هارمونی او اس: هواوی درصدد رقابت با اندروید

فرهاد سعادت ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

همان طور که اطلاع دارید، چند وقتی می‌شود که آمریکا و شرکت گوگل، شرکت هواوی و آنر را تحریم کرده است و از ارائه سرویس‌های خود به محصولات این شرکت‌ها سر باز می‌زند. برای همین دلیل هم شرکت هواوی چند وقتی است تصمیم دارد خود را از زیر سایه شرکت گوگل بی‌نیاز کند.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که هواوی برای بی‌نیاز‌کردن خود از گوگل تصمیم دارد انجام دهد، تولید سیستم عامل اختصاصی خود است. این سیستم عامل که هارمونی (HarmonyOS) نام خواهد داشت، رقیبی اندروید بوده و از سرویس‌های گوگل بی‌نیاز خواهد بود.

این سیستم عامل جدید از ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ توسعه داده شده و از سال ۲۰۲۱ در تلفن‌های همراه جدید شرکت هواوی استفاده خواهد شد. علاوه بر آن، قرار بر این است که این سیستم عامل برای سایر شرکت‌های سازنده تلفن همراه نیز قابل استفاده باشد.

سیستم عامل جدید هواوی
سیستم عامل جدید هواوی

رییس گروه تجاری شرکت هواوی، آقای ریچارد یو (Richard Yu) به تازگی از نسخه ۲ سیستم عامل جدید شرکت هواوی رونمایی کرد. این رونمایی طی کنفرانس توسعه دهندگان نرم‌افزار سالانه شرکت هواوی انجام شد. در طی این مراسم گفته شده که از سال ۲۰۲۱، سیستم عامل هارمونی در اسمارت فون‌های جدید هواوی استفاده خواهد شد.

بنا به گفته آقای ریچارد یو، نسخه بتای سیستم عامل شرکت هواوی از تاریخ ۱۰ سپتامبر در دسترس توسعه دهندگان نرم‌افزار برای استفاده در تلویزیون‌های هوشمند، گجت‌های پوشیدنی و گجت‌های قابل استفاده در داخل اتومبیل خواهد بود. علاوه بر آن، از ماه دسامبر راهنماهای این سیستم عامل، ابزارها و شبیه‌سازهای آن برای تلفن‌های همراه هوشمند در دسترس خواهد بود. بنابراین، با شروع سال جدید میلادی انتظار می‌رود که شاهد اسمارت‌فون‌های دارای سیستم عامل هارمونی ورژن ۲ باشیم.

سیستم عامل هارمونی هواوی، برای استفاده در تمام دستگاه‌های موبایلی طراحی خواهد شد و شاید بتواند رقیبی برای سیستم عامل اندروید شرکت گوگل باشد. شرکت هواوی برای توسعه این سیستم عامل از نسخه منبع باز اندروید استفاده کرده است، ولی فرآیند توسعه این سیستم عامل، به‌طور چشمگیری با اندروید متفاوت است. علاوه بر آن، فروشگاه اپلیکیشن‌های این سیستم عامل و سایر اپلیکیشن‌های مرتبط با آن، با اندروید متفاوت خواهد بود.

نسخه ۱ سیستم عامل هارمونی، سال پیش برای تلویزیون هوشمند هواوی با نام صفحه نمایش هوشمند دید آنر (Honor Vision Smart Screen) معرفی شد و برخی از قابلیت‌های آن مانند نرم‌افزار مکالمه ویدیویی می تایم (Mee Time) در رابط کاربری اخیر هواوی یعنی EMUI 10 در دسترس کاربران قرار گرفت.

این سیستم عامل علاوه بر مورد ذکرشده، در نرم‌افزار اتوماتیو های کار (burgeoning HiCar automotive software) هواوی نیز استفاده شد. اکنون این شرکت چینی از نسخه دوم این سیستم عامل یعنی هارمونی نسخه ۲ رونمایی کرد که به گفته مدیرعامل مهندسی نرم‌افزار شرکت هواوی، آقای وانگ چنگلو (Wang Chenglu)، “نسخه بهینه‌شده از لحاظ زیر ساخت” هارمونی نسخه ۱ است. این بهینگی به دلیل پیشرفت در سرعت و قابلیت اطمینان سیستم عامل هارمونی به سنبت نسخه ابتدایی آن یعنی نسخه ۱ است.

هارمونی ۲ نه تنها برای تلویزیون‌های هوشمند قابل استفاده خواهد بود، بلکه در آینده‌ای نزدیک توسط کاربران تبلت‌ها، گجت‌های پوشیدنی و تلفن‌های همراه نیز در دسترس خواهد بود. نکته جذاب در مورد سیستم عامل هارمونی، قابلیت استفاده آن توسط سایر شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار و موبایل است.

به عبارت دیگر، نه تنها این سیستم عامل در محصولات شرکت هواوی و آنر قابل استفاده خواهد بود، بلکه در دسترس سایر شرکت‌های تولید‌کننده سخت‌افزار و تلفن همراه نیز قرار خواهد گرفت. این شرکت چینی با ۳ شرکت دیگر چینی تولیدکننده برای استفاده از سیستم عامل هارمونی در محصولات‌شان از قبیل اجاق گاز، قرارداد همکاری بسته است.

اطلاعیه معرفی سیستم عامل هارمونی بیشتر از همه با توسعه دهندگان نرم‌افزار در ارتباط است و به زودی شاهد مشاهده این سیستم عامل در محصولات سایر شرکت‌ها نیز خواهیم بود.

منبع: Digitaltrends

به اشتراک بذار:

تاکنون نظری ثبت نشده

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات بیشتر نظرات کمتر
تلفن مشاوره ۰۴۱-۳۵۵۷۷۰۰۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت همیاران فناوری هوشمند می‌باشد. ©️۱۳۹۹
نتایج بیشتر
loading
done
منو اصلی