیپر تاریک و دارک مود این آزمایش را تکرار کنید. توجه داشته باشید که باتری نباید کامل تخلیه شود یا بیش از حد شارژ شود.

برای کاهش مصرف باتری کارهای زیادی هست که می‌توان انجام داد، و هیچ کدام ضرری ندارند. در اینجا به روشی راحت که می‌توانید برای پنل‌های آمولدی استفاده کنید پرداختیم؛ البته اگر نمی‌خواهید تمام وقت به صفحات سیاه خیره شوید، این صرفا راهنمایی است که می‌توان به چشم یکی از آخرین راه‌های در دست به آن نگاه کرد. پیشتر در مطلب دیگری به روش‌های کاهش مصرف باتری برای گوشی‌های سامسونگ، به طور کامل پرداخته بودیم و پیشنهاد می‌شود نگاهی هم به آن داشته باشید.

به اشتراک بذار:

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی