دلیل اصلی حذف جک هدفون از تلفن‌های همراه چیست؟

فرهاد سعادت ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
جک هدفون چیست

امروزه با افزایش استفاده از موبایل‌های هوشمند و تلفن‌های همراه، اکثر تفریحات نیز با تلفن‌های همراه انجام می‌شود. یکی از این تفریحات که توسط موبایل‌ها انجام می‌شود، گوش دادن به موسیقی و حتی رادیو است. با استناد به تحقیقات انجام یافته، بیش از ۶۸ درصد افرادی که از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند، روزانه به پخش موسیقی و شنیدن آن می‌پردازند.

اما این فعالیت، هم با استفاده از بلندگوی تلفن همراه انجام می‌شود و هم با استفاده از هندزفری. یکی از راه‌های اتصال هندزفری به تلفن همراه هوشمند، جک ۳/۵ میلیمتری هدفون یا همان جک هدفون است. نکته‌ی قابل ذکر، حذف این تکنولوژی از برخی از گوشی‌های جدید است. در این متن، به سوال “جک هدفون چیست” پاسخ خواهیم داد و دلایل حذف آن را بررسی خواهیم کرد.

جک هدفون چیست؟

جک هدفون چیست
جک هدفون چیست

برای بررسی دلایل حذف جک هدفون، ابتدا باید بدانیم که جک هدفون چیست؟ جک هدفون که جک ۳/۵ میلیمتری نیز نامیده می‌شود، حفره‌ یا پورتی است که کابل هندزفری از طریق آن با تلفن همراه یا تبلت ارتباط برقرار می‌کند و می‌تواند موسیقی‌های مد نظر شما را به گوش شما برساند.

این پورت، از جمله پورت‌هایی است که حین انتقال صدا، کیفیت آن را دچار مشکل نمی‌کند و صدا را به صورت استریو منتقل می‌کند. جک ۳/۵ میلیمتری از دیرباز توسط شرکت‌های سازنده‌ی تبلت و تلفن همراه استفاده می‌شد و همچنان هم استفاده می‌شود.

اما جدیدا به خاطر وجود سیاست‌هایی در برخی از شرکت‌ها، این پورت، از تلفن‌های همراه هوشمند آن شرکت‌ها حذف شده است. در زیر علل اصلی حذف شدن جک هدفون از اسمارت فون‌‌ها را بررسی خواهیم کرد.

۱) فناوری بی‌سیم اختصاصی

جک‌های ۳/۵ میلیمتری هدفون و هندزفری، از دیرباز توسط شرکت‌های سازنده‌ی تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما جدیدا تعدادی از شرکت‌ها مثل اپل، تصمیم به حذف این تکنولوژی از محصولات خود کرده اند. یکی از دلایل اصلی این اتفاق، خلق فناوری بی‌سیم مختص به خود است. با استفاده از مثالی این مورد را واضح خواهیم کرد.

دو شرکت گوگل و اپل را در نظر بگیرید که هر دو اقدام به تولید هندزفری‌های بی‌سیم کرده‌اند. هندزفری بی‌سیم گوگلPixel Buds نامیده می‌شود و قابلیت استفاده در گوشی‌های اپل را دارد. همچنین هندزفری‌های بی‌سیم اپل که AirPods نامیده می‌شوند، روی گوشی‌های گوگل مورد استفاده هستند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، این است که هر دوی این محصول‌ها با این‌که توانایی پخش موسیقی در گوشی‌های ساخته شده توسط شرکت رقیب را دارند، اما نمی‌توانند توانایی‌های خود را به طور کامل در اختیار کاربر قرار دهند.

بنابراین، اگر می‌خواهید از تمام قابلیت‌های هدفون‌های بی‌سیم استفاده کنید، باید تلفن همراه همان شرکت را بخرید. وقتی شرکتی جک هدفون موجود در تلفن‌های همراه خود را حذف می‌کند، یکی از دلایل عمده‌ی این ‌کار، ترغیب کابران به استفاده از محصولات منحصر بفرد خود است.

در نظر داشته باشید که در زمان‌های نه چندان گذشته، با پرداخت هزینه‌ا‌ی خاص، هم تلفن همراه را صاحب می‌شدید و هم از تمام امکانات هدفون آن گوشی می‌توانستید استفاده کنید. اما در حال حاضر، برای بهر‌مندی از یک سری از امکانات خاص هدفون‌های بی‌سیم شرکت‌هایی خاص، باید گوشی همان شرکت را هم تهیه نمائید.

علاوه بر پرداخت هزینه‌ی اضافی توسط مشتری برای هدفون و گوشی مخصوص، شرکت‌هایی مثل اپل  و گوگل تکنولوژی هدفون بی‌سیم خود را هم می‌فروشند و از این طریق هم سودآوری می‌کنند.

۲) کاهش ضخامت اسمارت فون‌ها با حذف جک ۳/۵ میلیمتری هدفون

کم ضخامت بودن گوشی، یکی از فاکتورهای اساسی انتخاب تلفن‌های همراه است. هر کسی دوست دارد تلفن همراهی که تهیه می‌کند، نازک باشد تا استفاده از آن برای او راحت‌تر باشد. به همین خاطر، شرکت‌های سازنده‌ی موبایل‌ها و تبلت‌ها، از هر تصمیمی برای کاهش ضخامت محصولات خود استقبال کردند. یکی از این ایده‌ها و تصمیمات، حذف جک ۳/۵ میلیمتری بود. با حذف این پورت از محصولات، ضخامت آن‌ها به میزان قابل قبولی کاهش می‌یافت و استفاده از آن‌ها برای کاربران دلچسب‌تر می‌شد.

اما این دیدگاه فقط برای یک سری از مشتریان خاص قابل قبول بود. همان مشتریانی که دوست داشتند بخاطر داشتن تلفن همراهی باریک، خرید یک دانگل اضافی جک 3.5 میلیمتری را تجربه کنند. راه حل دیگری برای آن‌ها استفاده از هدفون‌های بی‌سیم بود که بخاطر باریک‌تر شدن گوشیشان، برایشان معقول است.

دانگل جک هدفون
دانگل جک هدفون

جک هدفون چیست؟ اصلا چرا باید را روی هر تلفن همراهی داشته باشیم؟ با استفاده از سخت افزاری ارزان، نیازی به جک هندزفری نخواهیم داشت. دانگل جک 3.5 میلیمتری، یک سخت افزار خارجی است که به پورت‌های موجود در تلفن همراه متصل شده و جک هدفون را برای کاربر به ارمغان می‌آورد. در اغلب حالت‌ها، این دانگل‌ها از سمتی به پورت USB-C یا پورت لایتنینگ قابل استفاده در گوشی‌های شرکت اپل وصل می‌شوند و از سمت دیگر، جک 3.5 میلیمتری را به تلفن همراه اضافه می‌کنند.

۳) ضد آب کردن تلفن‌های همراه

این دیدگاه به عنوان علت حذف جک هدفون، غیر معقول به نظر می‌رسد. چرا که در زمان‌های قبل‌تر از حذف این جک از تلفن‌های همراه نیز، بسیاری از تلفن‌های همراه با داشتن جک هدفون، ضد آب بودند. به عنوان مثال، Sony Xperia Z3 را در نظر بگیرید. این گوشی، با اینکه ضد آب به شمار می‌رفت، دارای جک هدفون هم بود. بنابراین، با داشتن جک هدفون هم می‌شود تلفن‌های همراه هوشمند را ضد آب کرد.

۴) افزایش فضای روی تلفن همراه

بنا به ادعای شرکت‌های سازنده‌ی تلفن همراه که جک هدفون را از محصولات خود حذف کرده‌اند، یکی از دلایل حذف جک هدفون، افزایش فضا برای بزرگ‌تر کردن باطری‌های تلفن همراه بود. در حالی که این اتفاق اصلا رخ نداد. به طور مثال، ظرفیت باطری در آیفون ۷، ۲۹۰۰ است. اما ظرفیت باطری در آیفون ۶، ۲۹۱۵ بود. این موضوع نشان‌دهنده‌ی این است که حتی با حذف جک هدفون، ظرفیت باطری افزایش نیافت.

علاوه بر موضوع ذکر شده، اسمارت فون‌ها از مواد گران قیمتی ساخته می‌شوند و شرکت‌های سازنده سعی در صرفه جویی این مواد و هزینه‌های خود دارد. اگر ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند را یک منبع برای شرکت سازنده در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که این منبع نباید توسط پورت‌هایی که به سادگی و با هزینه‌ی کم قابلیت جایگزینی دارند، اشغال شود.

از جمله موادی که شرکت‌های سازنده از آن‌ها برای ساخت اسمارت فون‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به شیشه و پلاستیک با کیفیت و ضد خش اشاره کرد. لازم به ذکر است که اولین شرکتی که جک هدفون را از اسمارت فون خود حذف کرد، شرکت اپل بود و این محصول، iPhone7 نام داشت.

۵) خودداری از افزودن پورت‌های اضافی روی اسمارت فون

خودداری از افزودن پورت‌های اضافی روی اسمارت فون
خودداری از افزودن پورت‌های اضافی روی اسمارت فون

همان طور که اشاره کردیم، می‌توان از طریق پورت‌های لایتنینگ یا USB-C هم از محتوای صوتی داخل تلفن همراه و تبلت استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام دهید، استفاده از یک دانگل جک ۳/۵ میلیمتری است. با توجه به این، نگه داشتن یک پورت مضاعف روی اسمارت فون‌ها، اتفاق چندان معقولی به نظر نمی‌رسد.

نتیجه گیری

همان طور که در متن اشاره کردیم، علل مختلفی برای حذف جک ۳/۵ میلیمتری هدفون از اسمارت فون‌ها وجود دارد. تعدادی از آن‌ها به سود مشتری و تعدادی از آن‌ها به سود شرکت‌های سازنده‌ی تلفن همراه و تبلت است. اما علت اصلی حذف جک هدفون چیست؟

با توجه به دلایلی که ذکر کردیم، تنها دلیل معقول و قابل قبول برای این کار، افزایش سود مالی برای شرکت‌های سازنده است. با این کار هم از طریق فروش تلفن‌های همراه سود خواهند کرد و هم از طریق فروش تکنولوژی هدفون‌های بی‌سیم، و هم از طریق مجبور کردن کاربر به استفاده از هدفون‌ها و اسمارت فون‌های همان شرکت.

به عنوان نکته‌ی آخر باید بگوییم که حذف جک هدفون، اتفاقی نیست که استفاده از تلفن همراه را به شکل غیر قابل باوری تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل با استفاده از یک دانگل نه چندان گران قیمت، حل می‌شود.

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

یک نظر در مورد دلیل اصلی حذف جک هدفون از تلفن‌های همراه چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به عنوان کسی که کارش در استودیو و ساخت موزیک خلاصه میشه به نظرم حذف این پورت بزرگترین اشتباه می تونه باشه و مجبور کردن خریدار به استفاده از دانگل برای تبدیل، هدفن های بی سیم هرچقدر هم پیشرفت کنن هیچوقت نمی تونن هم کیفیت هدفن سیم مستقیم بشن و کسایی که به دلیل کارشون یا علاقشون به موزیک همیشه هدفن سیمی استفاده می کنن امکان نداره سراغ اینجور گوشی ها برن، با یه سرچ ساده میشه متوجه شد که با کیفیت ترین و گران ترین هدفن ها همچنان با تکنواوژی سیم برای انتقال صدا ساخته میشن و حذف این پورت یک دردسر بزرگ برای کسانیست که کیفیت صدا جزو الویت هاشونه، مرسی از مطلب مفیدتون

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی