رزولوشن صفحه نمایش چیست ؟‌ چرا رزولوشن بیشتر همیشه به معنای کیفیت بهتر نیست؟

صفحه نمایش به عنوان پنجره‌ای به روح داخلی تلفن همراه است و هر چقدر با کیفیت‌تر باشد، تجربه‌ی بهتری به کاربر القا خواهد کرد. کیفیت صفحه نمایش با معیارهای مختلفی مانند رزولوشن، بزرگی صفحه نمایش، تعداد پیکسل در هر اینچ و … سنجیده می‌شود.

در این بین، معیاری که اغلب کاربران را دچار اشتباه می‌کند، رزولوشن است. بسیاری از مردم نمی‌دانند رزولوشن چیست ؟ بسیاری دیگر نیز حین خرید تلفن‌های همراه یا سایر محصولات دارای نمایشگر، بیشترین اهمیت را به رزولوشن آن می‌دهند. اما آیا بالا بودن رزولوشن به خودی خود باعث بهتر بودن کیفیت مانیتور است و یا سایر عوامل نیز در کیفیت مانیتور اثرگذار هستند؟

رزولوشن چیست ؟

 رزولوشن اصطلاحی است که از آن برای تعیین تعداد پیکسل‌های واقع شده در طول و عرض نمایشگر استفاده می‌شود. این عدد معمولا به صورت حاصل ضرب دو عدد در نظر گرفته می‌شود. به عبارت ساده‌تر، تعداد پیکسل‌های طول مانیتور ضربدر تعداد پیکسل‌های عرض مانیتور مساوی رزولوشن است. از جمله رزولوشن‌های رایج برای مانیتور‌های استفاده شده در سیستم‌های کامپیوتری می‌توان به 720*1280 یا 768*1366 اشاره کرد. در مورد اول، ۱۲۸۰ تعداد پیکسل‌های موجود در هر ردیف از طول مانیتور است و ۷۲۰ تعداد پیکسل‌های موجود در هر ردیف از عرض نمایشگر است.

رزولوشن یعنی چه

بالا بودن رزولوشن، باعث بزرگ شدن اندازه‌ی صفحه نمایش نمی‌شود. به عنوان مثال، صفحه نمایشی دارای رزولوشن 600*800 می‌تواند سایزی به اندازه‌ی ۳ اینچ داشته باشد و صفحه نمایش دیگری با همان رزولوشن، می‌تواند سایز ۴/۵ اینچ داشته باشد.

پیکسل، کوچکترین بخش تصویر است و از کنار هم قرار گرفتن این پیکسل‌ها است که تصویر به وجود می‌آید. تراکم پیکسل‌ها در واحد اینچ (با واحد ppi به معنی پیکسل در هر اینچ)، یکی دیگر از معیارهای مورد بحث در حوزه‌ی کیفیت صفحه نمایش است. هر چقدر این عدد بیشتر باشد، کیفیت تصویر نمایش داده شده در آن نیز بیشتر خواهد بود.

رزولوشن صفحه نمایش‌ها، می‌توانند مقادیر مختلفی را داشته باشند. معمول‌ترین نوع صفحه نمایش که مدتی پیش توسط اغلب شرکت‌های سازنده‌ی تلفن همراه استفاده می‌شد، رزولوشن HD یا High Definition است. در زیر به بررسی انواع مختلف رزولوشن صفحه نمایش تلفن‌های همراه می‌پردازیم.

Huawei Honor 8 Pro با نمایشگر HD
Huawei Honor 8 Pro با نمایشگر HD

صفحه‌ی نمایش اچ دی

همان طور که اشاره کردیم، صفحه نمایش با رزولوشن اچ دی مدتی پیش به صورت گسترده بیشترین استفاده را در بین تلفن‌های همراه داشت. اگر بخواهیم اچ دی را به صورت ضرب تعداد پیکسل‌های طول نمایشگر در عرض آن بیان کنیم، 720*1280 به دست می‌آید.

با در نظر گرفتن ppi یا تعداد پیکسل‌های موجود در هر اینچ، می‌توان به این نتیجه رسید، که هر چقدر اندازه‌ی صفحه نمایش دارای رزولوشن اچ دی کوچکتر باشد، تعداد پیکسل در واحد اینچ آن بالاتر رفته و در نتیجه کیفیت تصویر نمایش داده شده توسط نمایشگر بالاتر می‌رود. به عنوان مثال، دو صفحه نمایش با رزولوشن اچ دی را در نظر بگیرید که یکی به اندازه‌ی ۴/۳ اینچ و دیگری به اندازه‌ی ۴.۷ اینچ است. در مورد اول، تعداد پیکسل‌های موجود در یک اینچ ۳۴۲ و در مورد دوم ۳۱۲ است.

بنا به گفته‌ی شرکت اپل، ppi برابر با ۳۰۰ نقطه‌ی عطفی در زمینه‌ی تراکم پیکسلی است. چرا که در این مقدار، چشم انسان قادر به تشخیص پیکسل‌های جداگانه در یک فاصله‌ی مشخص از صفحه نمایش دارای اندازه‌ی مشخص نخواهد بود و از این لحاظ، کیفیت قابل قبولی برای چشم انسان خواهد بود.

Sony Xperia XA1 Ultra با نمایشگر Full HD
Sony Xperia XA1 Ultra با نمایشگر Full HD

صفحه‌ی نمایش فول اچ دی

پس از اچ دی، صفحه نمایش‌های دارای کیفیت فول اچ دی بیشترین کاربرد را در اسمارت فون‌ها دارند. نسبت طول به عرض این رزولوشن، 1080*1920است. برای صفحه نمایش‌های به بزرگی ۵ اینچ تراکم پیکسلی در این رزولوشن برابر با ۴۴۰ پیکسل در هر اینچ و برای صفحه نمایش ۵/۵ اینچی برابر با ۴۰۰ است.

صفحه‌ی نمایش کیو اچ دی

Samsung Galaxy S8 با نمایشگر QHD
Samsung Galaxy S8 با نمایشگر QHD

QHD یا Quad HD دارای رزولوشنی برابر با ۴ برابر رزولوشن اچ دی است. به عبارت دیگر، تعداد پیکسل‌های موجود در ۴ نمایشگر اچ دی توانایی جا شدن در یک نمایشگر کیو اچ دی با سایز یکسان با یکی از نمایشگرهای اچ دی را دارد. نسبت طول در عرض این رزولوشن برابر با ۱۴۴۰*۲۵۶۰ است.

به عنوان مثالی برای درک تفاوت رزولوشن اچ دی با کیو اچ دی می‌توان تراکم پیکسلی آن‌ها را بیان کرد. صفحه نمایش ۵/۵ اینچی با رزولوشن کیو اچ دی دارای تراکم تراکم پیکسلی ۵۳۸ و صفحه نمایش اچ دی با همان اندازه، دارای ۴۰۰ پیکسل در یک اینچ است. این مقدار تفاوت در تعداد پیکسل‌ها، نشان از تفاوت کیفیت این دو صفحه نمایش دارد.

اغلب شرکت‌های سازنده‌ی تلفن همراه، از صفحات نمایش با کیفیت کیو اچ دی، در تلفن‌های همراه خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت سامسونگ را در نظر بگیرید. تلفن‌های همراه گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس جزو اولین تلفن‌های همراه دارای صفحه نمایش کیو اچ دی بودند.

گاهی اوقات، رزولوشن‌های مرتبط به صفحات نمایشگر، توسط یک عدد نمایش داده می‌شوند. به عنوان مثال، رزولوشن فول اچ دی را 1080p نیز می‌نامند؛ یا رزولوشن اچ دی 720p نیز شناخته می‌شود.

صفحه نمایش اولترا اچ دی یا ۴K

Sony Xperia XZ Premium با نمایشگر 4K
Sony Xperia XZ Premium با نمایشگر 4K

شاید این رزولوشن را بیشتر به عنوان کیفیت بسیار عالی فیلم‌های سینمایی بشناسید. اما علاوه بر صنعت سینما، در نمایشگر‌های تلفن همراه نیز استفاده می‌شود. کیفیت مطلوبی برای نمایش تصاویر و فیلم‌ها محسوب شده و در اغلب تلفن‌های همراه بالارده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رزولوشن 4K و اولترا اچ دی با این‌که به جای همدیگر هم استفاده می‌شوند، دارای تفاوت جزئی هستند. رزولوشن اولترا اچ دی به صورت حاصل ضرب تعداد پیکسل‌های طول در عرض مساوی 2160*3860 و 4K برابر 2160*4096 است. هر دوی این رزولوشن‌ها به عنوان 2160p نیز شناخته می‌شوند.

یکی از اولین و مشهورترین اسمارت فون‌های با رزولوشن 4K صفحه نمایش Sony Xperia Z5 Premium بود. نمایشگر این تلفن همراه دارای رزولوشن 4K در اندازه‌ی ۵/۵ اینچ بود . بخاطر تراکم پیکسلی بالا و به اندازه‌ی 806ppi، تصاویر جذابی را به نمایش می‌گذاشت.

شرکت سونی، نمایشگر این تلفن همراه را تحت عنوان 4K معرفی کرد. اما همان طور که ذکر کردیم، اغلب 4K و  Ultra HD به جای همدیگر استفاده می‌شوند. برای این گوشی هم این مطلب صادق است. در واقع Z5 Premium، دارای صفحه نمایش با رزولوشن Ultra HD بود.

نتیجه‌گیری

 علاوه بر رزولوشن صفحه نمایش تلفن همراه، عوامل دیگری مانند تراکم پیکسلی، اندازه‌ی مانیتور، نرخ رفرش، تکنولوژی پنل مانیتور و … روی کیفیت مانیتور تاثیرگذار هستند. به این دلیل هم است که میگوییم رزولوشن بالا تضمین کننده‌ی کیفیت بالای مانیتور نیست. ممکن است رزولوشن صفحه نمایش بالا باشد ولی بخاطر تکنولوژی نامناسب استفاده شده برای ساخت پنل مانیتور، تصویر مطلوبی از آن دریافت نکنیم. در صورت داشتن هر گونه تجربه درباره‌ی مانیتور صفحه نمایش، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Alphr + Tomshardware

۰ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر

راهنمای خرید هولدر موبایل برای ماشین در تمامی رده‌های قیمتی (دی 1401)

"از هر چهار تصادف رانندگی یکی از آن‌ها به دلیل استفاده از گوشی هوشمند توسط راننده است." این...

پویا علیمی time-alt ۳۰ آذر ۱۴۰۱

چگونه تنظیمات VPN را از آیفون خود حذف کنیم؟

درحالی که سرویس های VPN راهکارهای راحتی را برای تنظیم کردن پروفایل بر روی آیفون ارائه می کنند،...

سارا صباح پور time-alt ۱ آبان ۱۴۰۱

بهترین گوشی ها با عمر بالای باتری و شارژدهی طولانی – دی ۱۴۰۱

گوشی‌های هوشمند هم مثل دیگر دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل از باتری نیروی خود را دریافت...

محمد ملکان time-alt ۵ مهر ۱۴۰۱

راهنمای خرید اسپیکر ارزان قیمت تا ۱ میلیون تومان (دی 1401)

از گذشته گوش دادن به موسیقی یکی از کارهای مورد علاقه انسان‌ها بوده که برای پر کردن اوقات فراغت...

محمد ملکان time-alt ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

بهترین گوشی های اقتصادی تا ۵ میلیون تومان (دی ۱۴۰۱)

بهترین گوشی های اقتصادی بازار تا ۵ میلیون تومان از شرکت‌های نوکیا، سامسونگ و شیائومی در این...

پویا علیمی time-alt ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

نقد و بررسی ویدیویی مچ بند سلامتی شیائومی Smart Band 7

 سری می‌بند به دلیل ارائه امکانات بی‌شمار در کنار قیمتی مناسب طرفداران بسیاری در سراسر جهان و...

ثنا جهاندار time-alt ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

راهنمای خرید بهترین هدفون و هندزفری‌ بازار در تمام رده‌های قیمتی

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین هدفون و هندزفری‌ها را در بازی قیمتی 100 هزار تومان تا 10...

محمد ملکان time-alt ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

راهنمای خرید بهترین گوشی میان رده از ۵ تا ۱۰ میلیون (دی ۱۴۰۱)

میانرده های جدید شهریور ۱۴۰۱ (بهترین گوشی های ۵ تا ۱۰ میلیون) در این مطلب معرفی شده‌اند و نقاط...

محمد ملکان time-alt ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S21 اولترا، آیفون 13 پرومکس و P50 هواوی

کیفیت دوربین یکی از ویژگی‌های مهم گوشی‌های هوشمند است و برای بعضی‌ها مهمترین معیار برای خرید...

پویا علیمی time-alt ۸ مرداد ۱۴۰۱

معرفی بهترین گوشی‌های شیائومی به ترتیب قیمت (دی ۱۴۰۱)

در بازار امروز گوشی های هوشمند یکی از ارکان اساسی خرید کاربران ارزش خرید محصولات است و در این...

محمد ملکان time-alt ۱ مرداد ۱۴۰۱