چرا نباید به وای فای عمومی اعتماد کرد؟

Sayman Digital ۱۶ اسفند ۱۳۹۴
امنیت وای فای عمومی

بیشتر اوقات مردم دوست دارند که در مکان های عمومی مانند کافی شاپ ها و مغازه ها، فروشگاه ها ، فرودگاه ها و هتل ها آنلاین باشند. اما بیشتر آن ها از این موضوع اطلاع ندارند که آنلاین بودن با وای فای عمومی در مکان های عمومی آن طور که فکر می کنند امن نیست.

چرا وای فای عمومی امن نیست؟

وای فای عمومی و یا رایگان به گونه ای طراحی شده است که راه آسان تری را برای همه افراد جهت آنلاین شدن فراهم می نماید. بنابراین برای تحقق یافتن این امر از معیارهای امنیتی بسیار پایینی برخوردار می باشد. به طوری که در مکان های عمومی شما به پسورد نیازی ندارید و این امر یکی از ضعف های امنیتی شبکه وای فای رایگان و عمومی می باشد.

بنابر گفته دیوید کارشناس دادگاه جرم و جرایم دانشگاه ماریلند در واقع اصلی ترین خطر شبکه وای قای عمومی این است اطلاعاتی که بین کامپیوتر شما و کامپیوتر دیگری که به آن دسترسی دارید برای همگان قابل مشاهده است. این اطلاعات می تواند حساب بانکی و پسورد و سایر اطلاعات شخصی شما باشد.

آیا  همیشه شما را خطری تهدید می کند؟

در پاسخ به این سوال هم باید بگوییم بله و هم نه خیر زیرا در صورتی که شما در کافی شاب فقط با گشت و گذار در مرورگر ها اوقات خود را پر می کنید و فرد دیگری نیز مشغول به همین کار باشد، خطری شما را تهدید نمی کند. اما این حالت خوب می تواند به حالت بدتر تغییر کند. به طوری که اگر آن فرد دیگری  نسبت به امنیت شبکه وای فای عمومی کنجکاو باشد مطمئنا به اطلاعات افراد دیگر که از آن شبکه وای فای استفاده می کنند، دسترسی پیدا می کند و شاید این موضوع برای این گونه افراد فقط شوخی و به عنوان یک بازی باشد ولی برای افرادی مانند ما تغییر سرنوشت است.

چگونه خود را از تهدیدات شبکه وای فای عمومی حفظ نماییم؟

  • توجه کردن به اسم وای فای

این امر بسیار مهم است که زمانی که می خواهید به این وای فای های رایگان متصل شوید توجه کنید. برخی از هکرها شبکه های خود را تحت عناوینی تقلبی مانند وای فای رایگان و وای فای رایگان هتل نامگذاری می کنند بنابراین از نام واقعی وای فای مکان مورد نظر مطمئن گردید.

  • خودداری کردن از استفاده پسورد

بنابر گفته های متخصصان، هکرها می توانند با ورود به فعالیت های کیبورد شما رمز شما را بدست بیاورند. در صورت اینکه مجبور به استفاده از رمز هستید می توانید با دانلود کردن برنامه های متناسب پنهان کردن رمز شما، کار خود را انجام دهید. ولی حدالامکان از وارد کردن رمزهای عبور و پسوردهایی که بسیار حساس و مهم هستند خودداری کنید.

  • از کامپیوتر خود کمک بگیرید

هر دو سیستم عامل ویندوز و مک با داشتن ویژگی امنیت می توانند به شما در این موضوع کمک کنند. به طوری که لازم است با مراجعه کردن به قسمت تنظیمات security و انجام دادن گام های فایروال از ورود هکرها به لپ تاپ و کامپیوتر خود جلوگیری کنید.

  • به دنبال حرف S در آدرس بار بگردید

در صورتی که وارد یک وب سایت می شوید در آدرس بار آن سایت به دنبال حرف S باشید. اگر شما این کلمه “https” را مشاهده کردید، وب سایت مورد نظر رمزگذاری شده است به این مهنی که تمم اطلاعات شما غیر قابل انتقال به جای دیگری می باشد. ولی اگر شما تنها کلمه “http,” را مشاهد کردید، آن وب سایت از امنیت کافی برخوردار نیست. همچنین در صورتی که یک علامت قفل هم در آدرس بار وب سایت هم مشاهد کردید، نشانه خوبی از امنیت بالای سایت است.

  • معاملات بانکی خود را با شبکه وای فای عمومی انجام ندهید

به طور کلی شانس ردیابی اطلاعات محرمانه و بانکی هنگام استفاده از شبکه وای فای عمومی از بین ببرید. در صورتی که مجبور هستید از امنیت بالا سایت مطمئن شوید. توجه داشته باشید که شما می توانید معاملات بانکی خود را با استفاده از تلفن نیز انجام دهید.

منبع: whatismyipaddress

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی