راهنمای استفاده از گوگل مپ

قابلیت‌ های جالب و کاربردی گوگل مپ

چند سال قبل اگر به شما آدرسی نا آشنا داده می‌شد، مجبور می‌شدید به نزدیکی محل مورد نظر بروید و آنجا با پرسش‌های پی در پی از افراد مختلف مسیر نهایی را بیابید. با پیشرفت تکنولوژی این مشکل به طور کلی حل شده و شما حتی زمانی که به شهر و یا حتی کشور جدید وارد می‌شوید قادر خواهید بود تا انواع مغازه‌ها، مکان‌های تفریحی، بانک‌ها، پمپ بنزین‌ها، مراکز درمانی و … را به روی گوگل مپ جستجو کنید.

گذشته از این شما می‌توانید با وارد کردن مبدأ و مقصد به کمک گوگل مپ و با راهنمایی‌های آن و بدون داشتن هیچگونه اطلاعاتی در مورد مقصد و یا محل مورد نظر از جایی به جای دیگر جابجا شوید. همه‌ی این‌ها ارمغان‌هایی است که پیشرفت تکنولوژی برای ما به وجود آورده، اما آیا واقعا ما با تمام قابلیت‌های گوگل مپ آشنا هستیم؟ در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا پاسخ این سوال را بیابید.

۱) وارد کردن توقف‌های در طول مسیر

زمانی که شما قصد دارید از جایی به جای دیگر بروید، کافیست در گوگل مپ مبدأ و مقصد خود را مشخص کنید تا این برنامه به شما راهنمایی کند. اما تکلیف زمانی که در حین سفر از مبدا به مقصد قصد توقف در جایی خاص در میانه‌های راه را دارید چه می‌شود؟

خوشبختانه برای این موضوع راهکاری وجود دارد، به این صورت که هنگامی که مبدأ و مقصد مورد نظر را انتخاب کردید، از سه نقطه‌ی بالای صفحه گزینه Add stop را انتخاب کنید و سپس با وارد کردن نام مقصد دیگر و یا انتخاب آن به صورت دستی مقصد دوم و یا توقف بین مسیر را مشخص کنید.

مراحل اضافه کردن توقف در راهنمای استفاده از گوگل مپ
مراحل اضافه کردن توقف در راهنمای استفاده از گوگل مپ

توجه داشته باشد که این اضافه کردن توقف‌های مسیر محدودیتی نداشته و شما می‌توانید چندین توقف برای مسیر خود درنظر بگیرید، و حتی می‌توانید بعد از انتخاب این توقف‌ها، به کمک سه خط موازی کوچک سمت راست آن‌ها را به ترتیب دلخواه مرتب کنید.

۲) کمک گرفتن از دستیار صوتی گوگل

دستیار صوتی گوگل قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، اما مسئله اینجاست که باید بتوانید به زبان انگلیسی با آن صحبت کنید و همین موضوع باعث می‌شود تا دسته‌ی زیادی از کاربران داخل کشور هیچ استفاده‌ای از این دستیار صوتی هوشمند نکنند.

اما اگر شما قادر هستید به زبان انگلیسی صحبت کنید، در گوگل مپ نیز می‌توانید بدون انجام کار خاصی و تنها با گفتن “Ok Google” این دستیار صوتی را فعال کرده و مثلا از آن بخواهید که شما را به سمت نزدیک‌ترین پمپ بنزین در مسیر هدایت کند.

این ویژگی از آن جهت کاربرد فراوان دارد که حواس شما را از رانندگی پرت نمی‌کند و می‌توانید بدون نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی و تنها با گفتن خواسته‌ی خود به مقصود دست پیدا کنید. به غیر از گفتن “Ok Google” می‌توانید با انتخاب کردن گزینه میکروفون بالای صفحه شروع به صحبت کردن کنید.

مراحل استفاده از دستیار صوتی در راهنمای استفاده از گوگل مپ
مراحل استفاده از دستیار صوتی در راهنمای استفاده از گوگل مپ

۳) دسترسی به گوگل مپ در حالت آفلاین

گوگل مپ و نرم‌افزار‌های مشابه به قدری دقیق هستند که بتوان از آن‌ها استفاده کرد و بدون هیچ نگرانی به مقصد رسید، اما همان طور که می‌دانید این فرآیند به اینترنت وابسته است و سوالی که در اینجا در ذهن به وجود می‌آید این است که تکلیف زمانی که به طور اتفاقی در منطقه جغرافیایی قرار می‌گیریم که اینترنت در دسترس نیست چه می‌شود؟

پاسخ ساده است، خوشبختانه گوگل مپ از قابلیت دانلود پشتیبانی می‌کند و به لطف این موضوع شما می‌توانید مپ منطقه‌ای دلخواه را دانلود کرده و در مواقع نبود اینترنت از آن استفاده کنید. برای انجام این کار کافیست ابتدا نام شهری که قصد دانلود نقشه آن‌ را دارید وارد کنید، سپس به روی دکمه دانلود نشان داده شده در تصویر کلیک کنید تا تصویر سمت راست ظاهر شود.

مراحل دانلود نقشه در راهنمای استفاده از گوگل مپ
مراحل دانلود نقشه در راهنمای استفاده از گوگل مپ

در این مرحله گوگل مپ از شما می‌خواهد که با بزرگ و یا کوچک کردن مقیاس نقشه، منقطه‌ای که قصد دانلود نقشه آن را دارید مشخص کنید. زمانی که این منطقه را انتخاب کردید، حجمی که نیاز به دانلود دارد در پایین صفحه نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید که هرچه مقیاس بزرگ‌تری از نقشه را انتخاب کنید، حجم فایل دانلود سنگین‌تر می‌شود.

۴) دسترسی به موقعیت دقیق جغرافیایی

احتمالا کم و بیش با این ویژگی آشنا باشید، اما به هر روی گفتن آن خالی از لطف نیست، چون ممکن است دسته‌ای از کاربران با این ویژگی آشنایی نداشته باشند. زمانی که در گوگل مپ هستید اگر برای مدتی دست خود را به روی منطقه‌ای از نقشه نگه دارید یک نقطه قرمز به روی آن نقطه ثبت می‌شود.

اول از همه گوگل مپ به شما موقعیت جغرافیایی دقیق این نقطه از نقشه را می‌گوید که می‌‌تواند در موارد خاصی قابلیت فراوانی داشته باشد. در ادامه نیز فرض کنید در یک محل زندگی می‌کنید، اما سوپرمارکت و یا داروخانه محل زندگی شما به روی نقشه ثبت نشده است، شما به کمک این قابلیت می‌توانید به گوگل در کامل کردن مپ خود کمک کنید.

دسترسی‌ به موقعیت جغرافیایی دقیق و همچنین اضافه کردن مکان‌ها به گوگل مپ
دسترسی‌ به موقعیت جغرافیایی دقیق و همچنین اضافه کردن مکان‌ها به گوگل مپ

گذشته از این ممکن است خود شما به تازگی یک مغازه گل فروشی در یک محل باز کرده باشید، با کمک این کار می‌توانید کسب و کار خود را در نقشه گوگل ثبت کنید، تا اگر کسی برای مثال در نقشه گل فروشی را جستجو کرد، مغازه شما به عنوان یکی از پیشنهادها به کاربران ارائه شود.

۵) اندازه‌گیری فواصل مختلف

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید فاصله‌ی محل زندگب خود تا مکانی مشخص را بدانید، یا به طور کلی‌تر برایتان سوال شود که دو نقطه از منطقه، شهر، کشور و یا قاره چه فاصله‌‌ای از هم دارند. در گوگل مپ به راحتی شما می‌توانید به این امکان کاربردی دسترسی داشته باشید.

در ابتدا مانند حالت قبل باید دست خود را برای مدت کوتاهی به روی نقشه نگه دارید تا نقطه قرمز رنگ مشخص شود و در ادامه مانند تصویر گزینه Measure Distance را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه مبدا شما همان نقطه قرمز رنگ تلقی می‌شود و نقطه‌ی بعدی را هر کجا مشخص کنید، فاصله دقیق مبدأ تا آن نقطه مقصد به شما گفته می‌شود.

تعیین فاصله‌ی دو یا چند نقطه در راهنمای استفاده از گوگل مپ
تعیین فاصله‌ی دو یا چند نقطه در راهنمای استفاده از گوگل مپ

این پایان کار نیست و شما می‌توانید فاصله‌ی چندین نقطه از مبدأ را بسنجید، یعنی به عنوان مثال تصور کنید که شما روزانه از محل کار خود به خرید می‌روید و سپس راهی منزل می‌شوید، شما می‌توانید با این قابلیت کل مسافتی که از محل کار تا خانه طی می‌کنید (به اضافه‌ی مسیرهای جانبی که طی کرده‌اید) را متوجه شوید، که قابلیتی بسیار جذاب و کاربردی به حساب می‌آید.

۶) Street view یا دید خیابانی

قابلیت بسیار جذابی که در گوگل مپ وجود دارد و می‌توان به وسیله‌ی آن خیلی از مکان‌های دنیا را بدون سفر مشاهده کرد و مهم‌تر از آن حس نزدیکی به آن محیط داشت Street View نام دارد که عملا به شما این احساس را منتقل می‌کند که در یک مکان در گوشه‌ای از جهان هستید، بدون این که به آنجا سفر کرده باشید.

این قابلیت به این شکل است که تصاویری سه بعدی از آن محیط مورد نظر به شما نشان داده می‌شود و شما می‌توانید با سه نشانگر مستقیم،چپ و راست عملا حس قدم زدن در آن محیط را تجربه کرده و با جابجا شدم دید متفاوتی از جهات مختلف آن محیط داشته باشید.

استفاده از قابلیت Street View در راهنمای استفاده از گوگل مپ

برای انجام این کار کافیست طبق مراحل موجود در عکس (از چپ به راست) عمل کنید. زمانی که حالت Street View را انتخاب کردید، به روی نقشه هر شهر یا کشوری که هستید نقاطی کوچک و آبی رنگ نمایان می‌شوند که به روی هرکدام از آن‌ها که کلیک کنید تصویر سه بعدی آن نقطه به همراه امکان راه رفتن در محیط برای شما محیا می‌شود.

توجه داشته باشید که نقاط پر طرفدار جهان مانند برج ایفل چندین نقطه Street View دارند و این یعنی شما می‌توانید این مکان‌های مشهور را از چندین نما تماشا کنید و در آن‌ها قدم بزنید. این امکان برای کشور خودمان و بیشتر آثار مشهور و همچنین برخی نقاط شهرها وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

استفاده از حالت ماهواره‌ای در گوگل مپ

گذشته از این قابلیت شما می‌توانید نوع نقشه خود را مطابق تصویر به حالت ماهواره‌ای دربیاورید و یا این که حالت ترافیک در گوگل مپ را روشن کنید تا مسیرهای شلوغ و پر ترافیک به رنگ نارنجی و قرمز دربیاید و شما بتوانید با انتخاب مسیرهای جایگزین سریع‌تر به خانه برسید.

۷) جستجو در حالت ناشناس

حریم شخصی یکی از اصل‌های اساسی زندگی همه‌ی ما به حساب می‌آید و همواره تلاش می‌کنیم از حریم خصوصی خود دفاع کنیم. گوگل مپ نیز با در نظر گرفتن این موضوع قابلیتی به وجود آورده که بدون ثبت شدن اطلاعات جستجو در این برنامه به جستجوی مکان‌های مختلف پرداخته و مسیریابی کنید.

جستجو در حالت ناشناس در راهنمای استفاده از گوگل مپ

برای دستیابی به این قابلیت کافیست طبق تصویر بالا عمل کنید و در نظر داشته باشید که تا زمانی که علامت مشخص شده در عکس سمت راست نمایش داده نشود، شما وارد این حالت ناشناس نشده‌اید.

۸) به اشتراک گذاشتن مکان خود

گوگل مپ قابلیتی را فراهم آورده که شما بتوانید لوکیشن خود را به صورت زنده با فردی برای مدتی مشخص به اشتراک بگذارید. مثلا تصور کنید شما لوکیشن خود را به مدت یک ساعت با دوست خود به اشتراک می‌گذارید، در این حین دوست شما می‌تواند لحظه به لحظه مکان فعلی شما و حتی درصد شارژ گوشی هوشمند شما را مشاهده کند.

به اشتراک گذاشتن لوکیشن در راهنمای استفاده از گوگل مپ
به اشتراک گذاشتن لوکیشن در راهنمای استفاده از گوگل مپ

این قابلیت می‌تواند در موقعیت‌های مختلف کاربرد فراوان داشته باشد، اما به طور کلی باید درنظر داشته باشید که با چه کسی مکان لحظه به لحظه خود را به اشتراک می‌گذارید. در تصویر بالا مراحل انجام این کار نمایش داده شده که می‌توانید مطابق آن عمل کرده و از این ویژگی‌ استفاده کنید.

۰ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

آموزش نصب سوپر والپیپرهای شیائومی روی گوشی

یکی از قابلیت‌های بسیار جذابی که شیائومی همراه Miui 12 معرفی کرد و مدت زمان زیادی هم در مراسم...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۸ تیر ۱۴۰۰

معرفی Lossless اپل موزیک

اگر از گوشی‌های اپل یا دیگر محصولات این شرکت مانند آیپد و ... استفاده کرده باشید به احتمال...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۶ تیر ۱۴۰۰

دالبی اتمس چیست؟

صدا بخشی جدانشدنی از تجربه شنیدن موسیقی، تماشای فیلم یا انجام بازی‌های ویدیویی‌ست. کیفیت صدا...

پارسا جهانبانی time-alt ۹ تیر ۱۴۰۰

کدک های صوتی چه هستند و چرا در انتخاب هدفون اهمیت دارند؟

به احتمال زیاد با فرمت های تصویری یا صوتی متفاوت آشنا هستید یا حداقل نام‌شان به گوش‌تان خورده...

پارسا جهانبانی time-alt ۷ تیر ۱۴۰۰

بهترین لانچر های اندرویدی 2021

تکنولوژی ما را به سمتی برده که حالا بخش زیادی از زمان خود را با گوشی‌های هوشمندمان سپری...

احسان نیک‌پی time-alt ۲ تیر ۱۴۰۰

گالیوم نیترید چیست؟ با آینده‌ی فناوری های شارژ سریع آشنا شوید

گالیوم نیترید یا GaN چیست؟ قبل از اینکه وارد مبحث تاثیر گالیوم نیترید در شارژرها شویم،...

پارسا جهانبانی time-alt ۱ تیر ۱۴۰۰

اپلیکیشن‌ Good Lock سامسونگ و افزونه های آن

اپلیکیشن‌ Good Lock یک برنامه بسیار کاربردی از سامسونگ برای کهکشانی‌های خود است که به شما این...

احسان نیک‌پی time-alt ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

در حال حاضر آیا گوشی های 5G ارزش خرید دارند؟

نسل 5 شبکه تلفن همراه مدتی است که معرفی شده و حالا شاهد استفاده از آن به روی گوشی‌های میانرده...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

معرفی شبکه‌ های مخابراتی تلفن همراه

گوشی‌های هوشمند یا به بیان ساده‌تر و دقیق‌تر اینترنت (در این مطلب صرفا شبکه تلفن همراه) زندگی...

احسان نیک‌پی time-alt ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

هر آنچه باید درمورد تغییر فونت در اینستاگرام بدانید

بنظر نمی‌رسد فیس‌بوک قصد اضافه کردن ویژگی‌های شخصی‌سازی بیشتر به محبوب‌ترین اپلیکیشن سوشال...

پارسا جهانبانی time-alt ۷ خرداد ۱۴۰۰