مقایسه میان رده های پرطرفدار 2018؛ گلکسی A7 ، نوا 3i ، آنر 8X و می 8 لایت

گوشی های میان رده با گذشت زمان پیشرفت زیادی به خود دیده اند و پیش از پیش به گوشی های پرچمدار نزدیک شده اند که دلیل آن هم می تواند نوآوری پایین در پرچمداران شرکت های مختلف باشد. گذشته از این موارد، گوشی های میان رده با توجه به قیمت خود، از طرفداران بیشتری برخوردار هستند و تمرکز بیشتر سازنگان موبایل در این رده قیمتی، نشان از رقابت دشوار در فروش محصولات میان رده می باشد. در ادامه این مطلب به مقایسه 4 مورد از جذابترین میان رده های بازار و البته پر فروش ترین آن ها (حداقل در سایمان دیجیتال) خواهیم پرداخت که عبارت اند از گلکسی A7، نوا 3 آی، آنر 8 ایکس و می 8 لایت. گفتنی است که این مقایسه شامل بخش های مختلفی از جمله طراحی، سخت افزار، دوربین، باتری و … بوده و همه گوشی ها به آخرین نسخه نرم افزاری موجود، بروزرسانی شده اند.

طراحی

قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید که طراحی یک محصول ملاکی کاملا سلیقه ای بوده و ما صرفا به ویژگی های ساختاری هر محصول اشاره خواهیم کرد. بین 4 گوشی مورد مقایسه قرار گرفته در این مقاله، می توان گفت که متفاوت ترین طراحی متعلق به گلکسی A7 می باشد. البته متفاوت بودن لزوما به معنی زیبا تر بودن نمی باشد. اما چرا گلکسی A7 متفاوت ترین گزینه بین این 4 دستگاه است؟ این گوشی بر خلاف 3 گوشی دیگر از فریمی پلاستیکی استفاده می کند و خطوط تقویت آنتن روی لبه آن به چشم نمی خود. مورد اصلی دیگر به نمایشگر بدون بریدگی گلکسی A7 بر می گردد که سامسونگ را در دسته مخالفان ناچ قرار داده است.

گلکسی A7

اما سه گوشی آنر 8X ، نوا 3i و می 8 لایت از زبان طراحی کاملا مشابهی استفاده می کنند؛ به طوری که ساختار بدنه آن ها از جنس شیشه و فلز بوده و هر سه از نمایشگری با ناچ یا بریدگی استفاده می کنند. استفاده از این نوع نمایشگر باعث شده است که حاشیه های اطراف آن ها در مقایسه با گلکسی A7 به مراتب کوچکتر باشد و این موضوع به خودی خود می تواند طرفداران و مخالفان خاص خود را داشته باشد. در بین این 4 گوشی، آنر 8 ایکس دارای کوچکترین حاشیه های اطراف نمایشگر بوده و پنل آن حدود 84 درصد مساحت قسمت جلو را به خود اختصاص داده است. می 8 لایت و نوا 3 آی نیز با مساحت های 82.5 و 82.2 درصدی در رده های دوم و سوم از این منظر قرار می گیرند و نمایشگر گلکسی A7 با پوشش 74.4 درصدی مساحت قسمت جلو، در رده چهارم قرار می گیرد.

در زمینه بریدگی نمایشگر هم باید گفت که نوا 3i به دلیل استفاده از دوربین سلفی دوگانه، دارای ناچ بزرگتری بوده و بریدگی نمایشگر آنر 8 ایکس و می 8 لایت، تقریبا در یک اندازه می باشد. نا گفته نماند که سه گوشی کمپانی های چینی در قسمت جلوی خود از چراغ اعلان استفاده می کنند؛ این در حالی است که شرکت کره ای ویژگی Always On را جایگزین چراغ اعلان در گلکسی A7 کرده است.

گلکسی A7

در قسمت پشت دستگاه هم باید گفت که داستان 3 گوشی چینی کاملا مشابه است؛ در قسمت پشتی این سه گوشی، یعنی نوا 3 آی، می 8 لایت و آنر 8 ایکس، دوربین دوگانه قرار گرفته است که در می 8 لایت بر خلاف دو مورد دیگر، چینش افقی دارد. در قسمت میانی هم سنسو اثر انگشت برای هر سه گوشی به چشم می خورد؛ این در حالی است که سنسور اثر انگشت گلکسی A7، با کلید پاور یکپارچه بوده و روی لبه سمت راست قرار دارد. استفاده از سنسور اثر انگشت هر چهار گوشی، آسان بوده و محل قرار گیری آن ها، مناسب ارزیابی می شود؛ اما سرعت شناسایی اثر انگشت در سه گوشی چینی بیشتر از نسخه بکار رفته در گلکسی A7 بوده و در مجموع می توان گفت که سنسور اثر انگشت می 8 لایت سریع ترین عملکرد بین 4 گوشی را دارد.

گفتنی است که محل قرار گیری سایر اجزا اعم از کلید پاور و کلید های تنظیم صدا در هر 4 گوشی یکسان بوده و پورت یو اس بی و اسپیکر نیز در لبه پایینی قرار گرفه است. لازم به ذکر است که می 8 لایت بر خلاف 3 گوشی دیگر که از پورت میکرو یو اس بی استفاده می کنند، به پورت بروز تر Type-C مجهز بوده و متاسفانه جک 3.5 میلی متری هدفون از آن حذف شده است.

گلکسی A7


نمایشگر

در زمینه نمایشگر هم به دو دلیل می توان گلکسی A7 را متفاوت تر از سه گوشی دیگر دانست. اول اینکه نمایشگر این گوشی بدون بریدگی می باشد و ثانیا پنل آن از نوع اولد است. استفاده از پنل اولد مزیت هایی چون رنگ های زنده، زاویه دید بسیار خوب، کنتراست بالا و مصرف بهینه تر را به گلکسی A7 افزوده است؛ اما تمامی این موارد گواهی بر این مورد نیستند که سه گوشی دیگر در زمینه نمایشگر عملکرد ضعیف تری خواهند داشت.

نمایشگرنوع پنلاندازه (اینچ)رزولوشنپیکسل در هر اینچنسبت تصویرمساحت به بدنه
گلکسی A7 Super AMOLED 6.01080×222041118:5:9%74.4
می 8 لایت IPS LCD 6.261080×228040319:9%82.5
نوا 3i IPS LCD 6.31080×234040919:5:9%82.2
آنر 8X LTPS IPS LCD 6.51080×234039719:5:9%84

پنل اولد سامسونگ با داشتن تراکم پیکسلی 411 ppi دارای بیشترین تراکم پیکسلی بین 4 گوشی است؛ اما تفاوت ها اصلا چشمگیر نبوده و هر 4 دستگاه تصاویر را به صورت شارپ و واضح به نمایش می گذارند. حداکثر روشنایی نمایشگر گلکسی A7 در حالت دستی به 400 نیت می رسد؛ این در حالی است که این رقم در حالت خودکار تا 600 نیت نیز افزایش می یابد که برای استفاده در فضاهای باز، رقم ایده آلی به شمار می آید. حداقل روشنایی آن هم حدود 2 نیت بوده و نسبت کنتراست آن، بی نهایت می باشد که نشان از قدرت آن در نمایش رنگ مشکی است.

نمایشگر

در طرف مقابل اما سه گوشی چینی عملکردی نزدیک به هم دارند و به پنل های IPS مرغوبی مجهز شده اند. می 8 لایت و نوا 3 آی در زمینه حداکثر روشنایی عملکردی نزدیک به هم دارند و حداکثر روشنایی آن ها به حدود 470 نیت می رسد. این در حالی است که حداکثر روشنایی نمایشگر آنر 8 ایکس در سطح پایین تری بوده و حدود 430 نیت می باشد. در زمینه کنتراست دو گوشی می 8 لایت و نوا 3i عملکردی نزدیک به هم و شاید کمی بهتر از آنر 8 ایکس دارند؛ با این حال عملکرد هیچ یک از این سه گوشی در زمینه نمایش رنگ مشکی را نمی توان به خوبی نمایشگر گلکسی A7 دانست.

در قسمت تنظیمات نمایشگر هر 4 گوشی امکانات بسیار خوبی قرار داده شده و می توان نحوه نمایش رنگ ها و همچنین دمای آن ها را به دلخواه نظیم کرد؛ با این حال می توان گفت که میان رده سامسونگ گزینه های بیشتر و پیشرفته تری را در اختیار می گذارد. نمایشگر هر 4 گوشی در حالت پیش فرض، رنگ ها را به صورت زنده و شاید اغراق شده به نمایش می گذارند؛ اما زمانی که حالت نمایش گلکسی A7 را در آمولد سینما، حالت نمایش آنر 8 ایکس و نوا 3 آی را در نرمال و حالت نمایش می 8 لایت را در استاندارد قرار دهیم دقت نمایش رنگ ها افزایش پیدا می کند؛ با این حال در این زمینه (دقت رنگ ها) دو گوشی می 8 لایت و گلکسی A7 عملکرد بهتری از دو گوشی دیگر در اختیار می گذارند.

در مورد حداقل نور نمایشگر سه گوشی چینی هم باید گفت که می 8 لایت عملکردی بسیار خوب و در حد برخی پرچمداران را در اختیار می گذارد و دو گوشی نوا 3i و آنر 8 ایکس در رده های بعدی از این منظر قرار می گیرند. نا گفته نماند که هر چهار گوشی از ویژگی فیلتر نور آبی پشتیبانی می کنند و استفاده از آن ها در محیط های تاریک، آسان خواهد بود.

دوربین

در قسمت دوربین، دو گوشی گلکسی A7 و نوا 3 آی روی کاغذ متفاوت تر از دو گوشی دیگر بوده و هر یک از 4 دوربین استفاده می کنند. گلکسی A7 به عنوان اولین میان رده ای شناخته می شود که در قسمت پشت خود دارای دوربین سه گانه است و گوشی نوا 3i نیز جزو میان رده های معدودی به شمار می آید که در قسمت پشتی و جلوی خود، از دوربین دوگانه بهره می برد. دو گوشی دیگر اما مشابه بیشتر گوشی های امروزی از دوربین دوگانه در قسمت پشتی و دوربین تکی در قسمت سلفی استفاده می کنند.

دوربیناصلیسلفیفیلمبرداری
Galaxy A724 MP, f/1.7, 27mm (wide), PDAF
8 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide)
5 MP, f/2.2, depth sensor
24 MP, f/2.0, 26mm (wide) [email protected] (gyro-EIS)
Mi 8 Lite 12 MP, f/1.9, 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
5 MP, f/2.0, 1/5″, 1.12µm, depth sensor
24 MP, 1/2.8″, [email protected], [email protected]/120fps, [email protected] (gyro-EIS)
Honor 8X 20 MP, f/1.8, 27 mm (wide), PDAF
2 MP, depth sensor
16 MP, f/2.0, 26 mm (wide) [email protected]/60fps, 480fps, stereo sound rec.
Nova 3i 16 MP, f/2.2, PDAF
2 MP, depth sensor
24 MP, f/2.0
2 MP, depth sensor
[email protected]/60fps, 480fps, stereo sound rec.
مقایسه دوربین گلکسی A7

گوشی های سامسونگ معمولا به داشتن عملکرد خوب در زمینه دوربین، معروف هستند؛ اما رقبای این کمپانی هم پیشرفت های زیادی داشته اند و همین موضوع کار را برای گلکسی A7 دشوار کرده است. قبل از هر چیز باید گفت که امکانات هر 4 گوشی تقریبا یکسان است، با این حال تفاوت هایی وجود دارد که ذکر کردن آن ها خالی از لطف نمی باشد. به عنوان مثال، گوشی می 8 لایت تنها عضو از این مجموعه است که قادر به فیلمبرداری 4K می باشد. همچنین گلکسی A7 نیز تنها گوشی از این مجموعه به شمار می آید که دارای دوربینی با زاویه دید فوق عریض است و در قسمت جلوی آن، از فلاش LED جداگانه برای دوربین سلفی استفاده شده است که میزان نور آن را می توان به دلخواه تغییر داد.

گلکسی A7

برای مقایسه دوربین این گوشی ها، 4 بخش مختلف در نظر گرفته ایم؛ به طوری که در قسمت اول قدرت این 4 میان رده در زمینه محدوده داینامیکی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. سپس نوبت به عکاسی در محیطی با شرایط نوری کاملا عادی و مناسب می رسد. بعد از آن نوبت به عکاسی در محیط های کم نور می رسد و در نهایت تصاویر پرتره آن ها مورد مقایسه قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که برای یکسان بودن شرایط، ویژگی هوش مصنوعی در هر 4 محصول در حالت غیر فعال قرار داده شده است و به غیر از می 8 لایت و گلکسی A7 که دارای حالت خودکار برای HDR هستند؛ متاسفانه هیچ حالت خودکاری برای HDR دو گوشی دیگر در نظر گرفته نشده است.

رنج داینامیکی

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید، گوشی می 8 لایت شیائومی به لطف استفاده از HDR خودکار در زمینه محدوده پویایی یا رنج داینامیکی عملکردی بهتر از 3 گوشی دیگر داشته است. همانطور که در تصویر مشخص است، تصویر ثبت شده با می 8 لایت جزئیات را در قسمت های تاریک و روشن تصویر به خوبی حفظ کرده است و دارای کنتراست بیشتر و رنگ های زنده تری می باشد. بعد از می 8 لایت، این گلکسی A7 است که تصویری با رنج داینامیکی بهتر ثبت کرده و دارای رنگ های طبیعی تری می باشد، با این حال تصویر ثبت شده با این گوشی در مقایسه با می 8 لایت، دارای شارپنس کمتری می باشد. بعد از این دو گوشی نوبت به آنر 8 ایکس و نوا 3i می رسد که عملکردی مشابه از خود نشان داده اند و به نظر می رسد که تصاویر ثبت شده با آن ها دارای رنگ های بی جان تری است. با این حال روشن کردن ویژگی هوش مصنوعی می تواند باعث شادابی بیشتر رنگ ها در تصاویر ثبت شده با این دو گوشی شود.

دوربین فوق عریض گلکسی A7


شرایط عادی با نور کافی

در زمینه ثبت جزئیات می توان گفت که هر 4 میان رده عملکردی نزدیک به هم از خود بر جای گذاشته اند و میزان جزئیات ثبت شده در سطح قابل قبولی قرار می گیرد. با این حال همانند چیزی که در صحنه قبلی دیدیم و با وجود فعال نبودن HDR در هر 4 گوشی، دوربین دو گوشی می 8 لایت و گلکسی A7 در زمینه رنج داینامیکی، عملکرد بهتری از خود نشان داده اند. تصویر ثبت شده با گلکسی A7 دارای رنگ های طبیعی تری است، اما کنتراست و شارپنس آن را نمی توان به خوبی تصویر ثبت شده با می 8 لایت دانست. گوشی آنر 8 ایکس هم تصویری با رنگ های گرم تر ثبت کرده و دوربین نوا 3i نور سفید را به خوبی کنترل نکرده است که باعث می شود برخی از رنگ ها، کمی بی جان به نظر برسند.

در هنگام فعال بودن ویژگی تشخیص صحنه، گلکسی A7 قادر به تشخیص سوژه خاصی در صحنه فوق نشد؛ با این حال سه گوشی چینی دیگر با تشخیص سوژه آسمان، کار مشابهی انجام داده اند و رنگ ها را شاداب تر کرده اند. اما همانطور که در تصاویر پیداست، دو گوشی آنر 8 ایکس و نوا 3 آی رنگ ها را بیش از حد شاداب کرده اند که باعث مصنوعی شدن تصویر شده است و در طرف دیگر اما می 8 لایت رنگ های بهتری را به ثبت رسانده است.

عکاسی در شب

همانطور که می دانید در زمینه عکاسی در محیط های کم نور، نمی توان حساب چندانی روی گوشی های میان رده باز کرد؛ با این حال مقایسه این 4 گوشی پرطرفدار در این زمینه، خالی از لطف نمی باشد. در تصاویر بالا مشخص است که دوربین گلکسی A7 با توجه به داشتن دیافراگم باز تر f/1.7، تصویر روشن تری به ثبت رسانده است و جزئیات قسمت های سایه در تصویر ثبت شده با این گوشی، بیشتر از بقیه به نظر می رسد. اما در سه گوشی دیگر، شاهد تصویری با نور کمتر هستیم و در هر 4 گوشی الگوریتم های کاهش نویز، باعث نرم ثبت شدن جزئیات شده است.

گفتنی است که دو گوشی آنر 8 ایکس و نوا 3 آی دارای حالتی خاص برای عکاسی در شب می باشند که در واقع با ثبت چند فریم در نوردهی های مختلف و ترکیب آن ها با یکدیگر، نتیجه بهتری را در اختیار می گذارد. تصاویر ثبت شده در این حالت، دارای جزئیات شارپ تر و رنج داینامیکی بهتری هستند؛ با این حال میزان نویز آن ها به خوبی کنترل نمی شوند. برای عکاسی در محیط های کم نور با گوشی می 8 لایت هم می توان از هوش مصنوعی استفاده کرد که البته تغییر خاصی به جز افزایش کنتراست، ایجاد نمی کند.

پرتره

از آنجایی که این 4 گوشی در ثبت تصاویر پرتره از سوژه های انسانی، عملکرد نزدیک به همی از خود نشان می دهند، تصمیم به عکاسی پرتره از سوژه سخت تری گرفتیم. همانطور که در تصاویر پیداست در زمینه تشخیص لبه های سوژه، می 8 لایت بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشته و متاسفانه گوشی نوا 3i موفق به ثبت تصویر پرتره نشده است.

در زمینه دوربین سلفی هم باید گفت که دو گوشی می 8 لایت و گلکسی A7 در مقایسه با دو گوشی دیگر، تصاویری با جزئیات بیشتر به ثبت می رسانند که دلیل آن هم فیلتر های زیبایی است که نرم افزار دوربین آنر 8 ایکس و نوا 3i روی چهره اعمال می کنند.

سخت افزار

گوشی های میان رده امروزی از نظر سخت افزاری پیشرفت های بسیار خوبی به خود دیده اند و در اغلب موارد، نیاز های کاربران را تامین می کنند. 4 گوشی میان رده مورد مقایسه قرار گرفته در این مطلب نیز به نوعی جزو میان رده های قدرتمندی به شمار می آید که شاید روی کاغذ عملکردی نزدیک به هم داشته باشند. با این حال برای مقایسه دقیق تر قدرت سخت افزاری آن ها در ادامه به سراغ تست های بنچمارک گوناگون خواهیم رفت.

مشخصات سخت افزاریتراشهپردازنده مرکزیپردازنده گرافیکیحافظه رم
می 8 لایت Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) Octa-core (4×2.2 GHz Kryo 260 & 4×1.8 GHz Kryo 260) Adreno 512 4 گیگابایت
گلکسی A7 Exynos 7885 Octa (14 nm) Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A73 & 6×1.6 GHz Cortex-A53) Mali-G71 4 گیگابایت
آنر 8 ایکس Hisilicon Kirin 710 (12 nm) Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) Mali-G51 MP4 4 گیگابایت
نوا 3i Hisilicon Kirin 710 (12 nm) Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) Mali-G51 MP4 4 گیگابایت
گلکسی A7

گلکسی A7

گلکسی A7 به تراشه اگزینوس 7884 ساخت سامسونگ مجهز شده است که جزو تراشه های نسبتا قدرتمند در رنج میان رده ها به شمار می آید. این تراشه در اوایل سال 2018 به همراه گوشی های A8 2018 معرفی شد که دارای پردازنده مرکزی هشت هسته ای متشکل از 2 هسته قدرتمند cortex-A73 با فرکانس 2.2 گیگاهرتز و 6 هسته کم مصرف cortex-A53 با فرکانس کاری 1.6 گیگاهرتزی می باشد. پردازنده گرافیکی این تراشه نیز از نوع ARM-Mali-G71-MP2 بوده و این تراشه از حافظه رم LDDR4X پشتیبانی می کند. سرعت دانلود و آپلود مودم این پردازنده به ترتیب 600 و 150 مگابیت بر ثانیه اعلام شده و این تراشه با لیتوگرافی 14 نانومتری به تولید رسیده است که نوید بخش مصرف پایین آن می باشد.

می 8 لایت

گوشی شیائومی می 8 لایت از تراشه اسنپدراگون 660 استفاده می کند که یکی از سریع ترین تراشه های میان رده کوالکام می باشد. این تراشه در اواسط سال 2017 به عنوان جایگزین اسنپدراگون 625 معرفی شد که دارای پردازنده مرکزی هشت هسته ای متشکل از 4 هسته قدرتمند 2.2 گیگاهرتزی و 4 هسته کم مصرف 1.8 گیگاهرتزی است. تراشه گرافیکی این تراشه از نوع آدرنو 512 بوده و این تراشه از حافظه رم LDDR4 پشتیبانی می کند. از ویژگی های دیگر این تراشه می توان به لیتوگرافی 14 نانومتری و سرعت مودم مشابه با پردازنده گلکسی A7 اشاره کرد.

آنر 8X و نوا 3i

آنر 8x و nova 3i به تراشه جدید کیرین 710 مجهز شده اند که در واقع جانشین تراشه کیرین 659 می باشد. این تراشه میان رده در اواسط سال 2018 معرفی شده است که دارای پردازنده مرکزی هشت هسته ایِ متشکل از 4 هسته قدرتمند cortex-A73 و 4 هسته کم مصرف cortex-A53 می باشد. این پردازنده از معماری BigLittle کمپانی ARM استفاده می کند و با لیتوگرافی 12 نانومتری ساخته شده است که نوید بخش مصرف بهینه آن می باشد.

پردازنده گرافیکی هم از نوع Mali-G51 MP4 می باشد که به هیچ عنوان قابل مقایسه با پردازنده گرافیکی گوشی های پرچمدار نیست. شاید نوع پردازنده مرکزی این تراشه مشابه با تراشه هایی چون کیرین 960 و 970 باشد اما فرکانس کاری نسخه بکار رفته در کیرین 710 در سطح پایین تری قرار دارد. نا گفته نماند که این تراشه از حافظه رم LDDR4 پشتیبانی می کند و سرعت مودم LTE آن 600 مگابیت برای دانلود و 150 مگابیت برای آپلود اعلام شده است.

بنچمارک ها

آنتوتو

نرم افزار آنتوتو بنچمارک یکی از کاملترین برنامه های سنجش قدرت گوشی های هوشمند محسوب می شود که تقریبا تمام بخش های گوشی از جمله CPU، GPU ، حافظه رم و… را مورد آزمایش قرار می دهد. در این بنچمارک گوشی می 8 لایت با امتیاز 143882 در رتبه اول و گوشی گلکسی A7 نیز با امتیاز 123325 در رتبه چهارم قرار گرفته است. دو گوشی آنر 8 ایکس و نوا 3 آی نیز امتیازهای بسیار نزدیک 140506 و 139945 را کسب کرده اند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که قدرت سخت افزاری هر 4 گوشی تقریبا در یک سطح بوده و تفاوت فاحشی با یکدیگر ندارند.

[sd_chart labels=”Galaxy A7 2018,Mi 8 Lite,Honor 8x,nova3i” data=”123325,143882,140506,139945″ width=”500″ height=”500″ title=”بنچمارک آنتوتو” showtitle=”no” ]

گیگ بنچ

نرم افزار گیگ بنچ یکی از بهترین بنچمارک ها برای سنجش قدرت پردازنده مرکزی در دو زمینه پردازش تک هسته و پردازش چند هسته ای می باشد.

GFXbench

تمرکز این برنامه بر روی چالش کارت گرافیکی می باشد و تست های این نرم افزار از تصاویر مختلف 2 بعدی و 3 بعدی تشکیل شده که در دو حالت نمایشگر روشن و خاموش صورت می گیرد. در تصاویر پایین می توانید بیشترین و کمترین نرخ فریم ثبت شده با هر گوشی در برخی از تست های این نرم افزار را مشاهده کنید.

3DMark

3Dmark نیز یکی دیگر از اپلیکیشن های معروف در زمینه سنجش قدرت گرافیکی گوشی های هوشمند می باشد که بیشتر تمرکز آن روی پردازش های سه بعدی است. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید و در تست قبلی هم مشخص شد، تراشه اسنپدراگون 660 بکار رفته در می 8 لایت در زمینه پردازش های گرافیکی عملکرد بهتری نسبت به 3 گوشی دیگر از خود به نمایش می گذارد.

سرعت حافظه با بنچمارک PCmark

سرعت اینترنت

نرم افزار

هر چهار گوشی در زمان مقایسه به اندروید 8 مجهز بوده اند که رابط کاربری سازنده ها روی آن ها نصب می باشد. هر رابط کابری دارای ویژگی های خاص خود می باشد که پیش از این در نقد و بررسی هر 4 محصول به آن ها اشاره کرده ایم؛ بنابراین برای آشنایی بیشتر با قسمت نرم افزاری این 4 گوشی می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

بررسی Galaxy A7 | بررسی می 8 لایت | بررسی آنر 8 ایکس | بررسی نوا 3i

گلکسی A7

باتری و شارژدهی

گلکسی A7 ، نوا 3i ، آنر 8X و می 8 لایت به ترتیب به باتری های 3300، 3340، 3750 و 3350 میلی آمپر ساعتی مجهز شده اند؛ اما همانطور که می دانید ظرفیت یک باتری تنها عامل تعیین کننده نبوده و عواملی چون نرم افزار، پردازنده، نمایشگر و … نیز در شارژهی محصول دخیل هستند. برای مقایسه دقیق تر شارژدهی این 4 گوشی، به سراغ 2 بنچمارک معتبر گیگ بنچ و پی سی مارک رفته ایم که در ادامه می توانید نتایج ثبت شده با هر گوشی را مشاهده نمایید. پی سی مارک یکی از قدرتمند ترین ابزار ها برای سنجش شارژدهی می باشد که با انجام کارهای شبیه سازی شده و تکرار آن ها به مدت طولانی، زمان ثبت شده با هر گوشی را نشان می دهد که طبیعتا زمان بیشتر به معنای شارژدهی بهتر می باشد. نا گفته نماند که در بین این 4 میان رده، فقط گوشی می 8 لایت از شارژ سریع پشتیبانی می کند؛ اما متاسفانه شیائومی تجهیزات آن را در داخل جعبه قرار نداده است؛ بنابراین شارژ کامل هر 4 گوشی با شارژهای 10 واتی داخل جعبه آن ها در زمان تقریبی 2 ساعت انجام می گیرد و طبیعی است که آنر 8 ایکس با توجه به داشتن باتری بزرگتر، زمان شارژ بیشتری خواهد داشت.

به نظر شما بین گلکسی A7 ، نوا 3i ، آنر 8X و می 8 لایت کدامیک گوشی بهتری است؟

۴۰ دیدگاه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا میان رده های پرطرفدار 2020 روز هم بررسی کنید . این بهترین ببرسی گوشی هایی بود که در خریدش شک داشتم .
میشه A51 و M9T و Nova 5T و … باشه .

Nova 3i بنظرمن از همه‌ی گوشی ها بهتره1-سایزش مناسبه 2-باتریش خوبه 3-دوربین و…

صفحه نمایش A7 از سه رقیب کیفیت بهتری داره با اینکه صفحه نمایشش قشنگتر از بقیه رقبا نیست.

از نظر سخت افزار می 8 لایت از نظر دوربین ای سون ولی می ایت لایت با داشتن تایپ c سرعت شارژبیشتری نسبت به بقیه داره و البته قیمت ارزون تری هم داره و سرعت حسگر اثر انگشت بیشتری هم داره واقعا این گوشی از هواوی. و انر بهتره
اما انتخاب گوشی بین سامسونگ و شیومی یجورایی سلیقه ای و یکمی هم تعصب
هر کدوم این گوشی ها برتری هایی نسبت به بقه دارن اما برتری های می ایت لایت از بقیه بیشتره
و ارزون تر هم هست اما تنوع لوازم جانبی مثل گارد برای سامسونگ بیشتره که تگه به این توجه نکنیم شیامی از بقیه بهتره

A7 دوربینش عالیه

من با توجه به اندازه صفحه نمایش و باتری آنر 8x رو انتخاب می‌کنم

سلام
مقاله همه جانبه وتقریبا دقیق بود.فقط کاش یه مقدار بررسی دوربین گوشیها را بهتر وکاملتر وبا عکسهای بیشتری انجام میدادید.

سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان و دست اندرکاران این سایت بسیار تا بسیار خوب
بنده یک دستگاه شیائومی می ۸ لایت با رم ۶ و حافظه ۱۲۸ گیگ دارم بسیار تا بسیار سرعت بالا بدون هنگی و داغی و فقط به اشاره نیاز دارد تا کار کند این مقایسه که شما ملاحظه کردید و بین چهار تا گوشی بود که همه از رم ۴ برخوردار بودن مدل رم ۶ گیگ واقعا با همه اینا فرق میکنه و من پیشنهاد می کنم که یک می۸ لایت ۱۲۸ بام۶تهیه کنید و مطمئن باشید که ضرر نمی کنید
ممنون از همه شما.

سلام من یه گوشی 8xرام 6 خریدم. و فک کنم مشخصاتش با رام چهار فرق میکنه اگه میشه برا هر 4تا گوشی مشخصات رام 6 هم بزارید

به نظرم a7 بهتر بود از همش

Nova3i جزو مبایل هایی است که حالا حالاها رودستش نمیاد و واقعا مبایل عالی ای هستش اگر دمبال یه گوشی خوب و پرسرعت وخوشگل هستید nova3iبهترین گزینه‌است .

نوا 3i بهتره چون دارای هوش مصنوعی در دو دوربین سلفی و اصلی هست
و نوا 3i به لطف هوش مصنوعی با نوع کار و
استفاده رو میسنجه و بهترین مدل رو برای
استفاده کاربر قرار میده
و همچینین برنامه هایی که بیشتر استفاده
میشن رو پر سرعت تر اجرا میکنه

سلام و درود واقعا تشکر
من nova 3i ترجیح میدم

درود بر شما برای مقایسه عالی که کردین من من خیلی سردرگم بودم اخرش به nova3iرسیدم

سیروس توتونچیان
۵ فروردین ۱۳۹۸ در ۱۸:۰۰

با سلام و عرض خسته نباشید به سازندگان این سایت.
مقایسه بسیار زیبا و موشکافانه ای بود و من واقعا لذت بردم چون بین 3 گوشی mi 8 lite ، nova3i و honor8x مونده بودم. با توجه به مقایسه بالا و در نظر گرفتن 3 فاکتور مهم قیمت، ابعاد صفحه و زمان نگهداری شارژ گوشی رHonor x8 قطعا بهترین گزینست دوستان.

به لحاظ طراحی و پردازنده سامسونگ ضعیف تره اما به لحاظ صفحه نمایش و دوربین قوی تره، آنر 8 x دارای باتری و صفحه نمایش بزرگتریه، اما به نسبت وزن بیشتری هم داره و خیلی خوش دست نیست که نباید نادیده گرفته بشه، می 8 و نوا 3 آی انتخاب بهتری هستن که با توجه به سخت افزار قوی تر خرید می 8 منطقی تر هست، البته نداشتن جک هندزفری، خدمات ضعیف شیائومی هم باید در نظر گرفت

بنظر میاد 8xکاملتره اگرچه بیش ازحد بزرگه ولی a7بادوربین اصلی واید وصفحه نمایش اولد هم قابل چشم پوشی نیست بااین که فریم دورش پلاستیکه…الان که قیمت هردوشون نزدیک بهم شده آنر 8xفقط دویست تومن پایینتره ازa7تا دوهفته قبل سه و دویست بود ارزش خرید بهتری داشت..باتشکر از مقایسه عالی سایمان

انتخواب من انر 8x هست چون واقعا نسبت به قیمت کامل تر هست و برتری داره .

محمد حسین علی نژاد
۹ اسفند ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۰

انتخاب من Nova 3i هستش.
با A7 مخالفم چون فریم پلاستیکی داره.
با 8x مخالفم چون بزرگه و چینش دوربینش رو دوست ندارم.
شیائومی رو دوست دارم ولی چون خدمات پس از فروش خوبی نداره این گوشی رو ترجیح نمی دم.

در کل mi 8 lite ارزش خرید بیشتری داره ب لطف پردازنده قدرتمند کوالکام 660 با حافظه داخلی 128 و رم 6گیگ ، همچین سخت افزاری رو سامسونگ دوروبر 6میلیون میفروشه ی چیزی توی مایه های A9

از نظر من می ۸ لایت انتخاب خیلی کاملتریه

من که آنر 8x میخرم اونم رنگ قرمز چون زیر نور آفتاب واقعا زیباست

درود!
سپاس فراوان بابت زحماتتون و اینکه اینقدر عالی و دقیق و جامع بررسی کردین،
البته با نظر دوستان که یکم جانب دارنه بود موافقم،
ولی من که بعد از هفته ها از فکر و گیجی در اومدم و honor 8x رو انتخاب کردم، چون باید قیمتم در نظر گرفت

با سلام
همه چیز خوب و عالی بود به نظر من هم هانر8x بهتر بود
ولی نمیشه از این مطب هم گذشت که نویسنده مقاله محسوس وغیر محسوس جانبA7 سامسونگ رو حفظ میکنه

گوشی honor 8x واقعا انتخاب خوبیه برتری داره نسبت به این سه گوشی با قیمتی که داره هیچ شکی درش نیست قیمتم در نظر بگیرید لطفا یاعلی

سلام و خسته نباشید
دمتون گرم چند وقتی بود بین این4 گوشی مونده چون برا من باتری مهمه و دوربین 8 ایکس رو ترجیح دادم.
بنظرمم 8 ایکس از همه بهتره.
بازم دمتون گرم از کارا بکنین😘

هرجا که شیائومی و سامسونگ بهتر عمل کردن با آب و تاب تعریف کردین ازشون ولی هرجا که هواوی بهتر عمل کرده بی تفاوت ازش رد شدین

سلام
انتخاب من A7 خواهد بود .
لطفا Honor View 20 و Galaxy M20 رو بررسی تخصصی کنید .

مقایسه خیلی عالی بود….
فقط به نظرم یه بخش گیمینگ کم داره تا بیشتر بررسی بشه..
من که mi 8 lite رو ترجیح میدم چون درکل خیلی بهتر بود از هر لحاظ فقط باتریش از honor 8x ضعیف تره اما بازم تو بقیه چیزا بهتره

به نظرم هرکجا که سامسونگ و شیائومی بهتر بود، بیان کردین ولی هر جا که گوشی های هواوی بهتر بودن چیزی نگفتین! به نظرم تو بحث دوربین هم تو یه حد بودن

با تشکر از بررسی که انجام دادید ، من خودم می8لایت رو پسندیدم و در مجموع نسبت به بقیه بهتر میدونم .

باسلام و خسته نباشید به تیم سایمان دیجیتال دمتون گرم عالی بود!!

حال کردم به مولا ، دستون درد نکه به خدا تا حالا مقایسه عالی مثل این ندیده بودم .
خواهش میکنم همیشه از این مقایسه ها بیشتر قرار بدین . (مخصوصا وقتی M20 سامسونگ اومد با میان رده های بازار مقایسه کنید.)

چند تا نکته که اگر بود عالی تر میشد مقایسه :

تو بخش صفحه نمایش حداقل 4 عکس به صورت گالری عکس ریز (که با کلیک بر روش بزرگتر بشه)، از عکس های رنگارنگ میزاشتید .

تو بخش گیمینگ هم یک بازی رو روی چند گوشی همزمان اجرا میکردید . و یک عکس میزاشتید باز هم عالی بود .

البته همینم موردی نداشت و عالی بود . تشکر

سلام 8x درکل بهتره همه هست و قیمتش از نوا 3i وa7 ارزون تره که اگر کسی پول 8ایکس که 3میلیون رو نداره میتونه ردمی نوت 7 بخره که هم ارزونه هم از نوت 9 هم امکاناتش بیشتره

ممنون بابت بررسی دقیق

واقعا ممنون خیلی برای مهم بود این بررسی چون بین این چند تا گوشی مونده بودم ٬ چون عکاسی برای من مهم هست بنظرم عکس های A7 بهتره ٬ و دوباره از تیم سایمان دیجیتال بابت وقتی که گذاشتن بررسی کردن ممنونم.

خسته نباشید مرسی که وقت گذاشتین. دارم بهتون ایمان میارم که کار سایتتون عالیه.من خیلی وقت بود دنبال گوشی بودم و دست آخر دقیقا به همین چهارتا رسیدم واقعا هم برام سخت بود کدوم یکی انتخاب کنم. که البته اخرش شیائومی خریدم .
در کل به نظر من قاب پشت سامسونگ جدید و جالب تره. اما کیفیت کار شیائومی بیشتره و قیمت بصرفه تری داره .وقتی شیایومی رو من ۲۷۵۰ خریدم سامسونگ ۳۵۰۰ بود.الان تنها ایرادی که به گوشیم وارد هست در برابر این سه تا اینه که سوکت هندزفری نداره وگرنه تا حالا که خیلی خوب بوده و من راضیم هم کیفیت صفحه اش و باطریش که یه روز باکار عادی خیلی راحت میره،خانومم میگه عکساش رو خیلی دوس نداره ولی بنظر من که باکیفیت هستش.

محمد علی کوشایی
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۰۰:۵۲

بررسی عالی بود دمت گرم

واقعا ممنون بابت این بررسی دقیق ٬ به نظر من می ۸ لایت بهترین گزینه برای خرید هست تو این رنج

به نظر من که گوشی honor 8x بهتر از بقیه هستش.

مطالب بیشتر

نقد و بررسی پوکو M3 پرو فایوجی؛ گوشی اقتصادی 5G

اگر به دنبال گوشی‌های اقتصادی و خوش‌قیمت باشید، حتماً نام محصولات برند پوکو را شنیده‌اید. پوکو...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۴ شهریور ۱۴۰۰

۸ گوشی سامسونگ که در حال حاضر ارزش خرید دارند

خوشبختانه بازار تلفن‌های همراه هیچ‌وقت انحصاری نبوده و همواره شاهد حضور و قدرت‌نمایی برندهای...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

بررسی ویدئویی Mi 11 Ultra؛ آیا ادعاهای شیائومی در مورد بهترین گوشی هوشمندش درست است؟

می ۱۱ اولترا قوی‌ترین پرچمدار شیائومی در سال 2021 است که در این ویدئو به‌طور اختصاصی به بررسی...

مهدی حیدری time-alt ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سامسونگ پای دوربین 200 مگاپیکسلی را به گوشی‌ها باز کرد؛ معرفی دو سنسور دوربین جدید ایزوسل HP1 و GN5

دوربین 200 مگاپیکسلی سامسونگ سرانجام رونمایی شد. این سنسور ایزوسل HP1 اولین سنسور 200...

مهدی حیدری time-alt ۱۱ شهریور ۱۴۰۰

مقایسه پوکو اف ۳ و ردمی نوت ۱۰ پرو؛ کدام یک انتخاب بهتری است؟

در گروه دسته‌بندی میان‌رده‌ها، گوشی‌های زیادی را برای خرید از برندهای مختلف می‌بینیم که هر...

صدرا علی‌پور time-alt ۸ شهریور ۱۴۰۰

معرفی بهترین گوشی‌های شیائومی در تمام رده‌های قیمتی (شهریور ۱۴۰۰)

در بازار امروز گوشی های هوشمند یکی از ارکان اساسی خرید کاربران ارزش خرید محصولات است و در این...

احسان نیک‌پی time-alt ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

مشخصات گلکسی A52s فاش شدند؛ مشخصات کامل به همراه رندر و رنگ‌بندی

ماه گذشته طبق گزارشی، افشا شد که سامسونگ در حال کار بر روی نسخه‌ی جدیدی از گلکسی A52 5G است که...

مهدی حیدری time-alt ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

بررسی تفاوت‌های گلکسی A22 5G و 4G؛ کدام یک ارزنده‌تر است؟

بعد از ماه‌ها شايعات و اخبار مبني بر معرفي مدل جديدي از سري A، گلكسي A22 بالاخره در حدود دو...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

معرفی انواع اتو

بی‌شک اتو زدن لباس‌های چروکیده یکی از سخت‌ترین کارهای خانه برای اکثر مردم است و کمتر کسی را...

صدرا علی‌پور time-alt ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

اولین گوشی شیائومی با دوربین زیر نمایشگر به همراه تبلت‌های پرچمدارش معرفی شدند

یکی از بزرگ‌ترین مراسم‌های 2021 شیائومی امروز در چین برگزار شد که طی آن این شرکت از گوشی Mi...

مهدی حیدری time-alt ۱۹ مرداد ۱۴۰۰