معماری نسل جدید پردازنده های خانواده ARM معرفی شدند

mahdi ۷ خرداد ۱۳۹۸
پردازنده

ARM از معماری واحد پردازش مرکزی جدید خود به نام Cortex-A77 و معماری پردازنده گرفیکی جدید به نام Mali-G77 رونمایی کرد. پردازنده گرفیکی جدید این شرکت از معماری Valhall استفاده می کنند و سی پی یو نیز نسخه به روز شده تر نسبت به Cortex-A76 می باشد که مبتی بر پردازنده 7 نانومتری بود.

Mali-G77

تراشه Mali-G71 که در سال 2016 عرضه شده بر معماری Bifrost استوار بود. اینک معماری Valhall یک نوع طراحی مجدد می باشد که 30 درصد بهبود در بهره وری و 30 درصد بهبود در عملکرد را به خود دیده است. همچنین به گفته شرکت سازنده، در کار های یادگیری 60 درصد پیشرفت کرده است.

این بدان معنی است که در اواخر سال 2019 و سال 2020 گوشی های هوشمند از چیپ Mali-G77 استفاده خواهند کرد که 40 درصد بهبود در عملکرد کلی را به ارمغان خواهد آورد.

با توجه به بهبود های انجام شده، تنها یک هسته از این پردازنده گرافیکی قادر است دو برابر کار انجام داده شده توسط یک هسته Mali-G76 را انجام دهد. همچنین پردازنده جدید ARM از دو برابر ظرفیت واحد پردازشی نسبت به نسل قبلی برخوردار است.

Cortex-A77 CPU

Cortex-A77 نسخه بروز شده Cortex-A76 می باشد که به گفته شرکت ARM 20 درصد عملکرد بهتر در همان فرکانس کاری را محیا می کند.

در این پردازنده از نسخه چهارم ALU یا واحد منطقی استفاده می کند که سرعت اجرای عددی 50 درصد افزایش می دهد. این واحد می تواند عملیات ساده مثل جمع و تفریق را در یک کلاک انجام دهد و برای انجام کارهای پیچیده تر مثل ضرب و تقسیم به 2 الی 3 کلاک (هسته قدیمی در 4 کلاک انجام می داد) زمان نیاز دارد.

ARM همچنین دقت واحد پیش بینی کننده را نیز افزایش داده است و یک پورت پیش بینی کننده دوم نیز اضافه کرده است که به ALU در جمع آوری داده کمک می کند. خط لوله دوم AES نیز برای سرعت بخشیدن به رمز گزاری و رمز گشایی به کار می رود.

در نهایت طراحان چیپ های گرافیکی که بر معماری ARM اتکا دارند (مثل کیرین، اگزینوس و هلیو) دستاورد های بزرگی را به دست خواهند. اما کوالکام که فقط از معماری CPU این شرکت استفاده می کند، پیشرفت نه چندان زیادی را خواهد داشت. در ضمن باید ببینیم چیپ گرفیکی جدید ARM توان مقابله با پردازنده های قدرتمند آدرنو را خواهد داشت یا خیر؟؟

منبع: GSMARENA

به اشتراک بذار:

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی