عرضه هواپیمای بدون سرنشین DRONE توسط گوگل ایکس در سال 2017

سایمان دیجیتال ۱۳ آبان ۱۳۹۴

آقای دید ویس، رئیس پروژه‌ی WING گوگل، در دوم نوامبر 2013 در جلسه کنترل ترافیک هوایی در واشنگتن دی سی، خبر از عرضه­ ی هواپیمای بدون سرنشین (DRONE) در سال 2017 داد. ازآنجایی‌که FAA هنوز قوانین جدید در مورد چگونگی عملکرد DRONE به‌ویژه در مناطق پرجمعیت، ارائه نکرده است این دوره زمانی کمی ضرب العجل به نظر می‌رسد. بعلاوه، این هواپیمای بدون سرنشین هنوز تست مربوط به‌سرعت و تکنولوژی پیشگیری از تصادفات در دنیای واقعی را نگذرانده است. همچنین هیچ استانداردی در خصوص نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن این هواپیماهای بدون سرنشین با یکدیگر و با سایر هواپیماهای معمول ارائه نشده است. واضح است که در نظر گرفتن این موارد در حفظ امنیت محیط هوایی پیش از آغاز به عرضه‌ی این هواپیمای بدون سرنشین امری حیاتی است.

هواپیمای بدون سرنشین، از زبان رئیس برنامه هوایی آمازون

آقای گورکیمچی، رئیس برنامه هوایی آمازون، نظریه خود را در مورد نحوه‌ی تأثیر این هواپیمای بدون سرنشین در قرارداد مربوط به فایروال در ناسا ارائه نمود. اشخاص غیرنظامی تا ارتفاع 200 فیت قادر به پرواز خواهند بود که این ارتفاع با ارتفاع 400 فیت که FAA اعلام کرده است متفاوت است. این محدوده‌ی فضایی با ترانزیت‌های سرعت‌پایین همراه است چراکه این هواپیماهای بدون سرنشین اغلب برای دریافت و تحویل بسته‌های خود فرود خواهند آمد که این فاز جزو مراحل سفری این هواپیما از انبار به مقصد موردنظر شما خواهد بود. همان‌طوری که در شکل مشخص‌شده است محدوده با ارتفاع 400 تا 500 محدوده ایست که در آن پروازی صورت نخواهد گرفت و هواپیماهای معمول مثل هلی‌کوپترها در این محدوده مستقرند. مسلماً هواپیماهای معمولی در ارتفاعاتی بالاتر حرکت خواهند کرد و این هواپیمای بدون سرنشین از حرکت در محدوده‌ی هواپیماهای معمول خودداری خواهد کرد.

هواپیمای بدون سرنشین

گوگل و آمازون دو غول مطرح در تکنولوژی، باوجود تفاهم در مورد یک سری برنامه‌ها، در مورد نحوه‌ی برقراری ارتباط این هواپیمای بدون سرنشین با سایر هواپیماهای معمول تکنیک‌های متفاوتی پیشنهاد می‌کنند. یکی از پیشنهاد‌های مطرح‌شده، استفاده از سیستم ADS-B مشابه هواپیماهای معمولی است. برخی دیگر تأکید بر استفاده از شبکه‌های سلولاری دارند. شرکت گوگل و آمازون هر دو به باهدف ساخت کنترل ترافیک هوایی نسل جدید به شرح وظایف FAA پیوستند.

ویرجینیا تا به امروز تنها منطقه در ایالات‌متحده است که مجوز دریافت هرگونه هواپیمای بدون سرنشین DRONE را صادر کرده است. این قضیه ممکن است در طول یکی دو سال آینده فرق کند. آقای ووس دیدگاه جهانی تری در این مورد دارد. هواپیمای بدون سرنشین و خودمختار DRONE در استرالیا تست‌شده و همچنین در ساخت‌وساز سایت (عمارت) در ژاپن هم استفاده می­شود. با توجه به کاربرد فعلی این تکنولوژی در پروژه‌ی وینگ (WING) خیلی دور از ذهن نیست که این هواپیما تا 2017 در شهرهای ایالت متحده شروع به کار بکند.

 

منبع : The Verge

 

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی