حسگر مجاورتی گوشی

حسگر مجاورتی گوشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اتفاقی که تقریبا برای همه ما رخ داده است، خاموش شدن صفحه نمایش تلفن همراه حین تماس و در زمان نزدیک کردن آن به گوش‌مان است. اما کمتر کسی به دلیل این اتفاق فکر کرده است. اصلی‌ترین دلیل این کار، استفاده از حسگر مجاورتی در گوشی است. اما حسگر مجاورتی گوشی چیست؟

حسگر مجاورتی چیست؟

حسگر مجاورتی گوشی
حسگر مجاورتی گوشی

حسگر مجاورتی یا Proximity Sensor در تلفن همراه برای بار اول در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت اپل استفاده شد. این سنسور، توانایی تشخیص اجسام مجاور بدون ارتباط فیزیکی با آن‌ها را دارد. به عبارت ساده‌تر، اگر در مجاورت این سنسور، جسمی قرار داشته باشد، سنسور آن را بدون نیاز به ارتباط فیزیکی تشخیص می‌دهد. این سنسور‌ها در انواع متفاوتی ساخته شده‌اند و هر کدام دارای کاربردها و ویژگی‌های متفاوتی هستند.

انواع سنسور‌های مجاورتی

انواع سنسور‌های مجاورتی
انواع سنسور‌های مجاورتی

همان طور که ذکر کردیم، این حسگرها دارای انواع مختلفی هستند. انواع این سنسورها عبارتند از القایی، خازنی، فوتوالکتریکی و اولتراسونیکی.

حسگر مجاورتی القایی

حسگر مجاورتی القایی، در تشخیص و شناسایی اشیا فلزی استفاده می‌شود. محدوده قابل شناسایی توسط حسگر مجاورتی القایی، وابسته به نوع فلز استفاده شده برای شناسایی است. فلزاتی مانند استیل و آهن باعث محدوده بالا شناسایی این سنسور می‌شوند. برخلاف آن، فلزاتی مانند آلومینیوم و مس توانایی کاهش محدوده شناسایی توسط حسگر به اندازه ۶۰ درصد را دارند.

کاربردهای حسگر مجاورتی القایی

مهم‌ترین کاربرد این سنسورها، استفاده آن‌ها در صنعت مواد غذایی است. همان طور که اطلاع دارید، اغلب مواد غذایی مانند نوشابه‌ها و مواد غذایی کنسروی، داخل ظرف فلزی قرار می‌گیرند. برای شناسایی این محصولات، در خط تولید، از سنسورهای مجاورتی القایی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، این سنسورها در صنعت نوشیدنی، می‌توانند باعث شناسایی بطری‌های فلزی ماالشعیر می‌شوند.

حسگر مجاورتی خازنی

حسگرهای مجاورتی خازنی، توانایی شناسایی هر دو نوع ماده فلزی و غیر فلزی به شکل پودر گرانول، مایع و جامد را دارند. این سنسور‌ها مقداری شار الکتریکی در خود نگهداری می‌کنند و همین امر هم باعث قدرت تشخیص مواد فلزی و غیر فلزی توسط آن‌ها می‌شود. سنسورهای مجاورتی خازنی به نسبت سنسور‌های مجاورتی القایی دارای برد شناسایی بیشتری هستند. این حسگر‌ها توانایی تشخیص از ۵ الی ۴۰ میلیمتر را دارند. اغلب این سنسور‌ها قابلیت کنترل حساسیت را دارندو به عبارت ساده‌تر، کاربر می‌تواند حساسیت این سنسورها را از کم تا زیاد تنظیم نماید.

کاربردهای حسگر مجاورتی خازنی

این حسگرها، توانایی شناسایی و تشخیص مواد فلزی و غیر فلزی از پشت یک سطح شیشه را دارند. همین قابلیت باعث می‌شود این سنسورهای مجاورتی خازنی در تشخیص سطح مایع مخزن (مخزن‌های مواد اولیه و مواد تولیدی در شرکت‌ها) و تشخیص سطح پودر در صنایع داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حسگرهای مجاورتی فوتوالکتریکی

سنسورهای مجاورتی فوتوالکتریکی تنوع بسیار بالایی دارند و به همین دلیل هم در صنعت کاربردهای فراوانی دارند. این سنسورها توانایی بالایی دارند. به عنوان مثال، می‌توانند مواد دورتر از ۶۰ متر را نیز شناسایی کنند. این سنسورها به طور عمده از نور برای تشخیص مواد استفاده می‌کنند. به این حالت که نوری از سنسور تابیده می‌شود و در صورت برخورد به جسمی، عمل تشخیص انجام می‌شود.


کاربردهای حسگرهای مجاورتی فوتوالکتریکی

سنسورهای مجاورتی فوتوالکتریکی، همان طور که گفتیم، دارای تنوع بسیار بالایی هستند و به همین خاطر هم در صنعت به طور گسترده استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، برای تشخیص مواد از فاصله‌های طولانی در صنایع بسته بندی استفاده می‌شوند. همچنین این محصولات، می‌توانند در کنترل درب‌ها نیز استفاده شوند. در نهایت، می‌توانیم به کاربرد این سنسور‌ها در تلفن‌های همراه اشاره کنیم.

حسگرهای مجاورتی اولتراسونیکی

این سنسورها با استفاده ازامواج اولتراسونیکی کار کرده و توانایی تشخیص اجسام مقابلشان را دارند. امواج اولتراسونیکی سریع‌تر از امواج صدا کار می‌کنند و به همین خاطر هم در این سنسورها کارایی بهتری دارند.

کاربرد حسگرهای مجاورتی اولتراسونیکی

برخی از اتومبیل‌های بالارده دارای توانایی پارک خودکار هستند. این قابلیت در ماشین‌ها، از سنسورهای مجاورتی اولتراسونیکی استفاده می‌کنند. همچنین، سنسورهای مجاورتی اولتراسونیکی در صنعت روبوتیک برای شناسایی موانع نیز استفاده می‌شوند.

کاربردهای حسگر مجاورتی در گوشی

سنسور مجاورتی استفاده شده در تلفن همراه، کاربردهای فراوانی دارد. این کاربردها هم به شکل پیش فرض در تلفن همراه قرار داده شده‌اند و هم به شکل قابلیتی در نرم‌افزار‌های جانبی استفاده می‌شوند. 

حسگر مجاورتی گوشی

به عنوان کاربردهای پیش فرض سنسور مجاورتی فوتوالکترکی تعبیه شده در گوشی، می‌توانیم به خاموش شدن صفحه نمایش حین تماس و نزدیک کردن آن به گوشی اشاره کرد. علاوه بر آن، غیرفعال کردن تاچ صفحه نمایش در حین صحبت با تلفن از کارایی‌های این سنسور است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که فقط در حالتی که تلفن همراه به گوش نزدیک است و کاربر در حال صحبت با آن است، تاچ صفحه نمایش غیرفعال می‌شود.

علاوه بر کاربردهای ذکر شده برای سنسور مجاورتی، می‌توان به نرم‌افزارهایی اشاره کرد که از سنسور مجاورتی گوشی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، نرم‌افزارهای خاصی با استفاده از سنسور مجاورتی می‌توانند کاربردهای جذابی نظیر بلند کردن صدای تلفن همراه در زمان قرار دادن آن داخل جیب داشته باشند.

مزایای حسگر مجاورتی در گوشی

همانطور که اشاره کردیم، حسگر مجاورتی استفاده شده در تلفن‌های همراه، از نوع مبتنی بر مادون قرمز و فوتوالکتریکی است. نحوه کار این سنسورها در تلفن‌های همراه نیز به این شکل است که اگر نور ساطع شده از سمت سنسور، به مانع مقابل آن برخورد کرده و این مانع شناسایی می‌شود. پس از شناسایی، اقدامات لازم انجام می‌شود.

از جمله مزایای این سنسور‌ها در گوشی، می‌توانیم به صرفه جویی در انرژی اشاره کنیم. علاوه بر آن، از انجام کارهای ناخواسته به خاطر لمس ناخواسته صفحه نمایش خودداری می‌کند.

تلفن‌های همراه به خاطر دارا بودن صفحه نمایش بزرگ، مصرف باتری بیشتری نیز دارند. به همین منظور، بهتر است در زمانی که از آن استفاده‌ای نمی‌شود، خاموش شود. این دقیقا همان کاری است که سنسور مجاورتی در گوشی بر عهده دارد.

گاها پیش می‌آید که به خاطر تماس صفحه نمایش تلفن همراه با گوش کاربر، کارهای ناخواسته‌ای نظیر ارسال یک پیام متنی انجام شود. با در نظر داشتن سنسور مجاورتی گوشی و استفاده از آن، این کارهای ناخواسته تقریبا حذف می‌شوند.

در صورتی که سوالی در مورد سنسور‌های مجاورتی دارید، می‌توانید زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

منبع: Powelectrics + Wikipedia + Machinedesign

۱۱ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام من زمانی که مکالمه تلفن انجام میدم صحفه گوشیم خاموش میشه اما وقتی مکالمه تمام میشه صحفه دیگه روشن نمیشه که بتونم دکمه قطع مکالمه رو سریع بزنم مجبورم با دکمه های دیگه روشن و بعد قطع کنم لطفا راهنمایی کنید

سایمان دیجیتال
۱۸ دی ۱۴۰۲ در ۱۱:۲۷

درود
دوست عزیز، محافظ صفحه و یا کاور محصول خود را یکبار بررسی نمایید.
متشکریم

قشنگ بود

باسلام وخسته نباشید..گوشی من سامسونگs7هستش.بیشترمواقع وقتی گوشیموبازمیکنم یه پیامی ظاهرمیشه روی صفحه گوشی بااین مضمون البته دقیقانمیدونم چی میگه ولی مینویسه(بدلیل مشکل حسگرمجاورتی بایدبرای اینکه بتوانیدبالمس گوشیتان کارکنیدبایددکمه تاییدرابزنید.بعضی اوقات خودش میپره میره ولی بعضی اوقات تانزنم روی تاییدلمس گوشیم کارنمیکنه..ممنون میشم اگه جوابموبدیدتامشکلشوبرطرف کنم.باتشکرفراوان

گوشی من نوکیا۶.۱هستش وحسگرش رونمیدونم کارمیکنه،نمیکنه،اصلاازکجافعال یاغیرفعال میشه.

هانیه حاجی حسینی
۱۳ شهریور ۱۴۰۰ در ۱۳:۴۶

چند بار تاحالا هم بروز رسانی کردم اما نمیاد

هانیه حاجی حسینی
۱۳ شهریور ۱۴۰۰ در ۱۳:۴۴

من گوشیم g3پرو هستش وقتی سرچ کردم اومد دارای حسگر حالا وقتی خریدم تو تنظیماتش که رفتم نمیاد که فعال کنم اثر انگش رو لطفا یکی جواب سوال من رو بده ممنون میشم

از طریق ورود به منو و تنظیمات گوشی وارد قسمتی که اشاره شده به امکانات هوشمند شده و تنظیم کنید یا غیر فعال.

حسین اسمعیلی
۵ تیر ۱۴۰۰ در ۰۱:۳۹

با سلام.به تازگی گوشی موتورولا خریده ام.به هنگام استفاده و نزدیکی به گوش برنامه های متعدد باز شده و تداخل ایجاد میکند.خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.با تشکر

سلام چند روز پیش گوشیمو بروز رسانی کردم بعد از اون روزی چندین بار وقتی صفحه گوشی را روشن میکنم پیغامی ظاهر میشه که نوشته صفحه گوشی شما تا ۵ ثانیه دیگر خاموش خواهد شد برای اینکه این صفحه دیگر نشان داده نشود مطمین شوید که حسگر مجاورتی فعال نشده باشد یا شده باشد چکار کنم که از این مشکل خلاص بشم.

اسفندیار عدلخواه
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ در ۱۷:۲۲

وقتی صفحه نمایش را روشن مکنم یک پیام ظاهر میشود که گوشی شما پنج ثانیه دیگر خاموش میشود .علت چیست نمیخواهم چنین پیامی ظاهر شود

مطالب بیشتر

فست شارژ چیست؟ معرفی استانداردها و تجهیزات لازم برای فست شارژ

همین سه چهار سال گذشته بود که باتری‌های کم ظرفیت گوشی‌های هوشمند با سرعت کمی شارژ شده و صد در...

پویا علیمی time-alt ۲۰ فروردین ۱۴۰۱

بهترین گوشی های حال حاضر از لحاظ دوربین به ترتیب قیمت و نمونه تصاویر گرفته‌شده

با پیشرفت‌های تکنولوژیکی تلفن‌های همراه، دوربین این محصولات نیز به طور گسترده‌ای پیشرفت...

معین کریمی time-alt ۴ بهمن ۱۴۰۰

راهنمای کامل خرید گلس یا محافظ صفحه نمایش گوشی

افتادن خراش روی نمایشگر گوشی، مثل به خارش افتادن مغز سر است که نمی‌توانید به آن دسترسی پیدا...

معین کریمی time-alt ۳۰ دی ۱۴۰۰

استاندارد USB پاور دلیوری چیست و چگونه کار می‌کند؟ تمام آنچه که از یو اس بی پاور دلیوری باید بدانید

فناوری شارژ USB پاور دلیوری تبدیل به یکی از پرکاربردترین و بهترین استانداردهای شارژ گوشی‌های...

مهدی حیدری time-alt ۲ آبان ۱۴۰۰

شارژ وایرلس چیست و چگونه عمل می‌کند؟

استفاده از فناوری شارژ بی سیم بسیار گسترده‌تر از سالیان گذشته شده است و تولیدکنندگان گوشی...

مهدی حیدری time-alt ۲۴ مهر ۱۴۰۰

بهترین گوشی‌های قاتل پرچمدار تا ۱۶ میلیون تومان (مهر ۱۴۰۰)

با توجه به قیمت بسیار بالای محصولات دیجیتال و به‌ویژه گوشی‌های هوشمند، دیگر امکان خرید...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۱ مهر ۱۴۰۰

آموزش نحوه رجیستری موبایل در سامانه همتا و روش‌های دریافت کد فعال‌سازی

در چند سال اخیر روند خرید و فروش گوشی‌ها کمی تغییر کرده است و با توجه به قوانین جدیدی که جهت...

صدرا علی‌پور time-alt ۱۲ شهریور ۱۴۰۰

استاندارد “MIL-STD-810g” به چه معناست و در کدام گوشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

رشد تکنولوژی، همواره با تحولات عظیمی در زمینه‌های گوناگون همراه بوده است. صنایع نظامی نیز...

آریا مقدم time-alt ۹ شهریور ۱۴۰۰

انواع تراشه گوشی های هوشمند

تراشه‌ها را می‌توان به عنوان قلب تپنده تمام محصولات دیجیتال و به خصوص موبایل‌ها دانست که اکثر...

صدرا علی‌پور time-alt ۴ شهریور ۱۴۰۰

پرچمداران جدید هواوی معرفی شدند

Huawei P50 Pro و Huawei P50، جدیدترین سری از پرچمداران شرکت هواوی، امروز ساعت ۱۶ طی مراسمی در...

صدرا علی‌پور time-alt ۷ مرداد ۱۴۰۰