گوشی جدید آیفون - آیفون ۱۲

همه اطلاعاتی که تاکنون درباره آیفون ۱۲ منتشر شده است

رونمایی و انتشار آیفون ۱۲ را می‌توان یکی از مهم‌ترین و داغ‌ترین رویدادهای امسال حوزه تکنولوژی و دنیای موبایل دانست. باوجود این‌که خود اپل سپتامبر ۲۰۲۰ را برای معرفی گوشی‌های جدید خود اعلام کرده بود اما از گوشه‌کنار و همچنین برخی کارکنان اپل خبر رسیده است که معرفی آیفون ۱۲ در این تاریخ انجام نخواهد شد و به‌احتمال زیاد باید تا اکتبر منتظر آیفون ۱۲ و همراهان همیشگی‌اش یعنی آیفون ۱۲ پرو، مکس و آیفون ۱۲ پرو مکس باشیم.

اولین ویژگی‌ای که از وجود آن در گوشی جدید آیفون مطلع هستیم، مجهز شدن این گوشی‌ها به تکنولوژی اینترنت 5G است. همچنین شنیده‌ها حاکی از پیشرفت چشمگیر در سری گوشی‌های آیفون ۱۲ است که احتمالا یکی از امکانات دوربین‌های این سری از گوشی‌ها مجهز شدن به اسکنر پیشرفته LiDar باشد.

مجهز شدن به پردازنده A14 نیز این گوشی را به یکی از قدرتمند ترین تلفن‌های همراه تبدیل خواهد کرد.

این اخبار و اطلاعیه‌ها تنها گوشه‌ای از حدس و گمان‌ها و اطلاعات فاش‌شده درباره آیفون ۱۲ و همراهانش است. در ادامه این مقاله به بررسی مشخصات کلی، قیمت احتمالی هنگام عرضه و بسیاری از موارد دیگر خواهیم ‌پرداخت. پس در ادامه همراه ما باشید.

آیفون ۱۱ پرو مکس

تاریخ عرضه آیفون ۱۲

اپل معمولا محصولات خود را بلافاصله پس از معرفی روانه بازار می‌کند. اما در عرضه آیفون ۱۲ این اتفاق نخواهد افتاد و همان‌طوری که خود اپل اعلام ‌کرده است این شرکت قصد دارد با تاخیر چندهفته‌ای محصولات معرفی‌شده را روانه بازار کند که به‌نوعی یک سنت‌شکنی توسط اپل محسوب می‌شود.

به‌ گفته جان پروسر عرضه آیفون ۱۲ از روز ۱۳ اکتبر (سه شنبه ۲۲ مهر) آغاز خواهد شد. از ‌آنجایی‌که اپل علاقه عجیبی به روزهای سه‌شنبه دارد و اکثر معرفی‌ها و مراسم‌های نسل‌های پیشین آیفون در این روز انجام‌شده است پس به‌احتمال زیاد گفته جان پروسر در این‌باره درست‌ خواهد بود.

همچنین یکی از مشاوران اپل تاریخ معرفی محصولات جدید این شرکت را ۸ سپتامبر (سه شنبه ۱۸ شهریور) اعلام ‌کرده است. با توجه به این‌که خود اپل رسما اعلام ‌کرده است که بین معرفی و عرضه آیفون ۱۲ فاصله چند‌هفته‌ای وجود خواهد داشت. می‌توان نتیجه گرفت که روز 8 سپتامبر  با گفته‌های جان پروسر (۱۳ اکتبر) درباره عرضه این محصول هم‌خوانی دارد و می‌توان این تاریخ‌ها را به‌عنوان زمان‌های معرفی و عرضه گوشی جدید آیفون در نظر گرفت.

از سوی دیگر از یک منبع خبری نزدیک به شرکت اپل خبر می‌رسد که این شرکت تنها نسخه 5G آیفون 12 را در سال 2020 روانه بازار خواهد کرد و برای خرید نسخه 4G این گوشی‌ها باقیمت پایین تر باید تا اوایل سال 2021 منتظر بمانید.

قیمت احتمالی آیفون ‍۱۲

براساس شنیده‌ها قیمت آیفون‌های ۱۲ بسیار نزدیک به آیفون‌های سری ۱۱ خواهد بود. آیفون 11 هنگام عرضه باقیمت ۶۹۹ دلار ، ۱۱ پرو باقیمت ۹۹۹ دلار و آیفون ۱۱ پرو مکس باقیمت ۱۰۹۹ دلار عرضه شد.

قیمت‌های آیفون 12 دقیقا برابر با آیفون‌های ۱۱ نخواهد بود اما بر اساس نموداری که جان پراسر یوتیوبر معروف در توییتر خود منتشر کرده ‌است، قیمت‌ها تا حدود زیادی نزدیک به هم هستند.

۵۱۲ گیگابایت۲۵۶ گیگابایت۱۲۸ گیگابایتمدل
شایعاتی منتشر نشدهشایعاتی منتشر نشده۵۴۹ دلارآیفون ۱۲ فورجی
۷۴۹ دلار۶۴۹ دلارآیفون ۱۲ فایوجی
شایعاتی منتشر نشدهشایعاتی منتشر نشده۶۴۹ دلارآیفون ۱۲ مکس فورجی
۸۴۹ دلار۷۴۹ دلارآیفون ۱۲ مکس
۱۲۹۹ دلار۱۰۹۹ دلار۹۹۹ دلارآیفون ۱۲ پرو
۱۳۹۹ دلار۱۱۹۹ دلار۱۰۹۹ دلارآیفون ۱۲ پرو مکس

با توجه به افزایش قیمت مواد تولیدی گوشی‌های همراه احتمالا قیمت‌ها کمی بالاتر از عددهای موجود در نمودار بالا باشند و ممکن است شاهد شروع قیمت آیفون‌های ۱۲ از ۷۹۹ دلار باشیم.

مشخصات ظاهری آیفون ۱۲

به ‌نظر می‌رسد که در گوشی جدید آیفون‌ شاهد تغییرات عمده‌ای نسبت به نسخه‌های قبلی آیفون باشیم. بر اساس شواهد موجود در ساخت آیفون ۱۲ از طراحی آیفون ۴ و ۵ الهام ‌گرفته‌شده است و برخی از ویژگی‌های ipad pro 2020  نیز در ظاهر این گوشی‌ها دیده‌ شود.

بر اساس گفته‌ها آیفون ۱۲ فریم فلزی مسطح‌تری را نسبت به آیفون ۱۱ خواهد داشت. همچنین انتظار می‌رود تا جنس پشت هر 3 مدل آیفون ۱۲ از شیشه باشد.

یکی از تفاوت‌های احتمالی ظاهر آیفون‌های ۱۲ و ۱۱ مدل لبه‌ها می‌باشد. بر اساس اخبار منتشرشده لبه‌های آیفون 12 از استیل ضدزنگ تشکیل‌‌شده است که تیز تر از آیفون ۱۱ می‌باشد.

با دیدن توئیت زیر که متعلق به یکی از افراد نزدیک به شرکت اپل می‌باشد که تصویر قالب اصلی آیفون 12 را به تصویر می‌کشد، می‌توان فهمید که صفحه‌نمایش تمام صفحه در آیفون 12 نخواهیم دید و صفحه‌ نمایش این گوشی‌ها از نوع ناچ اسکرین خواهد بود.

توییت یکی از کارکنان اپل درباره آیفون 12

ضخامت آیفون ۱۲ پرو مکس در حدود ۷.۴ میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این عدد برای آیفون ۱۱ پرو مکس ۸.۱ میلی‌متر است. بر اساس داده‌ها و شواهد موجود آیفون‌های ۱۲ به نسبت نازک تر از آیفون‌های ۱۱ می‌باشند.

عجیب‌ترین تغییر آیفون ۱۲ را نسبت به نسخه ۱۱ می‌توان سایز صفحه‌نمایش این گوشی بیان کرد. در گوشی‌های معمولی آیفون ۱۲ از صفحه‌نمایش 5.4 اینچی استفاده خواهد شد که این مقدار از صفحه‌نمایش آیفون ۷ نیز کوچک‌تر است و تنها کمی بزرگ‌تر از صفحه‌نمایش IPhone SE ۲۰۲۰ می‌باشد.

چینش دوربین‌ها در آیفون 12 پرو مکس نیز احتمالا متفاوت با نسخه پیشین آیفون خواهد بود. اما این خبر فعلا از طرف هیچ منبع خاصی تایید نشده و فعلا در حد حدس و گمان می‌باشد.

رنگ بندی های آیفون

رنگ‌های خاکستری، طلایی و نقره‌ای ازجمله پای ثابت‌های تمام مدل‌های برند آیفون هستند. این رنگ‌ها به‌احتمال بسیار زیاد در آیفون ۱۲ نیز وجود خواهند داشت. سورپرایزی که اپل از‌لحاظ رنگی برای آیفون ۱۲ دارد معرفی رنگ آبی دریایی است. در مورد عرضه آیفون ۱۲ با این رنگ دو نظریه و حالت وجود دارد.

حالت اول آن است که این رنگ در کنار رنگ‌های دیگری که قبلا معرفی‌شده‌اند عرضه خواهد شد و هیچ رنگی با آمدن آبی دریایی حذف نمی‌شود. اما حالت دوم این است که آبی دریایی جایگزین رنگ سبزی خواهد شد که برای اولین بار در آیفون ۱۱ عرضه ‌شد. فعلا در این مورد اطلاع دقیقی وجود ندارد و باید منتظر ماند و دید کدام‌یک از حالت‌ها عملی خواهد شد.

صفحه نمایش مدل های مختلف آیفون ۱۲

همان‌طور که بیان شد تغییر سایز صفحه نمایشگر مهم‌ترین تغییر آیفون ۱۲ نسبت به نسل پیش این برند است. در ساخت آیفون ۱۲ از صفحه‌نمایش ۵.۴ اینچی استفاده‌شده است. آیفون ۱۲ مکس و پرو نیز هر دو از صفحه‌نمایش ۶.۱ اینچی ساخته‌شده‌اند و در آخر آیفون ۱۲ پرو مکس، که در ساخت این تلفن همراه پرچم‌دار از صفحه‌نمایشی با اندازه ۶.۷ اینچ استفاده‌شده است.

اندازه نسخه پرو و مکس آیفون ۱۲ با آیفون ۱۱ برابر است. اگر شما هم از علاقه‌مندان صفحه‌نمایش بزرگ هستید آیفون ۱۲ مکس، پرو و ۱۲ پرو مکس مناسب سلیقه شماست و نسخه معمولی آیفون ۱۲ احتمالا با خواسته شما مغایرت داشته باشد.

صفحه‌نمایش آیفون ۱۱ معمولی از نوع LCD است و تنها در ساخت آیفون ۱۱ پرو، از فناوری OLED در ساخت صفحه‌نمایش استفاده‌شده بود. حال از گوشه و کنار های شرکت اپل خبر می‌رسد که این برند قصد دارد تا تمام مدل های آیفون ۱۲ خود را به صفحه‌نمایش OLED مجهز کند که این امر باعث بهبود کیفیت صفحه‌نمایش آیفون های ۱۲ در مقایسه با نسخه ۱۱ آیفون خواهد شد.

تغییر بزرگ شایعه شده در آیفون 12، افزایش نرخ تازه‌سازی (Refresh Rate) به ۱۲۰ هرتز است. این در حالی است که آیفون ۱۱ و بسیاری از تلفن‌های همراه هوشمند از نرخ تازه‌سازی ۶۰ هرتز بهره می‌برند.

بهبود این نرخ باعث می‌شود تا سرعت ریلود و تازه‌سازی نرم‌افزارها افزایش یابد و در‌نتیجه بهبود تجربه کاربری را در پی دارد. البته این ویژگی با‌وجود داشتن مزایای خوب و افزایش سرعت تلفن همراه موجب کاهش عمر باتری آیفون  ۱۲ در بلندمدت خواهد شد.

البته نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز فعلا در حد حدس و گمان می‌باشد و خبر می‌رسد که اپل فعلا در پیاده‌سازی این ویژگی به مشکل برخورد کرده است و احتمال این‌که گوشی جدید آیفون نیز با نرخ رفرش ۶۰ هرتز به بازار عرضه ‌شود بالاست.

تغییرات دوربین های آیفون ۱۲ نسبت به نسخه‌های قبل

شواهد موجود نشان می‌دهد که احتمالا تغییرات اساسی را در آیفون 12 و همراهانش شاهد خواهیم ‌بود. یکی از مهم‌ترین امکاناتی که از اضافه ‌شدن آن به دوربین آیفون 12 مطمعن‌ هستیم، اسکنر LiDAR است.

این اسکنر برای اولین بار در ipad pro ۲۰۲۰ معرفی ‌شد و تاثیر به ‌سزایی در بهبود دوربین‌های این سری از آیپد ها داشت. از مهم‌ترین ویژگی‌های اسکنر LiDAR بهبود تشخیص عمق میدان توسط دوربین، بهبود واقعیت افزوده و در‌نتیجه تصاویر پرتره باکیفیت‌تر می‌باشد.

البته لازم به ذکر است که آیفون‌های ۱۲ و ۱۲ مکس به این اسکنر مجهز نیستند و تنها در مدل‌های آیفون ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس این ویژگی تعبیه‌شده است.

دوربین گوشی جدید آیفون - آیفون ۱۲

تصویری که در بالا دیدید نشانگر این است که اندازه ۳ لنز آیفون ۱۲ نسبت به نسخه ۱۱ آن افزایش داشته ‌است. و دوربین چهارم که متعلق به اسکنر LiDAR است، در آیفون ۱۱ وجود ندارد.

اما مهم‌ترین خبر درباره دوربین‌های آیفون ۱۲، مجهز شدن دوربین اصلی به یک سنسور 64 مگاپیکسلی است که مقایسه این عدد با دوربین آیفون ۱۱ که از سنسور ۱۲ مگاپیکسلی ساخته‌شده است، نشانگر یک پیشرفت بسیار چشمگیر در دوربین‌های آیفون ۱۲ می‌باشد.

همچنین زوم اپتیکال آیفون ۱۲ نسبت به نسخه پیشین نیز بهبود‌یافته و به 3x افزایش پیدا‌کرده است.

خبر دیگری که از سمت کارکنان اپل منتشرشده‌ این است که در ساخت آیفون ۱۲ از قطعه جدیدی استفاده خواهد شد که استفاده از این قطعه باعث پیشرفتی چشمگیر در فوکوس خودکار دوربین‌های این سری از آیفون‌ها خواهد شد. Shift Sensor نیز نام سنسور جدیدی است که اپل از آن برای لرزش‌ گیری دوربین‌های خود استفاده خواهد کرد و شواهد نشان می‌دهد عملکرد این سنسور بهتر از سایر لرز‌ش‌گیرهای تلفن‌های همراه هوشمند است.

بیشتر بخوانید؛ بررسی آیفون SE 2020

ظرفیت باتری آیفون های ۱۲

در این میان خبرهای ضدونقیضی نیز درباره باتری‌های آیفون ۱۲ منتشر می‌شود که عمدتا خبرهای خوبی برای پرچم‌دار جدید آیفون نیستند. بر اساس اطلاعات منتشرشده آیفون ۱۲ با ظرفیت ۲۲۲۲ میلی‌آمپر روانه بازار خواهد شد. همچنین نسخه مکس و پرو آیفون ۱۲ نیز با ظرفیت باتری ۲۷۷۵ میلی‌آمپری عرضه خواهند شد و درنهایت آیفون 12 پرو مکس با ظرفیت ۳۶۸۷ میلی‌آمپری روانه بازار خواهد شد.

این میزان از ظرفیت هرچند از ظرفیت آیفون ۱۱ پایین‌تر  هستند اما با توجه به کاهش سایز نمایشگر در آیفون 12 و همچنین مصرف انرژی پایین‌تر پردازنده A14 نسبت به نسخه پیشین خود می‌توان انتظار داشت که آیفون12 نیز در همان حد آیفون ۱۱ قابلیت نگه‌داری شارژ داشته ‌باشد.

پشتیبانی از شارژ بی‌سیم نیز یکی از ویژگی‌های آیفون ۱۲ خواهد بود که ترکیب این ویژگی باقابلیت شارژ سریع، عمده‌ای از مشکلات اصلی آیفون را در مسئله شارژ حل خواهد کرد.

سایر امکانات گوشی جدید آیفون

در ساخت آیفون ۱۲ از تراشه ۵ نانومتری A14 Bionic استفاده خواهد شد. استفاده از این تراشه آیفون ۱۲ را به قدرتمندترین نسخه آیفون شرکت اپل تبدیل خواهد کرد.

مقدار Ram نسخه‌های ۱۲ pro max و ۱۲ pro برابر با ۶ گیگابایت خواهد بود و این مقدار در نسخه‌های معمولی آیفون و ۱۲ max برابر با ۴ گیگ است.

از دیگر ویژگی‌های آیفون ۱۲ استاندارد ip68 خواهد بود. وجود این استاندارد به ‌این معنی است که آیفون 12 در برابر آب مقاوم است اما کاملا ضدآب نیست و در صورت ماندن در آب ممکن است این گوشی‌ها با مشکلات جدی روبه‌رو شوند.

بر اساس گفته‌های منابع مختلف آیفون ۱۲ از قابلیت ay802.11 پشتیبانی خواهد کرد که این ویژگی اجازه انتشار محتوا با سرعت ۲۰ الی ۳۰ گیگابایت در ثانیه را برای کاربران گوشی ممکن می‌سازد.

آیفون‌های ۱۲ و ۱۲ مکس با ظرفیت‌های ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایت روانه بازار خواهند شد و نسخه‌های پرو و پرومکس علاوه بر ۱۲۸ و ۲۵۶، با ظرفیت ۵۱۲گیگابایت نیز عرضه خواهند شد.

اخباری که درباره آیفون ۱۲ منتشرشده نشان می‌دهد که اپل همچنان قصد استفاده از USB-C در تلفن‌های همراه خود ندارد و در ساخت این تلفن نیز همچون نسخه‌های گذشته از Lightning استفاده خواهد شد. با توجه به فشارهای اتحادیه اروپا مبنی بر عدم استفاده از Lightning، احتمالا اپل مجبور شود برای حفظ بازار خود در اروپا از USB-C در گوشی‌های بعدی خود استفاده کند.

امکانات و ویژگی‌هایی که در این مقاله درباره آیفون 12 مطرح شدند رسمی نبوده و نظر کارشناسان و کارمندان شرکت اپل است که ممکن است برخی از سخنان این افراد نیز درباره گوشی جدید آیفون درست از آب درنیاید و شاهد یک سورپرایز در هنگام معرفی پرچم‌دار جدید اپل باشیم.

منبع: Techradar.com

۰ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر

آن‌چه که تاکنون از آیفون 13 می‌دانیم؛ بررسی شایعات و احتمالات پرچمداران ۲۰۲۱ اپل

خانواده آیفون 13، فردا، سه‌شنبه ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ایران معرفی خواهند شد؛ پس بررسی دوباره...

مهدی حیدری time-alt ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

مشخصات ردمی 10 شیائومی فاش شدند؛ بهبودهای قابل توجه نسبت به ردمی 9؟

مشخصات ردمی 10 شیائومی به صورت آنلاین فاش شده است که نشان از دو ارتقای خوب در بخش سخت‌افزاری...

مهدی حیدری time-alt ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

طراحی می میکس 4 شیائومی لو رفت؛ بدنه سرامیکی + اسنپدراگون 888 پلاس

با اینکه احتمال عرضه Mi MIX4 شیائومی به این زودی‌ها را کمتر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند، اما...

مهدی حیدری time-alt ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

عرضه Mi MIX 4 شیائومی با MIUI 12.5 قطعی شد؛ احتمال رونمایی این گوشی در همین ماه

به نظر می‌رسد شیائومی سخت مشغول کار بر روی یکی از گوشی‌های پرچمدار خود تحت عنوان Mi MIX 4 برای...

مهدی حیدری time-alt ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

گلکسی واچ 4 کلاسیک سامسونگ در تصاویری واقعی دیده شد

طبق انتظارات، سامسونگ قرار است از دو ساعت هوشمندش با نام‌های Galaxy Watch 4 و Galaxy Watch 4...

مهدی حیدری time-alt ۹ مرداد ۱۴۰۰

مشکل بازتاب نور در دوربین آیفون های سری 12

حدود یک سال پیش قبل از رونمایی آیفون‌های سری 12 شایعاتی پیرامون تامین و مشکل دوربین آیفون‌های...

حسین هاشمی time-alt ۷ مرداد ۱۴۰۰

اپل بیش از 100 میلیون تراشه A15 برای سری آیفون ۱۳ سفارش داد

همچنان که به تاریخ رونمایی و عرضه سری آیفون 13 در اوایل پاییز نزدیک می‌شویم، شایعات و صحبت‌های...

مهدی حیدری time-alt ۴ مرداد ۱۴۰۰

وجود شارژر 67 واتی در پوکو X3 GT تأیید شد!

اخیراً کمپانی پوکو خبر از حضور تراشه دایمنسیتی 1100 در گوشی POCO X3 GT داده بود و حالا خبر...

مهدی حیدری time-alt ۳ مرداد ۱۴۰۰

مشخصات کلیدی و قیمت آنر مجیک 3 و آنر مجیک 3 پرو فاش شدند!

اخیراً شرکت آنر خبر برگزاری یک رویداد جهانی را در روز 12 آگوست، یعنی کمتر از یک ماه دیگر،...

مهدی حیدری time-alt ۲۷ تیر ۱۴۰۰

اولین گوشی تاشوی گوگل، با نام پیکسل فولد تا پایان 2021 عرضه خواهد شد

همانطور که می‌دانید، سامسونگ تا چند هفته دیگر از دو گوشی تاشوی گلکسی Z Fold3 و گلکسی Z Flip 3...

مهدی حیدری time-alt ۲۶ تیر ۱۴۰۰