لای-فای 100 برابر سرعت وای-فای

Saymandigital ۷ آذر ۱۳۹۴
لای-فای

لای-فای چیست؟

لای-فای ( Li-Fi ) همانند وای-فای ( WI-Fi ) روشی برای انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر به‌صورت بی‌سیم است. در لای-فای از نور برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که اطلاعات برای تجزیه‌وتحلیل در رایانه‌ها و دیگر دستگاه‌های هوشمند به صورتی از اطلاعات دودویی با رشته‌ای از صفرها و یک‌ها شناخته می‌شوند. پس هر منبع نوری می‌تواند اطلاعات موردنظر را که رشته‌هایی از صفر و یک می‌باشند را به‌صورت خاموش و روشن منتقل نماید. برای استفاده از این تکنولوژی تجهیزات گران‌قیمت نیازی نیست و لامپ‌های LED می‌توانند گزینه خوبی برای جابجایی اطلاعات باشند.

آزمایش تکنولوژی لای-فای توسط شرکت ولمنی

این فناوری ساده که در آن از طیف مرئی (نور) برای انتقال اطلاعات به‌جای امواج رادیوی استفاده می‌شود برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفت. سرعت انتقال در لای-فای به بیش از 100 برابر سرعت وای-فای می‌رسد که می‌توان یک فایل چند گیگابایتی را در حدود چند ثانیه دانلود کرد. استفاده از این فناوری مستلزم فراهم کردن منبع نور، حسگر نور و درنهایت ارتباط اینترنتی می‌باشد. در این آزمایش که توسط شرکت ولمنی (Velmenni) واقع در پایتخت استونی به انجام رسید، از لامپ‌های Li-Fi برای انتقال اطلاعات با سرعت 1 گیگابایت بر ثانیه استفاده‌شده است. تست های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این سرعت ازنظر تئوری می‌تواند به 224 گیگابایت بر ثانیه برسد. دیپاک سولانکی، مدیرعامل ولمنی می‌گوید این فناوری می‌تواند در عرض سه یا چهار سال برای استفاده عمومی عرضه شود.

امتیازات و مشکلات احتمالی لای-فای

یکی از امتیازهای اصلی لای-فای این است که برخلاف وای-فای با سیگنال‌های دیگر تداخل ندارد و به همین دلیل می‌تواند در هواپیما یا مکان‌های دیگری که تداخل امواج مسئله‌ای جدی است، استفاده شود. با این وجود، فناوری لای-فای نقاط ضعفی هم دارد که مهم‌ترین آن قابل‌استفاده نبودن در فضای خارجی و در نور مستقیم آفتاب است چون مشکل تداخل به وجود می‌آید. مشکل دیگر این است که امواج قابل‌رؤیت از دیوار عبور نمی‌کند و به همین دلیل تنها در فضای بدون مانع قابل‌استفاده خواهند بود. به همین دلیل فناوری لای-فای در مراحل ابتدایی احتمالاً در مکان‌هایی محدود و به‌عنوان مکمل وای-فای به کار خواهد رفت.

منبع: mashable

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی