5 روش ساده برای استفاده بهتر از دوربین گوشی های هوشمند

سایــمان دیــجیتال ۱۱ دی ۱۳۹۶
5 روش ساده برای استفاده بهتر از دوربین گوشی های هوشمند

چند روش ساده و کوتاه وجود دارد که با انجام آن ها می توان تجربه بهتری از دوربین گوشی ها داشت. با پیشرفت تلفن های هوشمند و همگانی شدن آن ها، در دنیای امروزی عکاسی یکی از مهمترین کارهایی است که با موبایل انجام می گیرد. درست است که سخت افزار و نرم افزار در کیفیت عکاسی مهم می باشد؛ اما نحوه استفاده از دوربین هم بی تاثیر نمی باشد. در این مطلب سعی داریم با ذکر راه و روش های ساده ای، نکات لازم برای استفاده بهتر از دوربین گوشی های هوشمند را یاد آور شویم. در ادامه با سایمان دیجیتال همراه باشید.

1. تمیز کردن لنز دوربین

تمیز کردن لنز دوربین

بله درست است! تمیز کردن لنز دوربین ساده ترین روشی است که باید رعایت شود و شاید به همین دلیل است که اکثر ما هنگام عکاسی رعایت این نکته را فراموش می کنیم. تلفن های هوشمند تقریبا تمام روز همراه ما هستند و این موضوع باعث می شود که لنز آن ها دائما در خطر کثیف شدن با لکه اثر انگشت یا چیز های دیگر قرار گیرد. شما ممکن هنگام عکاسی متوجه این موضوع نباشد که لنز دوربین کثیف می باشد؛ بنابراین پیشنهاد می دهیم قبل از هربار عکاسی حتما نگاهی به لنز داشته باشید و آن را تمیز نمایید؛ در این صورت مطمئنا تفاوت را احساس خواهید کرد.

رعایت این نکته بخصوص در هنگام استفاده از دوربین سلفی مهم تر است؛ چرا که دوربین سلفی با قطعه فیزیکی از بدنه جدا نشده و همان شیشه محافظ نمایشگر روی آن کشیده شده است؛ بنابراین مطمئنا احتمال کثیف بودن آن بیشتر از دوربین پشتی می باشد. علاوه براین، دوربین های سلفی معمولا رزولوشن و کیفیت پایین تری در مقایسه با دوربین اصلی دارند؛ در نتیجه تمیز بودن لنز آن ها از اهمیت بیشتری برخور دار است. توصیه می شود قبل از ثبت عکس های سلفی، نمایشگر و لنز را تمیز کنید؛ در این صورت قطعا نتایج خروجی بهتر خواهد بود.

2. فعال کردن خطوط راهنما

2. فعال کردن خطوط راهنما

یکی دیگر از روش های ساده و مهم برای استفاده بهتر از دوربین گوشی ، فعال کردن خطوط راهنما یا خطوط مشبک از نرم افزار دوربین است. اکثر برنامه های دوربین دارای گزینه خطوط راهنما هستند؛ اما معمولا این گزینه هیچگاه به طور پیش فرض روشن نمی باشد. اگر برنامه دوربین شما از این امکان بهره مند است، حتما آن را برای ثبت عکس های بهتر فعال کنید. در ابتدا شاید به نظر برسد که این خطوط مزاحم می باشند؛ اما پس از مدتی استفاده از آن، متوجه خواهید شد که این خطوط درک بالایی از صحنه عکاسی و نحوه مکان بندی جزئیات و سوژه اصلی را در اختیار می گذارد. همچنین این خطوط باعث می شود که به طور بهتری بتوان فاصله مورد نظر از سوژه های مختلف را تعیین نمود.

3. استفاده از نور فلاش ال‌ای‌دی به عنوان آخرین گزینه

3. استفاده از نور فلاش ال‌ای‌دی به عنوان آخرین گزینه

مطمئنا شما هم شنیده اید که نورپردازی یا تسلط بر نور، از مهمترین عوامل عکاسی به شمار می آید. بر همین اساس سعی داریم نکته ای در این رابطه برای استفاده بهتر از دوربین گوشی های هوشمند ذکر کنیم. دوربین تلفن های هوشمند دارای سنسور کوچکی هستند که برای تنظیم و جذب نور تلاش زیادی انجام می دهند؛ بنابراین رعایت نکاتی می تواند منجر به گرفتن عکس های بهتری شود. در یک صحنه تاریک و یا در محیطی مرکب از صحنه های تاریک و روشن، به احتمال زیاد فلاش ال ای دی گوشی خود را روشن خواهید کرد؛ اما توصیه می شود این کار را انجام ندهید. زیرا نور فلاش LED شدت زیادی دارد و به طور مستقیم تابیده می شود؛ بنابراین در هنگام عکاسی از سوژه های در فاصله نزدیک مناسب نخواهد بود؛ چرا که باعث می‌شود اکثر جزئیات به طور روشن تری ثبت شوند. از طرف دیگر این فلاش ها از قدرت کافی برای روشن کردن محیط های بزرگتر نیز برخوردار نمی باشند.

توصیه ای که در این زمینه وجود دارد، این است که در صورت امکان به جای تکیه بر نور فلاش ال ای دی که عکس را مصنوعی جلوه می دهد، گوشی خود یا سوژه عکاسی را جابه جا کنید تا شرایط نوری بهتر شده و عکس های طبیعی تری ثبت شود. همچنین به یاد داشته باشید که با ضربه زدن روی صفحه در نرم افزار دوربین، دوربین گوشی با فوکوس خودکار و تنظیمات خودکار، نور محیط  را به طور بهتری تنظیم می کند.

4. استفاده از پایه نگهدارنده کوچک

4. استفاده از پایه نگهدارنده کوچک

حتما متوجه شده اید که منظور ما از پایه نگه دارنده، دسته های مونوپاد سلفی نمی باشد، بلکه منظور ما سه پایه های کوچکی است که انواع مختلفی از جمله سخت، انعطاف پذیر و مغناطیسی دارند و غالبا قیمت چندان زیادی هم ندارند. اگر نوع ریموت دار این نگه دارنده ها را انتخاب کنید؛ دراین صورت احتمالا عکسبرداری راحت تر خواهد بود. همچنین قابلیت تظیم ارتفاع داشتن هم می تواند یکی از ملاک های شما برای خریداری پایه نگه دارنده به شمار آید؛ اما قبل از هرچیز باید سلایق و نیاز های خود را در نظر گرفته باشید. استفاده از سه پایه، لرزش‌های احتمالی را کاهش می دهد و علاوه بر این، برای مدت بیشتری می توان به عکاسی یا فیلمبرداری پرداخت. به طور کلی به همراه داشتن سه پایه کوچک می تواند طیف قابلیت های عکاسی شما را گسترش دهد.

5.استفاده از سرویس های پشتیبان گیری (Backup Service)

5.استفاده از سرویس های پشتیبان گیری (Backup Service)

روش های ذکر شده برای استفاده بهتر از دوربین گوشی مهم می باشد ؛ اما شاید تهیه نسخه پشتیبان از عکس های گرفته شده مهم تر باشد. شما ممکن است بهترین عکس های خود را در فضاهای مجازی اپلود کرده باشید؛ پس چه بهتر که از آن ها نسخه پشتیبان نیز داشته باشید تا خیالتان از پاک شدن ناگهانی آن ها بر اثر هر اتفاقی، آسوده باشد.

گوگل فوتوز و دراپ باکس دو مورد از بهترین سرویس هایی است که در این زمینه وجود دارند و خدمات خود را به دو صورت رایگان و پولی در اختیار می گذارند. این برنامه ها حالت خودکار نیز دارند و نیازی نیست که پس از ثبت هر عکسی اقدام به تهیه نسخه پشتیبان از آن کنید. از فواید دیگر استفاده از این سرویس ها می توان به بیشتر شدن حافظه داخلی در دسترس اشاره کرد.

از نظر شما چه روش های دیگری برای استفاده بهتر از دوربین گوشی وجود دارد؟

منبع: AndroidCentral

به اشتراک بذار:

مطالب مرتبط

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی